Химиялық тепе-теңдік және оның ығыс жағдайлары. Ле Шателье-Браун принципі. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.2С Химиялық тепе-теңдік

Мектеп:

Қостанай қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Дарибаева С.А.

Сынып:

10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Химиялық тепе-теңдік және оның ығыс жағдайлары. Ле Шателье-Браун принципі.

Оқу мақсаттары

10.3.3.1 тәжірибе жүзінде әр түрлі факторлардың химиялық тепе-теңдікке әсерін зерттеу;

10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысымның әсерін болжау;

10.3.3.3 тепе-теңдік константасының өрнегін құрастыра алу.

 Сабақ

 мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді:

-химиялық тепе-теңдік ұғымын түсіндіру;

-химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторларды атау.

Оқушылардың көбісі үйренеді:

-Ле Шателье-Браун принципіне сәйкес химиялық тепе-теңдіктің ығысу бағытын болжау және түсіндіру.

Кейбір оқушылар үйренеді:

-тепе-теңдік константасының өрнегін 2-3 химиялық реакция үшін анықтау.

 Бағалау

 Критерийлері

- Ле Шателье принципін қолдана отырып тепе-теңдік ығысуын болжайды;

-химиялық реакция жылдамдығына әсер ететін жағдайларды анықтай алады;

- жағдайларды өзгерту арқылы тепе-теңдікке әсер еткендігін анықтай алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

-химиялық тепе-теңдік түсінігін анықтап, айта алады.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Тепе-теңдік, динамикалық, ұстаным, тұрақты, реагенттер, өнім, температура, қысым, айналмайтын, алға, баяулату, тең, ұлғайту, тепе-теңдік константасы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Егер біз концентрацияны/температураны/қысымды өзгертсек, онда…

Біз ... жолымен реакцияны қайтымды ете аламыз

Егер температура көтерілсе, онда…

Біз осы реакция үшін кері реакция өткізе аламыз ба?

Ия, егер біз.… /Жоқ, себебі…

Тақырыпқа сәйкес үш тілдік терминдердер тізімі:

Тепе-теңдік

Равновесие

Equilibrium

Динамикалық процесс

Динамический процесс

Dynamic process

Концентрация

Концентрация

Concentration

Реагенттер

Реагенты

Reactants

Өнімдер

Продукты

Products

Температура

Температура

Temperature

Қысым

Давление

Pressure

Қайтымды

Обратимый

Reversible

Қайтымсыз

Необратимый

Nonreversible

Тура реакция

Прямая реакция

Forwards reaction

Кері реакция

Обратная реакция

Reverse reaction

Ле Шателье принципі

Принцип Ле Шателье

Le Chatelier’s Principle

 Құндылықтарды

 дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

- Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;- Құрметтеу;

- Сыйластық;- Ынтымақтастық;- Ашықтық;- Өмір бойы білім алу.

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

- Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу.

-Мәдениетаралық диалог, тілдер (екітілділік, көптілділік) (жаңа терминдермен жұмыс жасау барысында).

АҚТ қолдану дағдылары

Бейнересурстар, цифрлі білім беру ресурстары (Twig.kz), презентация

Өмірмен байланысы

- оқушылардың жас ерекшеліктеріне байланысты жұмыс жасау әдістерімен тәсілдерін қолдану;

-тепе-теңдіктің табиғаттағы және өмірдегі мысалдар арқылы талқылау

Пәнаралық байланыстар

Физика

Бастапқы білім

7.2В Қарапайым химиялық реакциялар

8.2В Химиялық реакция жылдамдығы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

(W) Ұйымдастыру кезеңі:

1) Оқушылармен амандасу.

2) Оқушыларды түгелдеу.

3) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

(P) Оқушылардың алдыңғы білімдері бойынша кері байланыс ретінде жұптарда интерактивті тақтадағы тапсырмаларды орындайды.

