• Функционалдық топтар • Номенклатура №2 Лабораторлық жұмыс «Органикалық қосылыстардың моделін құрастыру». Химия. 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3АОрганикалық химияға кіріспе

Мектеп: НЗМ, Астана қаласы

Күні: 17.01.18 ж

Мұғалімнің аты-жөні:Уралбаева Қ.А.

Сынып: 10 A-1,С-2,B-1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

  • Функционалдық топтар
  • Номенклатура

№2 Лабораторлық жұмыс «Органикалық қосылыстардың моделін құрастыру»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • функционалды топтардың концепсиясын қорытып шығару
  • IUPAC номенклатурасын пайдалана білу және түсіну

Сабақ мақсаттары

Әртүрлі қосылыстардың функционалдық топтары арасындағы айырмашылықты білу

ИЮПАК жүйесін үйрену

Бағалау критерийі

Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- Дағдылар:

Білу және түсіну, қолдану

Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- оқушы қосылыстарда сутегіден басқа элементтердің болу мүмкіндігінің не екенін біледі;

- функционалды топтарды бірінен бірін ажырата алады;

-қарапайым алкандар үшін кез келген қосылыстың атауын ИЮПАК жүйесі арқылы дұрыс атай алады;

Тілдік мақсаттар

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

  • Көміртегі атомының электрондық құрылысы туралы сұрақтарға жауап беру және басқаларға түсіндіру

Көміртегі атомы, одан жасалған / одан тұратын ...

Сыртқы қабатта/көміртегі атомында X / Y электрондары бар.

Ол Xбайланыстар/ коваленттік байланыстар құрай алады. Пәнге қатысты лексика және терминология:

Электрондық құрылыс, көміртегі, коваленттік байланыстар, органикалық қосылыстар, сыртқы қабаттағы электрондар, ядро одан жасалған, одан құралған нысаны, құрылысы

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік, Нақтылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық

Пән аралық байланыстар

Физика, Биология, медицина, экология және т.б.

АКТ қолдану дағдылары

Power point

Бастапқы білім

Көміртегі қосылыстары1 (6.3С)

Атомдардағы электрондардың қозғалысы (8.2A)

Көміртегі және оның қосылыстары (8.4B)

Қосылыстардың құрылымдары (9.1В)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 - 5 мин

Сабақтың ортасы

5 -25 мин

Оқушылармен амандасу сабаққа дайындығын тексеру.

Стартер (3-мин)

(Жұппен жұмыс)

Қалыптастырушы жұмыс орындалады. Жазбаша

Жетістік критерийлері

-гомологтық қатардың қалай түзілетіндігін дұрыс түсінеді;

-органикалық қосылыстардың изомерлерінің формуласын дұрыс жазып, атын атай алады;

-молекуланың қандай бөлігі гомологтық қатарға жауап бере алатындығын біледі;

Сабақтың мақсатымен таныстырып кетеміз.

Органикалық қосылыстардың жіктелуі:

Құрылымына қарай органикалық қосылыстар: ашық тізбекті (алифатикалы), тұйық тізбекті (алициклді, ароматты), гетероциклді болып негізгі үш топқа бөлінеді. Ашық тізбекті қосылыстарда көміртек атомдары тармақталған немесе тармақталмаған тізбек құрады.

Оларға қаныққан, қанықпаған көмірсутектер, олардың туындылары спирттер, аминдер, карбон қышқылдары, т.б. жатады. Ашық тізбекті органикалық қосылыстар көп мөлшерде мұнайда, табиғи газда, аздап гидросферада кездеседі. Қаныққан көмірсутектер бензин, тұрмыстық газ құрамында және метанол, жуғыш заттар алуда, қанықпаған көмірсутектер (олефиндер) полимерлер, спирт, ацетон, ацетальдегид, т.б. алуда қолданылады. Органикалық қосылыстардың химиялық қасиеттері ондағы орынбасушы элементтің, функционалдық топтың табиғатына және жай, қос, үш байланыстардың болуына негізделеді.

Систематикалық номенклатура ИЮПАК

Жұппен орындалады.

№2 Лабораторлық жұмыс «Органикалық қосылыстардың моделін құрастыру»

Қосымша №1

Жауабы презентацияда беріледі. Бірін бірі тексереді.

Қосымша №2

Таратылып беріледі.

Презентация PowerPoint

Қосымша 2

Қосымша №3

Қосымша №2

Таратылып беріледі

Химиялық «Домина»

Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылармен рефлексия жүргізіледі:

- нені білдім, нені үйрендім?

- нені толық түсінбедім?

- немен жұмысты жалғастыру қажет?

Үйге тапсырма

Презентацияда берілген формулалар бойынша қосылыстың атын атап, қандай кластың өкілі екенін анықтауымыз керек.

Қорытынды

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалд ымеңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар біледі:

Тотығу –тотықсыздану бір-бірімен байланысты екенін;

Бір уақытта жүретінін;

Электрон таңбасын;

Ионды-электрондық жартылай реакцияларды жаза алады;

Ой талқылар кезінде жауап беруіне;

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары арқылы.

партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?