Химиялық тепе-теңдік және оның ығысу жағдайы. Ле-Шателье-Браун принципі. Көрсетілім №6 «Жүйедегі химиялық тепе-теңдіктің ығысуы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.2 С Химиялық тепе-теңдік

Мектеп:

Қостанай қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

10 А, В, С, D

Қатысқандар саны:

А (...), В (…), С (…), D (...)

Қатыспағандар саны:

А (...), В (…), С (…), D (...)

Сабақ тақырыбы

Химиялық тепе-теңдік және оның ығысу жағдайы. Ле-Шателье-Браун принципі. Көрсетілім №6 «Жүйедегі химиялық тепе-теңдіктің ығысуы (мысалы, аммоний (калий) тиоционаты және темір (ІІІ) хлоридінің концентрацияларын өзгерту арқылы)»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.3.3.1. химиялық тепе-теңдіктің ығысуына әртүрлі фактрлардың әсерін ғылыми зерттеу;

10.3.3.2. химиялық тепе-теңдікке температураның, концентрацияның және қысымның әсерін болжау;

10.3.3.3. тепе-теңдік константасының өрнегін құрастыра білу.

 Сабақ

мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді

-қайтымды реакциялар болуы мүмкін екенін білу

Оқушылардың көбісі үйренеді:

-химиялық тепе-теңдіктің динамикалық процесс екенін түсіну

Кейбір оқушылар үйренеді:

-химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторды

 Жетістік

 критерийлері

- қайтымды реакциялар болуы мүмкін екендігін біледі;

-кейбір жағдайлар тепе-теңдікті ығыстыра алатындығын түсінеді;

-тепе-теңдікті динамикалық процесс ретінде түсінеді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-реакциялардың қайтымдылығының жағдайы түсінігін анықтап, айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Тепе-теңдік, динамикалық, ұстаным, тұрақты, реагенттер, өнім, температура, қосарлы бағдарша, қысым, айналмайтын, алға, баяулату, тең, ұлғайту.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Егер біз концентрацияны/температураны/қысымды өзгертсек, онда…

Біз ... жолымен реакцияны қайтымды ете аламыз

Егер температура көтерілсе, онда…

Біз осы реакция үшін кері реакция өткізе аламыз ба?

Ия, егер біз.… /Жоқ, себебі…

 Құндылықтарды

 дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

  • Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;
  • Сыйластық;
  • Ынтымақтастық;
  • Ашықтық;
  • Өмір бойы білім алу.

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

  • нақтылық, жинақылық;
  • мәдениетаралық диалог, тілдер (екітілділік, көптілділік) (жаңа терминдермен жұмыс жасау барысында).

АҚТ қолдану дағдылары

Бейнересурстар, цифрлі білім беру ресурстары (Bilimland.kz, Twig.kz), онлайн ғаламтор платформасы: learningapps.org

Өмірмен байланыс

- оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс жасау әдістерімен тәсілдерін қолдану;

-тепе-теңдіктің табиғаттағы және өмірдегі мысалдар арқылы талқылау

Пәнаралық байланыстар

Физика

Бастапқы білім

7.2В Қарапайым химиялық реакциялар

8.2В Химиялық реакция жылдамдығы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

1-ші сабақ

0-3 мин

Ұйымдастыру сәті. Амандасу.

Жаңа тақырыпқа шығу : Маятник /Анимация

H2 +I2=2HI

Берілген химиялық үрдіс жазбасында қандай ерекшелік бар?

Бейнекөрсетілім: https://twig-bilim.kz/film/glossary/reversible-reaction-5969/

Жаңа сабақтың тақырыбы, мақсаттары, жетістік критерийлері және жаңа терминдермен таныстыру.

Анимация:

https://www.youtube.com/watch?v=tfXIq2OM_7A

Бейнересурс №1

Презентация

4-8 мин

(W) Қайтымды реакциялар туралы ақпарат құралы беріледі.

Бейнекөрсетілім: Қайтымды реакцияардың мысалы

Қосымша 1 қайтымды, қайтымсыз

Бейнересурс №2

9-14 мин

Мұғалімнің түсіндіруі.