Орындалу уақыты: 4 минут

Тапсырма. Берілген химиялық реакция теңдеулерін қайтымды/қайтымсмыз реакцияларға жіктеңіздер:

  • NaOH(с.е.) + HCl(с.е.) → NaCl(с.е.) + H2O(с.)
  • N2(г) + 3H2(г) → 2NH3(г) (қайтымды)
  • AgNO3(с.е.) + NaCl(с.е.) → AgCl(қ.) + NaNO3(с.е.)
  • SO3) + H2O(с.) → H2SO4(с.е.)
  • CH4) + 2O2) → CO2) + 2H2O(с.)
  • BaO(қ.) + H2SO4(с.е.) →BaSO4(қ.) + H2O(с.)
  • 2HCl(с.е.) + Na2CO3(с.е.) → 2NaCl(с.е.) + CO2(г) + H2O(с.)
  • 2SO2) + O2) → 2SO3) (қайтымды)
  • 2C2H6) + 7O2) → 4CO2) + 6H2O(с.)

(W) Жаңа тақырыпқа шығу:

Берілген сурет бойынша сабақ тақырыбын анықтаңыз.

*Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлерін және жаңа терминдермен таныстыру.

Презентация «Химиялық тепе-теңдік. Ле Шателье-Браун принципі»

1-6 слайдтар

Сабақтың ортасы

6-10 мин

11-26 мин

(W) Химиялық тепе-теңдік туралы видеокөрсетілім көру (50 с)

https://twig-bilim.kz/film/glossary/equilibrium-5275/

Динамикалық тепетеңдік ұғымын енгізу.

Слайдтарда берілген графиктерді талдау.

(W) Проблемалық сұрақ: Химиялық реакцияларды тепе-теңдік бағытын өзгертуге болады ма?

*Ле Шателье-Браун принципін слайдтағы ақпарат бойынша талдап өтіңіз.

**Оқушыларға ақпараттық парақтарды үлестіру.

(G) Топтық жұмыс. Оқушыларды үш топқа бөлу қажет. Оқушылар теориялық ақпаратты пайдалана отырып, үсыныслған тапсырмаларды орындайды.

Орындалу уақыты: 10 минут

*Уақыт аяқталуымен топтар түрлі түсті қаламдардың көмегімен басқа топтың жұмыстарын өзара тексеруі қажет.

Тексеру уақыты: 5 минут

**Оқушыларға топтық жұмыс нәтижесі бойынша ауызша кері байланыс беріп өту қажет.

***Презентацияның 12-20 слайдтарындағы ақпартты топтарда қиындықтар туындаған жағдайда қарастырып өтуге болады.

Бейнересурс 1

7-20 слайдтар

Қосымшалар 1-4

27-37 мин

(Т) Мұғалімнің түсіндіруі. Әңгімелесі түрінде тепе-теңдік константасын өрнектеуді слайдтардағы ақпарат арқылы түсіндіру. 23 слайдта берілген тапсырманы оқушылар жұптарда орындайды.

*бекіту тапсырмасын келесі сабақта алуға болады.

21-24 слайдтар

Сабақтың соңы

38-40 мин

Үй жұмысын түсіндіру. Топтарға бөліну.

*Ле Шателье принципі біздің өмірімізге қалай әсер етеді?

**Өз жауабыңызды мысал арқылы дәлелдеңіз (мысал химияға байланыссыз болуы қажет)

25 слайд

Үй жұмысы

Теориялық материалды қайталау, тапсырманы орындау.

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы:

-химиялық тепе-теңдік ұғымын түсіндіре алады;

-химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторларды атайды.

Көбісі:

-Ле Шателье-Браун принципіне сәйкес химиялық тепе-теңдіктің ығысу бағытын болжау және түсіндіре алады.

Кейбіреулері:

-тепе-теңдік константасының өрнегін 2-3 химиялық реакция үшін анықтай алады.

Сабақ барысында оқушылардың оқу мақсаттарын меңгеру деңгейі: ауызша жауаптарын тыңдау, жазбаша тапсырмаларды орындауы арқылы бағалады.

Сабақ барысында оқушылардың денсаулығына кері әсер келтіретін іс-әрекеттер жүргізілмейді.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру