Галогендердің физикалық және химиялық қаситетерінің өзгеру заңдылықтары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп: НЗМ Орал қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Галогендердің физикалық және химиялық қаситетерінің өзгеру заңдылықтары;

Осысабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

10.2.1.5 топтағы галогендердің физикалық және химиялық қаситетерінің өзгеру заңдылықтары

 Сабақ мақсаттары

7топ элементтеріне тән реакцияларына зерттеу жүргізіп нәтижелерді салыстыру

7топ элементтерінің топ бойынша қасиеттері мен реакцияласу белсенділіктерінің өзгеру заңдылығын түсіндіре білу

 Жетістік критерийлері

хлор, бром және йод реакцияларына ғылыми бақылау жүргізу және өз бақылауларын қорытындылау

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер

  • көрсетілімдер бойынша зерттеу жұмыстарының нәтижелер кестесін жүйелі және толық толтырады
  • галогенид иондарына сапалық реакциялар жүргізіп нәтижелер кестесін толтырады, реакция теңдеулерін жазады
  • хлор, бром және иодтың физикалық және химиялық қасиеттері бойынша кестені құрайды
  • галогендер тобында төмен қарай қасиеттерінің өзгеру тенденцияларын анықтайды және осы тенденцияларға сүйене отырып, фтордың реакциясын болжайды

 Тілдік мақсаттар

 

Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады.

Оқушыларға кейбір көрсетілімдердің ағылшын тілінде болуына байланысты тыңдалым дағдыларын қалыптасуына көмек ретінде кілт сөздермен CLIL әдістемесі қолданылады

Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз

Ең реакцияласу белсенділігі жоғары/төмен,

Пәнге тән лексика мен терминология:

Хлорид, бромид, йодид, фторид

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Топ бойынша жоғарыдан төмен қарай галогендердің реакцияға түсу белсенділігі ......., себебі....

 Пәнаралық байланыстар

физика

Бастапқы білім

Химиялық реакциялардың иондық теңдеулері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3мин

Оқушыларға сабақтың тақырыбы және мақсаты жарияланады

Галогендерге жалпы сипаттама беріледі(периодтық жүйедегі орны, атом құрылысы және маңыздылығы)

Галогендердің табиғатта кездесуі айтылады

Сабақтың ортасы

4-8мин

9-15мин

16-26мин

27-37мин

38-48мин

49-59мин

60-70мин

71-78мин

1 тапсырма

Оқушылардан айқас сызықтар және нүктелер арқылы галогендердің молекулар құрылысын салуды сұралады.

2 тапсырма

((W) (f) «Галогендер» ұғымын енгізіңіз, галогендердің жалпы қасиеттерін жазыңыз.

(W, I) (f) Оқушыларға «нүктелер мен айшықтар» диаграммасы көмегімен хлор молекуласы құрылымын кескіндеуді және молекулалар моделін жинауды ұсыныңыз.

(W) Оқушылармен галогендердің физикалық қасиеттерінің өзгеру тенденцияларын талқылаңыз (агрегаттық күйі,түсі, қайнау температурасы)

(D) Йод сублимациясын көрсетіңіз. Оқушылар назарын йодтың металдық жылтыр сипатына аударыңыз.

(I) (f) Оқушыларға хлордың жай заттармен әрекеттесуінің реакция теңдеулерін құруды ұсыныңыз:

а) металдармен (темірмен, мыспен, натриймен); б) бейметалдармен (сутегімен, фосформен).

Оқушылар дәптерге жазуы керек: хлор тікелей тек оттек, көміртек, азот, және асыл газдармен ӘРЕКЕТТЕСПЕЙДІ.

(I) (f) Оқушыларға хлордың күрделі заттармен реакция теңдеулерін құруды ұсыныңыз:

а) сумен; б) салқын және ыстық сілтімен

(I) (f) Оқушыларға мәтін беріледі: «Белсенділігі жоғары галоген белсенділігі төмен галогенді оның металмен және сутегімен қосылысынан ығыстырып шығарады. Фтор барлық галогендерді ығыстыра алар еді, бірақ сумен өте шабытты әрекеттесетіндіктен ерітіндіде оны бұл мақсатта қолданбайды. Хлор бром мен йодты, ал бром йодты ығыстырады»

Оқушылардан осы мәтінде берілген мәліметтерге сәйкес реакция теңдеулерін құруды сұраңыз.

Видео көрсетіңіз.

(D) Концентрлі күкірт қышқылының калий галидімен әрекеттесуі (фторидпен емес) тәжірибесін жасаңыз (видео болады)

(E) Оқушыларға күміс нитраты ерітіндісінің калий йодиді, хлориді, бромиді ерітінділермен әрекеттесуін жүзеге асыруды сұраңыз.Оқушылар алынған тұнбалардың түсін жазады.

Содан кейін, алынған тұнбалардың аммиак ерітіндісінде еруін зерттейді.

Оқушылар аммиак ерітіндісінде күміс хлориді жақсы еритіні, бромид жартылай еритіні, ал йодид ерімейтіні туралы қорытындыға келулері керек.

3 тапсырма

(G) (f) Оқушылар Топ бойынша төменге қарай қасиеттер өзгерістерінде тенденцияларды белгілейді және осы тенденцияларға негізделе отырып фтор реакциясын болжамдайды.

Галогендердің физикалық қасиеттері бойынша сапалы оқу ресурстары:

http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/add_ocr_pre_2011/periodic_table/group7rev1.shtml

Химиялық қасиеті және қолданылуы:

http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/add_ocr_pre_2011/periodic_table/group7rev2.shtml

Пайдалы интерактивтік ресурстармен орналастыру реакциялары:

http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/edexcel_pre_2011/patterns/groupsrev5.shtml

Галогендер бойынша PowerPoint өте жақсы және толық презентация:

http://www.knockhardy.org.uk/gcse_htm_files/ghalogenspps.pps

Ұқсас, бірақ егжей-тегжейлі презентация :

http://www.knockhardy.org.uk/gcse_htm_files/ighalogenspp.ppt

Сабақтың соңы

79-80мин

Саралауоқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Барлығы эксперименттерді орындайды

Көпшілігі эксперименттер бойынша заңдылықтарды көрсетеді

Кейбірі болжамдар жасайды

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?