Вант-Гофф ережесі тақырыбына есептер шығару. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10. 3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы | Мектеп: НЗМ, Қызылорда | |||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||
Кәсіби даму мақсатының тақырыбы | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Вант-Гофф ережесі тақырыбына есептер шығару | |||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.3.2.8 Вант-Гофф ережесі бойынша есептеулер жүргізе алу | |||||||
Сабақ мақсаттары | Вант-Гофф ережесін пайдаланып есептеулер жүргізу | |||||||
Жетістік критерийлері | Вант-Гофф ережесін қолдана отырып химиялық реакция жылдамдығына есептеулер жүргізе алса | |||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология Температуралық коэффициент, Вант-Гофф коэффициенті Температураны 10 0С арттырғанда реакция жылдамдығы шамамен 2-4 есе артады | |||||||
Құндылықтарды дарыту | Нақтылық, шынайылық, тазалық, ұқыптылық, жан-жақтылық | |||||||
Пәнаралық байланыстар | Температураны көтергенде бөлшектердің (молекулалардың) кинетикалық энергиясы артатыны физика пәнімен. | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point | |||||||
Бастапқы білім | 10.3.2.2 орташа реакция жылдамдығына есептеулер жүргізе алу; 10.3.2.3 реакцияға әрекеттесуші массалар заңын қолдануды түсіну; 10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде үйрену | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 0- 2 мин | Оқушылармен сәлемдесу. Назарларын сабаққа аудару. | |||||||
Сабақтың ортасы 3-10 мин 11- 15 мин 16- 20 мин 21- 26 мин 27-32 мин 33-38 мин | 1.Өткенге шолу: Химиялық реакцияның жылдамдығына қандай факторлар әсер етеді? Алдынға сабақта сіздер химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде бақыладыңыздар. Температураны артырғанда химиялық реакцияның жылдамдығы неліктен артады? Осындай тәжірибелерді голландиялық ғалым Вант-Гофф зерттеп, химиялық реакцияның жылдамдығына температураның әсерін жуықтап бағалайтын ереже ұсынды. Вант-Гофф ережесіне сәйкес гомогенді жүйелерде көптеген химиялық реакциялардың жылдамдығы температураны әрбір 10 градусқа көтергенде шамамен 2-4 есе артады. Бұл санды химиялық реакцияның температуралық коэффициенті немесе Вант-Гофф коэффициенті деп атайды да γ белгісімен белгілейді. v2/v1 = y (t2-t1)/10 V1- бастапқы температурадағы t1 жылдамдық V2- соңғы температурадағы t2 жылдамдық y – температуралық коэффициент t1 - бастапқы температура t2 – соңғы температура Енді осы Вант-Гофф ережесін пайдалана отырып есептеулер жүргізіп көрейік Температураны 30-дан 70 ∘ С көтергенде реакция жылдамдығы қанша есе артатынын есептеңіз, егер температуралық коэффициенті 2-ге тең болса. Шығарылуы:
Келесі есепті сіздерге жұптық жұмыс ретінде беремін. Температуралық коэффициенті 3-ке тең газ қоспасының температурасын 120 оС-дан 80 оС-ға дейін төмендеткенде реакция жылдамдығы қанша есе төмендейді? Сіздер есептеулер жүргізгенде төмендегілерді басшылыққа аласыздар:
Шығаруылуы:
температуралық коэффициенті 3 екенін және температура 40 градусқа төмендегенін біле отырып, химиялық реакцияның қалай өзгергенін есептейміз: υ/υ0=3 (120-80)/10 =34=81
Есеп шығару кезінде сіздерге қандай қиындықтар кездесті? Оқушылардың жауабына қарай 3 топқа бөлемін. Әр топқа деңгейлеріне сәйкес есептер беріледі.
Әр топ жауаптарын дәлелдеуге 2 минуттан беріледі 1- топ жауабы:
υ/υ0=γ (t2-t1)/10
2-топ жауабы:
3-топ жауабы: Реакция жылдамдығы v2/v1 = 120/15 = 8 есеге жоғарылаған.Вант-Гофф теңдеуі бойынша,v2/v1 = yΔt/10.8 = 2Δt/10, Δt/10 = 3, температура өзгерісі Δt = 30 градус.t = 0 + Δt = 30 оС. Жауабы: 30 градуста жүргізу керек. Қалыптастырушы бағалау | https://www.youtube.com/watch?v=8Y90Opqm9IA
| ||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин | Рефлексия.
- нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Топ жұмысына байланысты оқушылар бір-бірін бағалайды | |||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
оқушылар: Нұсқаулыққа сай қауіпсіздік ережелерді сақтап, жұмыс жасай алады; Оттегіні жинап, тазалыққа тексере алады; Оттегіге тән физикалық және химиялық қасиеттерді зерттей алады. | Қауіпсіздік ережені сақтауы; Жеке жұмысы; Топтық жұмысы; Практика кезінде нұсқаулыққа сай жұмыс жасауы; Оттекті жинай алуы; Оттектін анықтай алуы. | Ақ халат кигізу, партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?