Жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен жүретін тотығу-тотықсыздану реакциялары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.


«Келісілді»

ӘБ жетекшісі_________________

Мектеп: Тараз қ. ФМБ НЗМ

Мұғалім: Муханбетиярова К.К.

КДМ

Химия пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Күні:

Сынып: 10 Сабақтың реті:2

Бөлім 10.2A Химиялық реакциялардың заңдылықтары (9 с)

Сабақтың тақырыбы

Жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен жүретін тотығу-тотықсыздану реакциялары.

Оқыту мақсаттары

10.2.3.2 электрондық баланс әдісімен тотығу және тотықсыздану теңдеуін құрастыра білу;

Сабақтың мақсаты

  • берілген реакция теңдеулерінде қай элемент тотыққанын (тотықсызданғанын) анықтау, тотықтырғыш пен тотықсыздандырғышты таба алу;
  • тотықтырғыш пен тотықсыздандырғыштың арасындағы айырмашылық неде екендігін түсіндіру;
  • электрондық баланс әдісімен тотығу және тотықсыздану теңдеуін құрастыра білу.

Бағалау критерийлері

  • қосылыс құрамындағы элементтердің тотығу дәрежелерін анықтайды;
  • берілген реакция теңдеулерінде қай элемент тотыққанын (тотықсызданғанын) анықтап, тотықтырғыш пен тотықсыздандырғышты табады;
  • арасындағы айырмашылық неде екендігін түсіндіреді;
  • электрондық баланс әдісімен тотығу және тотықсыздану теңдеуін құрастырады.

Мектеп құндылықтары

Сабақ барысында мектеп құндылықтары жүйелі түрде енгізіліп барылады. Ол сабақтың ажырамас бөлігі болып саналады. Мысалы:

  • Ашықтық
  • Ынтымақтастық
  • Өмір бойы білім алу
  • Құрмет

Бұл құндылықтар сабақтың нақты бір бөлігінде емес, сабақ барысында қажет кезінде қолданылып барылады.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Тотығады/тотығу, тотықсыздану, тотықсызданады, процесс, жоғалту, арттыру, кері, орын алатын

Арасындағы айырмашылық неде...?

Тотығу бұл ..., мұнда тотықсыздану бұл...

Тотығу\тотықсыздану орын алады, егер ...?

Тотығу\ тотықсыздануүрдісінде ...?

X/Y бірігеді (қосылады) \ азаяды (жоғалады),егер

 Пәнаралық байланыс

Тотығу-тотықсыздану үрдістерінде электрондардың тасымалдануын қамту және ионды-электронды жартылай реакциялардың идеяларын енгізу үшін Концепция кеңейеді.

  • биологиямен (антиоксиданттар, адам ағзасын ауруға ұшыраудан қорғайтын заттар)
  • физика
  • математикамен

байланыстыру арқылы іске асады.

 Алдыңғы білім

Алдыңғы бөлімдердің барлығы дерлік бір-бірімен байланысты.

Ауадағы жану-тотығу (7.4 А)

Металдар белсенділігінің салыстырмалы сипаттамасы (8.1 А)

Металдар белсенділігінің салыстырмалы сипаттамасы (8.1B)

Атомдардағы электрондардың қозғалысы (8.2 А)

Сутегі және оттегі (8.2 В)

Химиялық реакциялардың мысалдары (9.1 С)

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңі

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар:

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

1-2 минут

Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығы тексеріледі және позитивті атмосфера қалыптастырылады.

Мақсат қою

3-6 минут

Үйге берілген тапсырмалар сұралып, қиындық туғызған сұрақтары болса талқыланады.

Төменде көрсетілген қосылыстардың құрамындағы элементтердің (иондардың) тотығу дәрежесін көрсетіңіздер.

1. CH4 2. PCl33. NCl3 4. CS2 5. ICl5 6. BrF3

7. PCl4 8. H3PO49. NH4Cl 10. H2SO4 11. MgCO3

12. SOCl2

Презентация

Білімнің өзектілігі

7-9 минут

Тақырыпты анықтау: Заттардың оттекте жану процесі қалай аталады? Мысалы:

C + O2 = CO2

4P + 5O2 = 2P2O5

N2 + 3H2 = 2NH3

«Жану» реакциясы ғана ТТР-ға жатады ма?

Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын /ОМ, сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау.

Сабақтың тақырыбы: Жай, бинарлы және күрделі бейорганикалық заттардың қатысуымен жүретін тотығу-тотықсыздану реакциялары.

Презентация

Жаңа материалды игеру

10-20 минут

21-36 минут

Жеке жұмыс. Тапсырма

  • осы үрдістерді қосылу ретінде және электрондардың жоғалуы ретінде қарастыруға болатындығын түсінеді;
  • тотығу және тотықсыздану деген не екенін біледі;
  • берілген немесе алынған электрондар санын анықтайды;
  • электрондар санын қолдана отырып, реакцияларды теңестіреді.

а) Берілген реакциялардың қайсысы тотығу-тотықсыздану реакциясына жатады. Неліктен?

