Практикалық жұмыс № 5 Мыспен қаптау үшін ерітінді дайындау және металдан жасалған заттарды қаптау. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2А Электрлік және химикаттар | Мектеп: .ХББ НЗМ Алматы қаласы | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні: 12.11.18 | Химия пәні мұғалімі: Алмабекова Г.А Физика пәні мұғалімі: Балажігітова Н.К | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 В | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Практикалық жұмыс № 5 Мыспен қаптау үшін ерітінді дайындау және металдан жасалған заттарды қаптау. | ||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | - электролиздің гальваностегияда қолданылуын оқып білу; - заттарды мыс және никельмен қаптау үшін электролизді қолдану; -электролиз заңын тұжырымдау және қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | - электролиздің гальваностегияда қолданылуын оқып білу; - заттарды мыс қаптау үшін электролизді қолдану; -электролиз заңын тұжырымдау және қолдану. | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | - электролиздің гальваностегияда қолданылуын біледі; -Электродтарда түзілетін электролиз өнімдерін болжай алады - Құрал-жабдықтардың қызметін дұрыс анықтап, жинай алады; -Тәжірибе нәтижесінде байқалған өзгерістер бойынша дұрыс қорытынды жасай алады; - заттарды мыспен қаптау үшін электролизді қолдана алады; -электролиз заңын тұжырымдап, қолдана алады. | ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: -ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология анод, катод, электролиттік қаптау, электролиз, ток, элементтер (батареялар), реакция өнімі, үлгілер, тұтану, иондар, болжау, арқылы өту Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Иондық қосылыс суда еріген кезде, онда … Ток ерітінді арқылы өтетін кезде, X болады X болды, сондықтан Y болуы керек/ бола алады Z Біздер X болжадық, бірақ Y болды | ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Бұл сабақ оқушылардың белсенділігін арттыруға, сыни ойлау дағдысын дамытуға және коммуникативтік дағдысын жетілдіруге бағытталған. | ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Электролиздеу процесі кезінде физика пәнімен байланыс | ||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Атом құрылысы (7.1B) Ерітінді мен ерігіштік (7.3C) Металдардың белсенділігін салыстыру 2 (8.1B) Еру және ерітінділер (9.2А) Тотығу және тотықсыздану (10.1B) | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-6 мин 6-8 мин | 1. Оқушылардың теориялық материалды меңгергендіктерін тексеру мақсатында төмендегідей сұрақтар қойылады.
2.Мүғалім әр оқушының жауабына кері байланыс бере отырып, түзетулер енгізеді немесе басқа оқушыдан сұрақтың жауабын толықтыруды талап етеді 2. Ой қозғау. Интерактивті тақтадан сурет көрсету арқылы мақсатты оқушылармен бірге болжау. 3. Мақсатты болжау. Оқушылармен бірге анықталады. - заттарды мыспен қаптау (гальваностегияда) үшін электролизді қолдану; -электролиз заңын тұжырымдау және қолдану. -иондары бар ерітінді арқылы электр тогының ағыны өткенде орын алатын процестердегі реагент және өнім бойынша есептер шығара алу; | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8-18 мин 18-25 мин 25-37 мин | 4. Оқушылардың сыну ойлау және зерттеушілік дағдысын дамыту үшін практикалық жұмыс орындайды Жұмыс аяқталған соң бағалау критерийі бойынша мұғалім кері байланыс жасайды.