Қайтымсыз процестің 3 түрін қарастырамыз (↓,↑, H2O)

Қайтымсыз реакциялар жүзеге асады, егер:

  • егер өнімде газ, тұнба түзілетін болса ол реакция қайтымсыз реакция, мысалы:

ВаСl2 + Н24 = ВаSО4↓ + 2НСl

Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl + CO2 ↑ + H2O

  • егер өнімде аз диссоцияцияланатын қосылыс, мысалы, су түзілетін болса:

НСl + NаОН = Н2О + NаСl

  • егер реакция соңында көп мөлшерде энергия сыртқы ортаға бөлінетін болса:

Mg + 1/2 О2 = МgО, ∆H = -602,5 кДж / моль

Презентация

15-21 мин

(I) Қайтымды және қайтымсыз химиялық процестерге арналған тапсырмаларды интерактивті тақтада орындау.

Тапсырма №1

  • NaOH + HCl → NaCl + H2O
  • N2 + 3H2 → 2NH3
  • AgNO3 + NaCl → AgCl + NaNO3
  • SO3 + H2O → H2SO4
  • CH4 + 2O2 → CO2 + 2H2O
  • HCOOH + CH3OH → HCOOCH3 + H2O

Тапсырма №2

  • BaO + H2SO4 =
  • HCl + Na2CO3 =
  • SO2 + O2=
  • C2H6 + O2 =

Неліктен екенін түсіндіріңіз?

Презентация

22-32 мин

(W) Химиялық тепе-теңдік ұғымының анықтамасын беру, теориялыө ақпаратпен танысу.

Қосымша 2 Тепе-теңдік

33-38 мин

Рефлексия және кері байланыс

-қайтымды химиялық процеске анықтама беріңіздер

-қайтымсыз процестерден немен ерекшеленеді?

-қайтымды процеске мысал келтіріңіздер

Суретін талқылау. Тепе теңдікке әсер ететін факторларды талқылау

Слайды

39-40 мин

Оқу мақсаттары және жетістік критерийлеріне қайта оралу

Презентация

2-ші сабақ

0-1 мин

Сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттары және жетістік критерийлерін еске салу.

Презентация

2-4 мин

Берілген сурет сабақ тақырыбымен қалай байланысты?

Химиялық тепе-теңдік туралы видеокөрсетілім көру (50 с) https://twig-bilim.kz/film/glossary/equilibrium-5275/

Бейнересурс №3

5-15 мин

(W) Химиялық тепе-теңдікке әсер факторларды өзара талдау, теориялық ақпаратпен танысу.

Қосымша №2 жалғасы

16-21 мин

(D) Мұғалім көрсетілімі. Көрсету №6

3KSCN + FeCl3 = 3KCl + Fe(SCN)3

түссіз сары түссіз қан-қызыл

Көрсету №6

22-27 мин

(W) Әңгіме түрінде химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторларды бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру.

Слайдтар

28-37 мин

(I) Жеке жұмыс.

Қалыптастырушы бағалауға арналған жазбаша тапсырмаларды орындау

Өзара тексеруді ұйымдастыру

Қайтымды реакциялар

Әсер етуші фактор

Тепе-теңдік ығысуы

N2 + 3H2 ↔ 2NH3 + Q

P↑

t↓

[N2]↓

оңға

оңға

солға

H2 + I2 ↔ 2HI - Q

P↓

t↓

[I2]↑

-

солға

оңға

C3H6 + H2 ↔ C3H8

P↑

оңға

[C3H8] ↑

солға

Қосымша 3 ҚБ

38-40 мин

Рефлексия.

Үй жұмысы

Теориялық ақпаратты қайталау.

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы:

- қайтымды реакциялар болуы мүмкін екендігін біледі.

Көбісі:

-тепе-теңдікті динамикалық процесс ретінде түсінеді.

Кейбіреулері:

-кейбір жағдайлар тепе-теңдікті ығыстыра алатындығын түсінеді.

Оқушылардың тақтадағы жұмысы, жазбаша ҚБ жұмысы, өзара тексеру

Көрсету №6 кезінде ҚТ ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?