Алкандардың физикалық қасиеттері . Алкандардың жану өнімдері. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы |
| ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
| ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Сабақтың соңында оқушылар
| ||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушы мақсатына жетеді, егер
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жаңа лексиканы өздерінің оны түсінгенін көрсету үшін дұрыс пайдалануға қабілетті Оқушылар орындай алады: Көміртегі атомының электрондық құрылысы туралы сұрақтарға жауап беру және басқаларға түсіндіру Ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады Пәнге қатысты лексика және терминология: Электрондық құрылыс, көміртегі, коваленттік байланыстар, органикалық қосылыстар, сыртқы қабаттағы электрондар, ядро одан жасалған, одан құралған нысаны, құрылысы Көміртегі атомы, одан жасалған / одан тұратын ... Сыртқы қабатта/көміртегі атомында X / Y электрондары бар. Ол X байланыстар/ коваленттік байланыстар құрай алады | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Нақтылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика, матиматика, биология. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Powerpoint, | ||||||||||||
Бастапқы білім | 8.2A Атомдағы электрондардың қозғалысы 8.4В Көміртегі және оның қосылыстары 9.1В Қосылыстар құрылымы 10.3А Органикалық химияға кіріспе | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
10 минут | Starter: Алдыңғы бөлімнен изомерияны және алкандардың құрылысын қайталау. (I) (f) Шағын тақтаны пайдалана отырып, оқушылар октанның мүмкін болатын изомерлерінің құрылымдық формулаларын құрып, IUPAC бойынша номенклатурасын береді. «Көмірсутектер» деген сөзге ассоциация құрайық. Оқушылардың «көмірсутектер» терминінің мағынасын түсінетіндіктеріне көз жеткізу. Оқушылар алкандардың алғашқы 10 өкілінің атауларын білулері керек. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын ашу. | Периодтық жүйе, ақ тақтайша, маркерлер | |||||||||||
20 минут | Ізденіс жұмысы. (G) (f) Оқушыларға шағын топтарда алкандар үшін мәліметтер кестелері (қайнау температурасы, тығыздық, жану энтальпиясы) ұсынылады. Олар көміртегі атомының санына байланысты берілген қасиеттерін графиктерге салып көрсетеді. Графиктерде абсциссалар осінде көміртегі атомдарының сандары, ал ординаталар осінде зерттелетін қасиеттері белгіленеді. Бұл жерде масштабты дұрыс таңдау қажеттігіне көңіл аударту маңызды болып табылады. Графикті өзара бағалау жұмысы ұйымдастырылады. Салынған графиктен қандай қорытынды шығаруға болатындығын талқылау. Сұрақтар:
Оқушылар алкандардың физикалық қасиеттерінің өзгерістеріне байланысты жасалынған қорытындыларды дәптерлеріне жазып алады. | Мәліметтер кестесі, миллиметрлік қағаз | |||||||||||
10 минут | (I) (f) Оқушылар алкандардың бірінші бес өкілінің кеңістіктегі формулаларын жинайды. Жоғарыда қарастырылған қасиеттердің өзгеру себептерін талқылау сұрақтары:
Жалпы қорытындылар жасалады. | Модельдер жинағы | |||||||||||
10 минут | (W) Алкандардың молекулаларына шабуылдайтын реагенттер реакциясының мүмкіндіктерін талқылау. Сұрақтар:
Қорытынды: Алкандар тек орынбасу реакцияларына қатысады. Жалпы химиялық енжар қосылыстар. Барлық байланыстары қаныққан. | Модельдер жинағы | |||||||||||
20 минут | (E) (I) «Гексанның жану энтальпиясын анықтау» зертханалық жұмысын орындау | Жұмыс парағы, | |||||||||||
8 минут | (G) (I) Оқушылар алкандардың толық және толық емес жану реакцияларын жазып, теңестіреді. | Алкандардың гомологтық қатары | |||||||||||
Сабақтың соңы 2 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үйге тапсырма: | ||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Нақты оқушыдан күтілетін нәтиже-көміртегінің қозған күйі арқылы валенттілігін болжай алады, шарстерженьді моделді құрастыру арқылы үшөлшемді дұрыс бейнеде жазады. Көмірсутектердің гомологтік қатарынынан 5 мүшесінің формулаларын жазып, жалпы формуласын құрастыра алады; Қабілеті жоғары оқушылар: Қанықпаған көмірсутектердің гомологтарын анықтап, жалпы формуласын шығара алады. | Оқушылардың көміртегінің атом құрылысын жазуы, шарстерженьді моделді құрастыруы, үшөлшемді дұрыс бейнеде жазуы, формулалаларды құрастыруы, гомолог, изомер анықтамасын қорыта алуы бағаланады. . | Оқушылардың көзіне жаттығу жасауы арқылы шаршамауды болдырмау. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандайа уытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Алкандардың молярлық жану энтальпиялары
Көміртегі атомдарының саны | Алканның атауы | Формуласы | ∆Hж / кДж/ моль |
Метан | -890 | ||
2 | -1560 | ||
C3H8 | -2220 | ||
Бутан | -2877 | ||
C5H12 | -3520 | ||
6 | -4195 |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?