Период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3A Металдар және бейметалдардың жалпы сипаттамасы

Мектеп :

Күні :

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып : 10

Қатыспаған саны:

Қатысқан саны:

Сабақ тақырыбы

Период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары

Сабақ түрі

Жаңа тақырып меңгеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.12 период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау;

 Сабақ мақсаттары

Период және топта металл, бейметалл және олардың қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіре алу

Жетістік критерийлері

- Металл/бейметалдардың кристалдық торлар типін білсе;

- Периодта және топта элементтердің және оның қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын білсе;

- Периодта және топта элементтердің және оның қосылыстарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын біліп, элемент қасиеттерін болжай алса

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар істей алады: жазбаша немесе ауызша элементтердің қасиеттерін түсіндіре алады.

Лексика мен терминология: металл, бейметалл, период, топ, тенденция, радиус, иондану энергиясы, электртерістілік, тотығу дәрежесі, кристалдық торлар.

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

ЖА: Қоршаған ортаны қорғау және тұрақты дамуға ұмтылу.

Дағдылар : Сыни және креативті ойлау, өзін-өзі қамтамасыз ету және рефлексия дағдылары, қарым-қатынас, әрекеттер мен ұғымдар негіздері

АКТ дағдыларын пайдалану

Power Point презентациясымен жұмыс жасау

 Пәнаралық

 байланыстар

9.1С Химиялық элементтерінің периодттық жүйесі

9.2С 1, 2 и 13 топ элементтері және олардың қосылыстары

9.3А 17, 16, 15 топ элементтері және олардың қосылыстары

10.1A Атом құрылысы

10.1В Периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық жүйесі.

 

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

0 – 5 мин

Сәлемдесу. Белсендіру.

(К) «Ыстық орындық». Оқушылар металл/бейметалл сипаттамасын атайды, орындықта отырған оқушы тауып алады.

(К) Мұғалім оқу мақсатын және бағалау критерийлерін айтады.

Презентация – слайд 1

Презентация – слайд 2, 3

Сабақтың ортасы

5 – 15 мин

15 – 25 мин

25 – 35 мин

(К) (И) Студенттерді бейнефрагментті (ағылшын тілінде) көруге шақырыңыз. Сіз бастапқы тілде (егер оқушылар терминологияны жақсы меңгерген болса) және мұғалімнің түсініктемелерімен көрсете аласыз. Сіз бірнеше үзінділерді ғана көрсете аласыз. Көріп отырғаныңыздай, студенттер кестені толтыру керек. Студенттермен металдар мен бейметалл сипаттамаларын талқылаңыз.

) (И) № 6 «Металл үлгілері, бейметалдар және олардың қосылыстарының үлгілері»; металдардың кристалды торларының моделі». Оқушыларды металдар мен бейметалл үлгілерді қарастыруға шақырады және олардың физикалық қасиеттерін сипаттайды. Оқушылар металдардың тән ерекшеліктері туралы өз пікірлерінің дұрыстығына көз жеткізуі керек.

Металдармен / бейметалдан түзілген қосылыстардың түрлерін талқылаңыз; металдар мен бейметалл кристалды торлар. Металдардың кристалдық торларының үлгілерін көрсетіңіз, мысалдар келтіріңіз.

(К) (И) Оқушыларға периодттық жүйедегі элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін өзгерту туралы үлгілер туралы бейнефрагментті көруге және осы үлгіні көрсететін диаграмманы құруға шақырамыз. Талқылау.

(О) Студенттерге жалпы заңдылықтарды білуге ​​негізделген элементтің және оның қосылыстарының қасиеттерін болжауды сұраңыз, мысалы, қалайы қасиеті - қасиеті қарапайым заттың қасиеттері, оның жоғары тотығы мен гидроксидінің қасиеттері. Өзара бағалау.

Металдар және бейметалдар (ағылшын тілде): https://www.youtube.com/watch?v=brcNH0wGoRQ

Химия_10.3А (ҚГБ)_Қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары_Қосымша

Презентация – слайд 4

Металдардың кристалдық тор типтері- https://infopedia.su/14x6ea9.html

Презентация – слайд 5

Элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерінің топта және периодта өзгеруі- https://www.youtube.com/watch?v=BbYuAOVKjNc&list=PL66kIi3dt8A6oBVusRR98vfkbuKxR5UgC&index=2

Презентация – слайд 6

Сабақтың соңы

35 – 40 мин

Сабақтың қорытындысы:

(О) Оқушылар он-лайн немесе қағазда тест жұмысын орындайды.

Рефлексия:

(К) (И) Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді:

- Сабақтың қай кезеңі есіңізде қалды?

- Сабақтың қай кезеңі түсініксіз болды?

- Осы тақырып бойынша қандай мәлімет алғыларың келеді?

Осы сұрақтарға жазбаша да жауап беруге болады.

Үй жұмысы:

Осы тақырып бойынша оқушыларға үш сұрақ құрастыруға ұсыныңыз (бірнеше жауаптары бар).

Тест - https://distant-lessons.ru/ximiya/zakonomernosti-izmeneniya-ximicheskix-svojstv-elementov-i-ix-soedinenij

Химия_10.3А (ҚГБ) Қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары_Қосымша

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Мұғалім сабақтың өткізілуіне мұқият қарайды. Топтық жұмыста оқушыларға қолдау көрсетеді Тапсырманы тез, әрі дұрыс орындаған оқушылар өз сыныптастарына көмек көрсете алады.

.

Өзін-өзі бағалау - тақырыптың негізгі түсініктерін білу. Тақырыптың материалын меңгеруін бағалау - тест тапсырмасын орындау.

Мұғалім сабақтың өткізілуіне мұқият қарайды. Топтық жұмыста оқушыларға қолдау көрсетеді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?