Мұнай, құрамы, өңдеу әдістері және мұнай өнімдері. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 1 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2A Органикалық химияға кіріспе | Мектеп: НЗМ, Астана қаласы | ||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||
Сынып: 10 |
| ||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Мұнай, құрамы, өңдеу әдістері және мұнай өнімдері | ||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Ойлау дағдыларының деңгейлері: Білу, түсіну, қолдану Оқушылар мақсатқа жетеді, егер:
| ||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Үш тілде ғылыми терминология.
Пәндік лексика. Мұнай, тұтқырлық, бензин, дизель отыны, керосин, бензин, битум, шайыр, мұнай газы, реактивті отын, сұйытылған мұнай газы, айдау. | ||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларда негізгі адами құндылықтар: кез келген жағдайда сыныптастарымен жақсы қарым-қатынаста болу, әділ болу, шешім қабылдау кезінде бастамашыл болуды қалыптастыру. | ||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География, өмірмен байланыс | ||||||||||||||||
Бастапқы білім | 8.2А Атомдағы электрондардың қозғалысы 8.4В Көміртегі және оның қосылыстары 9.1В Қосылыстар құрылымы |
Сабақ жоспары
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу. Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстыру. Сабақта сәтті, табысты жұмыс тілеу.. Ауызша сауалнама түрінде үй жұмысын қайталау. Бейнебаяндарды көріңіз және дәптерлеріңізге кілт сөздерді жазыңыз. Отын түрлері. Мұнай. Мұнай қорлары. https://www.youtube.com/watch?v=oJCsgHHZgqo «Қазақстанның мұнай өнеркәсібінің тарихы» деректі фильмі. | Презентация Power point | |||
Сабақтың ортасы | Қазақстанның ірі кен орындары Қазақстанда, еліміздің астанасы Астана мен бейресми оңтүстік астанасы Алматыдан басқа, тағы бір мұнайлы астанасы бар. Оның мәртебесі бейресмиден артық, бірақ Атырау қаласының негізімен қаланған. Атырау қаласы, Мақат кен орны
Қашаған (әлем бойынша 9-орын)
Мұнай құрамы Мұнайдың құрамы: - әртүрлі көмірсутектер - шекті - циклоалкандар - ароматты сондықтан мұнай – көмірсутектердің қоспасы - 100-ден астам түрлі азотты, күкіртті қосылыстарыМұнай құрамын бір формула арқылы білдіруге болмайды.Оның құрамы ауыспалы және өрісіне байланысты. Мұнайдың физикалық қасиеттері Зертханалық жұмыс Тапсырма. 1) Мұнай үлгісіне назар аударыңыз. Қасиеттерін сипаттаңыз: а) түсі- в) иісі- с) агрегаттық күйі- 2) Мұнай бар стаканға су құйыңыз. Судағы ерігіштігін «+» таңбасымен көрсетіңіз: Жоғары- Орташа- Суда ерімейді- 3) Сүзгі қағазын стакандағы мұнайға салыңыз. Бақылауыңызды жазыңыз. Мұнай судан жеңіл, тығыздығы 0,9 г/мл, кейде 1,04 г/мл. Мұнай электр тогын өткізбейді. Сондықтан электроникада изолятор ретінде қолданылады. Тапсырмаларды орындау: http://www.bilimland.kz/index.php/kz Ресурсын пайдаланып, тапсырмаларды орындаңыз. Мұнай өндірісі Мұнай өндірісі бойынша Сауд Арабиясы бірінші орында, жылына 542 млн. тонна өндіреді, бұл әлемдік өндірістің 13,1% құрайды. Ресей екінші орында (12,9%), АҚШ (10,8%), Қытай (5%), Канада (4,7%), Иран (4%). 2013 жылы әлемдік мұнай өндіру көлемі 4,13 млрд. тоннаны құрады.
Тапсырма.
| Презентация Power point Презентация Power point Реактивтер мен құрал-жабдықтар Мұнай үлгісі, дистилденген су, стакан, сүзгі, сүзгіш қағаз http://www.bilimland.kz/index.php/kz http://www.bilimland.kz/index.php/kz сайты | |||
Сабақтың соңы
| - Сабақтың нәтижесін қорытындылау. Рефлексия: А) Бүгінгі сабақта жақсы үйренгеніңіз? В) Тақырып бойынша қиындық туғызған кезең? С) Не нәрсемен жұмыс жасау керек? -Үй жұмысы.
Осы схемадағы анықтамаларды орыс және қазақ тілдерінде аударыңыз.
Тақырып бойынша эссе жазыңыз: «Мұнай химиясы және қоршаған орта. Бейбіт өмір сүру мүмкін бе? Бұл үшін қандай шарттар керек?» | Презентация Power point | |||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалд ымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Қабілетті оқушылар жұптарда талқылауды ұйымдастырады. Жұлдызша белгісіндегі дифференциалды тапсырмаларды орындайды * | 1. Тақырыптың мәселелерін талқылағанда топтардағы өзіндік бағалау және өзара бағалау. | Партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | |||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?