Практикалық жұмыс бойынша тиын бетіне қонған мыс массасының ток күшіне (зарядқа) тура пропорционал екенін оқушылар түсінулері тиіс. Осыдан кейін физика пәні бойынша электролиз заңын тұжырымдап, формуласын жазады. Оқушылардың қолдану дағдысын дамыту үшін электролиз зағына есептер шығарады Бірінші сабақ нәтижесі бойынша кері байланыс. 5.Рефлексия. Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін. 6.Үйге тапсырма: Complete Chemistry for Cambridge IGCSE кітабынаан Checkup on Chapter 8 212-213-бет | Қосымша 1 Қосымша 2 Қосымша 3 | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | |||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||
Барлығы: -Құрал-жабдықтардың қызметін дұрыс анықтап, жинай алады Көбісі: - Тәжірибе нәтижесінде байқалған өзгерістер бойынша өнімдерді дұрыс анықтай алады -Тұз ерітінділері арасындағы негізгі айырмашылықты түсіндіре алады Кейбіреулері: - Өндірісте қолданылатын электролиз процесінің тиімді жолын ұсына алады | Мұғалімнің практикалық жұмыстарды тексеруі және оқушылардың ауызша жауап беруін бағалауы. | Практикалық жұмыстарды жасау барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау: Электр тогымен, электролизермен, қыздыратын плиталармен мұқият жұмыс жасау. |
Ой жүгірту Сабақ мақсаттары/ оқыту міндеттері шынайы болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сабақ үстіндегі ахуал қандай болды? Менің жоспарлаған дифференциация жақсы жұмыс жасады ма? Таймингті ұстандым ба? Мен өз жоспарыма қандай өзгерістеренгіздім және неге? |
| |
Негізгі бағалау Қандай екі зат өте жақсы өтті (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)? 1: 2: Қандай екі зат сабақты одан да жақсы ете алатын еді (екеуінде қарастырыңыз, сабақ беруді де, оқытуды да)? 1: 2: Келесі сабақты жоспарлау үшін қолдана алатындай осы сабақта сынып немесе жеке тұлғалар туралы нені білдім? |
Қосымша 3
- Күміс нитратының ерітіндісінің электролизі кезінде анодта 8,96л газ бөлінді. Катодта қандай зат бөлінді? оның массасын және электролизге ұшыраған мыс (ІІ) хлоридінің массасын есептеңіз.
- Көлемі 5,6л бром алу үшін электролизге керекті 8% калий ерітіндісінің массасын табыңыз.
- Массасы 80г сынап алу үшін электролизге керекті 5% дық сынап (ІІ) хлоридінің ерітіндісінің массасын табыңыз.
- Құрамында 10% мыс сульфаты бар 512г ерітінді электролизденгенде катодта және анодта қандай заттар бөлінеді? Олардың массасын табыңдар.
- Массасы 111г натрий және калий бромидтерінің қоспаларын суда еріттік. Осы ерітіндінің электролизінде анодта 80г бром бөлінді. Бастапқы қоспаның құрамындағы заттардың массалық ұлесін анықтаңыз.
Бағалау критерийлері: | Дескриптор | |||||||||
Есептер шығару үшін электролиз процесінің сызбанұсқасын қолданады |
|
| ||||||||
Есептер шығару үшін электролиз процесінің сызбанұсқасын қолданады |
|
| ||||||||
Есептер шығару үшін электролиз процесінің сызбанұсқасын қолданады |
|
| ||||||||
Есептер шығару үшін электролиз процесінің сызбанұсқасын қолданады |
|
| ||||||||
Есептер шығару үшін электролиз процесінің сызбанұсқасын қолданады |
|
| ||||||||
|
|
Қосымша 1
Оқушының аты-жөні: _______________________ Сынып: 10__
Практикалық жұмыс № 5 Металдан жасалған заттарды мыспен қаптау
Оқу мақсаттары:
- заттарды мыспен қаптау үшін электролизді қолдану;
Қауіпсіздік ережелерін сақтауды ұмытпаңыз!
- Эксперимент барысында көзді қорғау көзілдірігін кию қажет.
- ____________________________________________________
- ____________________________________________________
Қажетті-құрал жабдықтар мен реактивтер: Мыс (ІІ) сульфатының ерітіндісі, батареяға қосатын қысқыштары бар екі сым, мыс тақташасы (анод), (катод), электролизер (электролиз өткізуге арналған ыдыс), тиын
Жұмыс барысы:
1. Аналитикалық таразыда тиынды өлшеңдер. m1=____________________ [1]
2. Қондырғыны суреттегідей жинаңдар
[1]
3. Тақташаларды стақанға бір-біріне тимейтіндей параллель қойыңдар.
4. Алдын ала дайындалған электролит мыс (ІІ) сульфатының ерітіндісі электролизерге құйыңдар
5. Әр жұп катод көзіне бекітілген тиын бетіндегі өзгерістерді (4-5 минут бойы) байқайды.
6. Тәжірибе аяқталғаннан кейін ток көзінен қысқыштарды ажыратып, катод көзіне бекітілген тиынды ерітіндіден шығарыңдар.
7 Мыспен қапталған тиынды қайтадан аналитикалық таразыда өлшеңдер.
m2=___________________[1]
Бағалау критерийлері: | Дескриптор | Балл | ||||||||||||||
Тиын бетіне қонған мыс массасының ток күш (заряд) мен уақытқа тәуелділігін зерттеу |
|
| ||||||||||||||
Бағалау критерийлері: | Дескриптор | Балл | ||||||||||||||
Тиын бетіне қонған мыс массасының ток күшіне (зарядқа) тәуелділігін зерттеу |
|
| ||||||||||||||
|
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?