Галогендердің тотығу-тотықсыздану реакциясы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 17 (VII) топ элементтері | Мектеп: | |||||||||||||||||||||
Дата: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||
Класс: | Оқушы саны: | |||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Галогендердің тотығу-тотықсыздану реакциясы. | |||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV)-топ элементтері және олардың қосылыстары | |||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары | 10.2.1.6 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру | |||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | -галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру | |||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | -оқушылар галогенсутектердің суда ерітіндісіне индикатордың әсерін біледі. -оқушылар натрий хлоридінің коцентрлі күкірт қышқылы арасындағы реакция теңдеуін біледі. -оқушылар натрий бромиді коцентрлі күкірт қышқылы арасындағы реакция теңдеуін біледі. -оқушылар натрий иодиді коцентрлі күкірт қышқылы арасындағы реакция теңдеуін біледі. -галогенсутектердің қышқылмен реакциясының тотығу-тотықсыздану реакциясын біледі. | |||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алуы керек: суды өңдеуде хлорды қолданудың артықшылықтары мен кемшіліктерін көрсететін постер құру және баға беру. галоген, галогенидтер, ығысу, диспропорциялану, уытты, өңдеу Өңделмеген суды қолдануда аса қауіпті ....... болып табылады. Хлордың артықшылықтарына .... жатады. Алайда хлорлау мұндай мәселелер ...... туындатады. Міндетті түрде өңдеу мазасыздану үшін негіз болып табылады/ болып табылмайды, себебі ...... Осы тақырып бойынша мынадай … қорытынды жасадым. | |||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топтық тапсырмалар арқылы оқушының логикалық ойлау дәрежесін, қарым- қатынасын, жауапкершілігін арттыру. Топпен, ұжыммен жұмыс жасау арқылы адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу дағдыларын дамыту | |||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| ||||||||||||||||||||
Дифференциация | Барлық оқушылар: галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру Көптеген оқушылар: Галогендер тотығу тотықсыздану реакцияларын жазады. Кейбір оқушылар: Не себептен HBr және HI –ты , NaCl –ды концентрленген H2SO4 -пен әрекеттестіріп НСІ –ды алғандай алуға болмайтындығын оқушылар түсіндірулері қажет. | |||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, бейнетаспалар, суреттер, сызбакестелер көрсетіледі. | |||||||||||||||||||||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Сергіту сәті Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарымен танысады және қаіпсіздік журналына қол қояды. | |||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-3 минут | Оқушылармен амандасу. Жақсы көңілді атмосфера қалыптастыру. Сабақтың тақырыбы: Галогендердің тотығу-тотықсыздану реакциясы. Сабақтың мақсаты: 10.2.1.6 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру | |||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-8 минут 8-15 минут 15-17 минут 17-30 минут 30-32 минут 32-37 минут | Жұптық жұмыс. Оқушылрға сұрақ қойып, лакмус қағазын салған кезде түстердің өзгерісін түсіндіруіңін сұраңыз. (Э, М ) Галогенсутектерді (НҒ басқасын ) алыңыз, оларды суда ерітіңіз. Газтәріздес галогенсутектерді және олардың ерітінділерін лакмус қағазының көмегімен зерттеңіз. Жеке жұмыс. https://www.youtube.com/watch?v=f6hMm-n2Tf0 Оқушылардан реакция теңдеуін құруын сұраңыз. Топтық жұмыс. Оқушыларды топқа: http://aschool.us/random/random-pair.php Сайты арқылы 3 топқа бөлуге болады. https://www.youtube.com/watch?v=uBJ7e2HlgKM Оқушыларға реакция теңдеулерін құруды ұсыныңыз. 1-топ Натрий бромиді мен концентрлі күкірт қышқылы қышқылының реакция теңдеуі және тотығу тотықсыздану теңдеуін құрыңыз. 2-топ Натрий иодиді мен концентрлі күкірт қышқылының реакция теңдеуі және тотығу тотықсыздану теңдеуін құрыңыз. 3- топқа Натрий хлориді не себепті натрий бромидінен басқа химиялық асиет көрсететінін түсіндіріңіз. Оқушылар реакция теңдеулерін көрсетеді. Қателер кеткен жағдайда мұғалім түзету керек. Сабақты бекіту. Қалыптастырушы бағалау. Тапсырма 1 Галогенсутектердің ерітінділерінің индикаторлар әсері.
Тапсырма 2 Натрий бромиді мен концентрлі күкірт қышқылы қышқылының реакциясы. ______________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ Тортығу-тотықсыздану теңдеуі: ______________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ Натрий иодиді мен концентрлі күкірт қышқылы қышқылының реакциясы. ______________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ Тортығу-тотықсыздану теңдеуі: ______________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________ |
| ||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Рефлексия 35-40 |
| |||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?