Тұздардың құймалары мен ерітінділерінің электролизі. Көрсетілім №4 «электролиз өнеркәсіп үрдісіндегі бейне көрсетілім: мыс, алюминий , хлор және натрий гидроксидінің өнеркісәптік өндірісі ». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: 10.2А. Химиялық реакциялар заңдылығы | Мектеп: НИШ Тараз | |||||||||||||
Күні: | Мұғалім: | |||||||||||||
Сынып 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Тұздардың құймалары мен ерітінділерінің электролизі. Көрсетілім №4 «электролиз өнеркәсіп үрдісіндегі бейне көрсетілім: мыс, алюминий , хлор және натрий гидроксидінің өнеркісәптік өндірісі » | |||||||||||||
Оқыту мақсаты | 10.2.3.5 ерітінді және балқыма электролизі үдерісі сызбанұсқасын құра алу 10.2.3.6 электролиз өнімдерінің массасын, көлемін (газ) есептей алу | |||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Мысты өнеркәсіпте алу жолдарын білу Алюминийді өнеркәсіпте алыну жолдарын білу Алюминийді электролиз өнеркәсібінде алудың схемасын жазу Хлорды электролиз өнеркәсібінде алудың схемасын жазу Натрий гирдроксидінің өнеркәсіпте электролиз схемасын жазу | |||||||||||||
Жетістік критерийлері | Мыс өнеркәсіпте алудың негізгі қадамдарын білу Алюминийдің табиғаттағы қосылыстарынан алу жолдарын білу Алюминийді электролиз өнеркәсібінде алудың схемасын жаза алу Хлорды электролиз өнеркәсібінде алудың схемасын жаза алу Натрий гирдроксидінің өнеркәсіпте электролиз схемасын жаза алу | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: -ауызша немесе жазбаша түрде деректерге сәйкес қорытынды жасай алады Пәнге қатысты лексика мен терминология анод, катод, электролиттік қаптау, электролиз, ток, элементтер (батареялар), реакция өнімі, үлгілер, тұтану, иондар, болжау, арқылы өту Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Иондық қосылыс суда еріген кезде, онда … Ток ерітінді арқылы өтетін кезде, X болады X болды, сондықтан Y болуы керек/ бола алады Z Біздер X болжадық, бірақ Y болды | |||||||||||||
Бастапқы білім | Атом құрылысы Ерітінді мен ерігіштік Металдардың белсенділігін салыстыру Еру және ерітінділер Тотығу және тотықсыздану | |||||||||||||
Құндылық тарды дарыту | Коллаборация, өзін өзі оқыту, көп тілділік (кейбір тапсырмалардың құрастырылуы ағылшы тілін үйреніп, сол тілде түсіндіруді қажет етеді | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру кезең 0 – 1 минут | Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығы тексеріледі және позитивті атмосфера қалыптастырылады. | |||||||||||||
Ой қозғау 1 – 3 минут | Сабақтың тақырыбын тақтада көрсетілген суреттер бойынша оқушылармен бірге ашады, сабақтың мақсаттары мен жетістік критерийлерімен танысу. Алдыңғы сыныптарда қарастырған электролиттік диссоциация туралы сұрақ – жауап арқылыеске түсіру. | |||||||||||||
Жаңа сабақты меңгеру 3 – 5 минут 5 – 13 минут 13 – 16 минут 16 – 25 минут 25 – 28 минут 28 – 37 минут | Мұғалімнің түсіндірмесі : Мыс өндірісіне маңызды қадамдар.
Сыныпты үш топқа бөлу. Топтарға суреттер, мәліметтер таратылады . кен орны, байыту, таза мыс алу Оқушылар (интернет) өздеріне керекті мәліметтерді қолданып постер жасап қорғайды (3- минут) Сыныппен алған мәліметтерімен бөлісу (әр топқа 1 минут 30 секуд) Алюминий өндірісі Сыныппен жұмыс: алюминийді алынуын талқылау
Бейнетаспа көру: «Алюминийдің конвертерлік өндірісі» Алюминий өндірісін бейнеленген бейнетаспаны көру , сыныппен талқылау. Алюминий оксидінің электролиздену реакциясының схемасын болжайды , жазады. Мұғалім тексереді, кері байланыс береді Жеке жұмыс : оқушыларға тапсырманың парақтарын таратып беріледі. Хлорды электролиз арқылы алу схемасын жазу. Алдыңғы сабақтарда қарастырған бейнежазбаларды еске түсіре отырып реакция теңдеулерін жазу. Есептер шығару Қажет болған жағдайда есептердің шығару жолдарын мұғалім түсіндіреді. электролиз өнімдерінің массасын, көлемін (газ) есептей алу
Жауабы: 112г/моль. Кадмий
|
https://www.twig-bilim.kz/kz/film/extraction-of-aluminium 2.https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/9-synyp/alyuminij-zhane-onyng-qosylystary
https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/10-synyp/shojyn-men-bolat-ondirisi-alyuminij-ondirisi Қазақстанда алюминий өндіру туралы бейнетаспа: https://kaztube.kz/video/214088 қосымша Добыча и производство меди: https://www.youtube.com/watch?v=xBwvHuWBqTo Производство алюминия электролитическим методом: https://www.youtube.com/watch?v=nK7sSmoRKgA Есептер: https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/totyhu-totyqsyzdanu-reakcziyalary-ehlektroximiya/lesson/ehlektrolizge-qatysty-esepter | ||||||||||||
Рефлексия 37 – 40 минут | Сабақ мақсатына қайта оралу Активти 5. «Комплимент» жасау арқылы оқушылардың сабақта қандай сұрақтар туындағанын және қандай тапсырмаларды жеңіл орындағандарын ортаға салады. Барлық оқушылар ортаға шығып шеңбер құрады. Бір – бірлеріне допты лақтыру арқылы өз ұсыныстары мен тілектерін білдіреді.(сабаққа қатысты) Оқушылар сабаққа жазбаша түрде кері байланыс береді
| |||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||
Үлгермеуші оқушыларға тапсырма орындау үшін қосымша кестелер, графикалық ақпараттар Тақырыпты жақсы меңгерген оқушылар интернет ресурстарын қолданып тақырып бойынша қосымша ақпараттар алады | Оқушылар тақырыпты талқылау барысында өздерін бағалайды Мұғалім оқушылардың жауаптарының жетістік критериіне сай келуін бақылайды Оқушылар электрондық конфигурацияны Ауфбау принципі арқылы жаза отырып, толық түсінік береді Оқушылар период және топ бойынша қасиеттердің өзгеруіне :қайнау және балқу нүктелері, атом радиусы, иондану энергиясы, белсенділігі және т.б. дұрыс түсінік бере алады | Оқушылар ТОҚ қолданып интернет ресурстарына сүйенеді | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?