Функционалдық топтар Алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы. Зертханалық тәжірибе №2 «Гомологтық қатардағы органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.2A Органикалықхимияға кіріспе

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Функционалдық топтар

Алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы. Зертханалық тәжірибе №2 «Гомологтық қатардағы органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.3 функционалдық топтар бойынша органикалық қосылыстардың негізгі кластарын ажырату;

10.4.2.5 қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау;

 Сабақ мақсаттары

  • Органикалық қосылыстардағы функционалдық топтарды қарастыру
  • Органикалық қосылыстың құрылымдық формуласындағы функционалдық тобы арқылы гомологтық қатарын анықтау
  • Атауы берілген қосылыстардың құрылымдық формулаларын жазуды қарастыру

Жетістік критерийлері

иә

жоқ

Органикалық қосылыстардағы функционалдық топтарды анықтайды

Органикалық қосылыстың құрылымдық формуласындағы функционалдық тобы арқылы гомологтық қатарын анықтайды

Атауы берілген қосылыстардың құрылымдық формулаларын жазады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар органикалық қосылыстағы функционалдық топты атайды

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Оқушылар бір-біріне қолдау жасауы, бірін-бірі тыңдау ынтымақтастығы арқылы жүзеге асады. Құндылықтарды дарыту нақыл сөздер айту арқылы/көмегімен жүзеге асады, ой қозғаужүргізіледі.

 Пәнаралық байланыстар

Органикалық қосылыстардың кеңістік формуласын геометриямен байланыстыру

 АКТ қолдану дағдылары

Презентация ppt

Бастапқы білім

9.4AОрганикалық химияға кіріспе 9.4ВКөмірсутектер. Отын.

Сабақбарысы

Сабақтыңкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут

5 минут

І. Жаңа сабақты оқып үйрену

Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.

(Жж)Оқушылар әртүрліфункционалдық топтармен заттардың формулаларынзерделейді және қай класқа жататынын берілген кестелерге сәйкес анықтайды, содан кейін өзара бағалау жүргізеді.

(Б)Мұғалімнің кері байланысы арқылы оқушылар жұмысы бағаланады

Қосымша 4

Сабақтың ортасы

3 минут

5 минут

8 минут

2 минут

7 минут

Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырады.

(М) Мұғалім түзу сызықты және тармақталған алкандарды IUPAC номенклатурасы бойынша қалай атау керектігін түсіндіреді.

(Жж) Оқушылар берілген алкандарды IUPAC номенклатурасы бойынша атайды. Мұғалім қажет болған оқушыларға қолдау көрсетеді.

(Жж) Оқушылар жұпта зертханалық жұмысты орындайды.

Зертханалық тәжірибе№2 «Гомологтық қатардағы органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру»

Дифференциация: Тапсырманы орындауда мұғалім және қабілетті оқушылар қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетеді

(Б) Орындалған жұмыс бойынша мұғалім кері байланыс береді

(Ж)Оқушылар өзіне берілген қосылыстың құрамындағы функционалды топты анықтап, IUPAC номенклатурасыбойыншаатайды.

Бағалау: мұғалім оқушылар жұмысына жетістік критерийлері бойынша кері байланыс жасайды

рpt презентация

Қосымша 5

Қосымша 6 (1-тапсырма)

Молемодтар немесе пластилин, пластик таяқшалар

Қосымша 6 (2-3-тапсырма)

Сабақтыңсоңы

2минут

Оқушылар орындалған тапсырма бойынша бірін бірі жетістік критерийлері бойынша бағалайды.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Дифференциация: Тапсырманы орындауда мұғалім және қабілетті оқушылар қабілеті төмен оқушыларға қолдау көрсетеді

Мұғалімнің кері байланысы, бірін бірі жетістік критерийлері арқылы бағалау

Кабинетті үзілісте желдету, партада дұрыс отыру ережесін ескерту

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?