Тотығу-тотықсыздану реакцияларын жазыңыз (қай элемент тотықтырғыш, ал қай элемент тотықсыздандырғыш болып тұрғанын анықтаңыз).

4Al + 3O2 = 2Al2O3

2NaCl + H2SO4 = Na2SO4 + 2HCl

AgNO3 + KCl = AgCl + KNO3

KClO3 + P = KCl + P2O5

Жұптық жұмыс

Берілген реакция теңдеулерінен тотықтырғышты, тотықсыздардырғышты және де тотығып, тотықсызданып жатқан элементтерді анықтап, жартылай тотығу реакцияларын кестеге толтырыңыздар:

1.Mg + HCl MgCl2 + H2

2.Fe + V2O3 Fe2O3 + VO

3.KMnO4 + KNO2 + H2SO4 MnSO4 + H2O + KNO3 + K2SO4

4.K2Cr2O7 + SnCl2 + HCl CrCl3 + SnCl4 + KCl + H2O

5.KMnO4 + NaCl + H2SO4 Cl2 + K2SO4 + MnSO4 + H2O + Na2SO4

6.K2Cr2O7 + H2O + S SO2 + KOH + Cr2O3

7.KClO3 + C12H22O11 KCl + H2O + CO2

8.H2C2O4 + K2MnO4 CO2 + K2O + Mn2O3 + H2O

9.Mn(NO3) 2 + NaBiO3 + HNO3 HMnO4 + Bi(NO3) 3 + NaNO3 + H2O

10.H2C2O4 + KMnO4 CO2 + K2O + Mn2O3 + H2O

Тотыққан атом

Тотықсыз данған атом

Тотықтыр ғыш

Тотық сыздан дыр ғыш

Жартылай реакция

Тотығу

1

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

6

 

 

7

 

 

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

9

 

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

Қосымша тапсырмалар: Қатысқан заттардың құрамындағы қай элемент тотыққанын және қайсысы тотықсызданғанын көрсетіп, түсіндіріңіз.

  • Zn + H2O → ZnO + H2
  • AgNO3 + Cu → Cu(NO3)2+ Ag
  • Na + H2O = H2 + NaOH
  • CH4 + Cl2 = CCl4 + HCl
  • CuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu
  • CuO + NH3 = Cu + N2 + H2O

№1 қосымша

https://www.youtube.com/watch?v=x4wjfOexrsA

№2 қосымша

№3 қосымша

Жаңа материалды бекіту

37-38 минут

Сұрақтар қою арқылы:

Тотығу дегеніміз ...........................................................................

Тотықсыздану дегеніміз ...............................................................

Сабақты қорытындылау мақсатында тест тапсырмасы алынады. Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Берілген уақыт аяқталғаннан кейін жұпта жауаптарын талқылайды. Бірін-бірі тексереді.

I нұсқа

II нұсқа

1

Төменде берілген реакция теңдеуінің қайсысы тотығу-тотықсыздану реакциясы болып табылмайды.

А) N2 + 3Н2 = 2NН3

Б) Mg + 2HCl = MgCl2 + H2

В)MgCO3 = MgO + CO2

Г) 2CuO = 2Cu + O2

Төменде берілген реакция теңдеуінің қайсысы тотығу-тотықсыздану реакциясы болып табылмайды.

А) H2O + CaO = Ca(OH)2

Б) H2O + N2O5 = 2HNO3

В) Na2CO3 + 2HCl = 2NaCl + H2O + CO2

Г) CuO + H2 = Cu + H2O

2

Қай қосылыста элементтің тотығу дәрежесі +3 және +1 тең

А) NF3

Б) Cl2O3

В) NH3

Г) AlCl3

Қай қосылыста элементтің тотығу дәрежесі +3 және -2 тең

А) NF3

Б) Cl2O3

В) NH3

Г) AlCl3

3

Na0 →Na+1 Схемасындағы процесс нені білдіреді:

А) Тотығу

Б) ТотықсыздануВ) Бейтараптану

Г) Диссоциациялану

Сl0 Сl-1 Схемасындағы процесс нені білдіреді:

А) Тотығу

Б) ТотықсыздануВ) Бейтараптану

Г) Диссоциациялану

№4 қосымша

Рефлексия

39 минут

Сабақтың соңында оқушыларға белсенді қатысқаны үшін рақмет айтылып, олардан кері байланыс қағаздарын толтырып берулері сұралады. Оның алдағы сабақтарда ескерілетіні айтылады.

Тақырып бойынша алған керекті ақпаратты чемоданға салыңыз. Яғни, осында жазыңыз

Сабақтағы керек емес болған артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыз

Бүгінгі ақпараттың ішінен әлі де оқуым және толықтыруым керек дегендері болса ет тартқышқа салыңыз

Үй тапсырмасы

40 минут

Тотығу-тотықсыздану реакцияларын жазып, жаттығу.

  • Na + H2O = H2 + NaOH
  • CH4 + Cl2 = CCl4 + HCl
  • CuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu
  • PH3 + Cl2 = PCl3 + HCl
  • CuO + NH3 = Cu + N2 + H2O

Сабақ бойынша рефлексия



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?