Хроматография. Зертханалық жұмыс № 7 «Қағаз хроматографиясы». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
10.4В – Аналитикалық әдіс | Мектеп: Талдықорған қаласы физика – математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Кудайбергенова К.А | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Хроматография. Зертханалық жұмыс № 7 «Қағаз хроматографиясы» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Қағаз хроматографиясы бойынша бөліну принциптерін сипаттау және бөлініп шыққан компонеттің Rf қозғалғыш факторын есептеу | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Хроматография ұғымын біледі Қағаз хроматография жұмыс істеу әдісін біледі Rf қозғалғыш факторын есептей алады Көпшілік оқушылар: Қағаз хроматографиясы бойынша бөліну принциптерін сипаттай алады Кейбір оқушылар: Қағаз хроматография әдісін толығымен түсіндіре алады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Хроматография әдістерінің түрлерін біледі Қағаз хроматография әдісінің принциптерін біледі Бөлініп шыққан компонеттерді біледі Rf қозғалғыш факторын есептей алады | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Хроматография, қағаз хроматография, стационар фазаға, қозғалатын фазаға, адсорбция........ Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы Хроматография қоспадағы компоненттерді .........және .......... әдістемесі. Құрамдас бөліктер ........ фазаға: әр түрлі ......... және .......... ие. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Адами қасиеті жоғары тұлға қалыптастыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, физика, математика | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ноутбуктерде ғаламтордан қажетті мәліметтерді іздеу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Катиондар мен аниондарды анықтау. Сапалық реакциялар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ қезеңдері | Сабақтың барысы | ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы:
Сабақтың ортасы: | Ұйымдастыру. Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Сабақтың тақырыбын ашу. Оқушыларға слайд арқылы сөздер беріледі сол сөздер арқылы сабақтың тақырыбын, мақсатын айқындайды. Тақтадан көрсетіледі сабақтың тақырыбы мен мақсатын. Мұғалім Хроматография бойынша қысқаша мәлімет береді. Топпен жұмыс: (оқушыларды екі топқа жіктеу) Хроматография видеосын көрсету І топ видео арқылы сұрақтар құрастырады, ІІ топ сол құрастырылған сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар құрастырған оқушылар бағалау критерийін құрады және қарсы топты бағалайды. Ал сұрақ құрастырған топты мұғалім тарапынан бағаланады. Бағалау критерийі: (видео бойынша критерий құру) Жеке жұмыс. Оқушыларға тапсырма беру. Тапсырма Қағаз хроматографиясы маңызды аналитикалық әдіс болып табылады.
№1 ……………………………………………………….. №2 ……………………………………………………….. №3 ……………………………………………………….. A,В және С-да не болатынын сипаттаңыз.
(iiі)D, E және F бөліктерін атаңыз.
(iii)Қағаз хроматографияда жасалатын іс-әрекетті сипаттаңыз (iv) Rf есептеңіз Тапсырма №2 (ағылшынша тапсырма) 2 САБАҚ Лабораториялық жұмыс : Қағаз хроматография Мақсаты: Қағаз хроматографиясы бойынша бөліну принциптерін сипаттау және бөлініп шыққан компонеттің Rf қозғалғыш факторын есептеу Қажетті реактивтер мен құрал-жабдықтар: 1. Этанол 2. Маркерлар 3. Хроматография қағазы немесе фильтр қағазы 4. Химимляқ стақан 5. Карандаш және сызғыш Жұмыс барысы a) Стақанға сиятындай хроматография немесе фильтр қағазын тік төртбұрыш ретінде қиыңыз. b) 1 см биіктікте карандашпен сызғыш арқылы көлденеңнен сызық сызыңыз. c) Сызылған сызыққа тигізбей 1 см жоғарыдан әртүрлі маркерлермен нүкте белгілерін белгілеңіз. d) Сызылған сызық көлемінде этанол ерітіндісін құйыңыз. e) Стақаның бетін жауып тыныштыққа қойыңыз. f) Қағаз бетінен этанол сұйықтығының қозғалғанын байқаңыз. g) Белгіленген маркер түстерінің этанол сұйықтығымен қозғалғанын байқаңыз. h) Маркердің шекті қозғалғанын (компонент зонасының ығысуы) анықтаңыз. i) Қағаз бетінде маркердің шегіне жетіп қозғалғанына (компонент зонасының ығысуы) көзіңіз жеткенен кейін жұмысты тоқтатыңыз. ЕСЕПТЕУЛЕР: 1. Әр еріген заттың белгілі бір элюент үшін тұрақты қозғалғыштық факторы (Rf) болады. Rf = х/хf Мұндағы х – компонент зонасының ығысуы; хf - еріткіш фронтының ығысуы. 2. Тәжірибенің артықшылығы мен кемшілігі 3. Жақсарту жолы. | Слайд №1 Слайд №2-3 Слайд № 4-9 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы: | VI. Үйге тапсырма: кестені аяқтау. VІІ. Рефлексия
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бірнеше оқушыға парақтағы көптеген нұсқауларды таратуға болады. Талдау сұрақтары қосымша сұрақтарды қамтиды. Үлгерімі жоғары оқушыларға липидтердің химиялық құрамын анықтауды тапсыруға болады | Сұрақтарға жауап формативтік бағалауды қамтамасыз етеді. Ақпараттарды сәйкестендіруде қосымша сұрақтарды қамтуға болады. | Ноутбуктарды электр көздеріне қосуда, алып жүруде абай болуын ескерту. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? | Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау). Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? 1: 2: |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?