Химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін зерттеу. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.2C Кинетика

Мектеп: Атырау қаласы, химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні: 10.01.2018

Мұғалімнің аты-жөні:

Косанов Рақымжан Пірлібайұлы

Сынып: 10-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін зерттеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.3.2.3 реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру;

10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- Химиялық реакцияның жылдамдығына концентрацияның әсерін молекулалық тұрғыдан зерттеу;

- Химиялық реакцияларды микроскопиялық деңгейде реагенттер молекулаларының соқтығысы ретінде сипаттау;

Бағалау критерийлері

Қолдану

Оқушылар:

- соқтысу теориясы тұрғысынан химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін түсіндіре алады

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге тән лексика мен терминология:

Әрекеттесуші заттар – реагенттер, өнім, концентрация, жылдамдық, сыртқы фактор, соқтығысу теориясы

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Реагенттер - …………………………………….

Толық реакцияға түсу - ……………………………………..

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

Жеке жұмыс арқылы – өмір бойы оқуға баулу

Топтық жұмыстар арқылы оқушыларды ынтымақтастыққа, топпен жұмыс істеуге баулу;

 Пәнаралық

 байланыстар

Физика пәні

Бастапқы білім

Реакция жылдамдығы;

Молекула-кинетикалық теория;

химиялық реакцияға байланысты энергияның өзгеруі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

0-7 минут

7-12 минут

12-20 минут

21-25 минут

25-30 минут

31-40 минут

Оқушылармен амандасу. Олардың сабаққа қатысын тексеру.

Химиялық реакциялар – лезде жүретін немесе ұзақ уақыт жүретін реакциялар болуы мүмкін.

Қорғасын ионының иод ерітіндісімен әрекеттесу – лездік реакциялар. Ал уранның жартылай ыдырауы баяу жүретін реакцияға мысал бола алады.

Зертханада баяу реакцияларды факторлардың әсерімен жылдамдатуға болады.

Бейне баян тамашалау.

Бейне баянды тамашалау

Соқтығысу теориясы.

https://bilimland.kz/kk/content/structure/976-chemistry#lesson=10991

Соқтығысу теориясына сәйкес, химиялық реакция реагенттер молекулаларының соқтығысуы арқылы жүреді. Реакция жылдамдығы уақыт бірлігіндегі соқтығыстар санына пропорционал.

Соқтығысулардың тиімділігі екі маңызды фактормен басқарылады:

  • соқтығысатын молекулалардың өзара бағытталуы (стериялық коэффициент);
  • соқтығысатын молекулалардың кинетикалық энергиясы (энергетикалық фактор).

Белсенділік энергиясы

Екі молекула арасындағы тиімді соқтығысудың нәтижесінде тұрақсыз, белсендірілген комплекс деп аталатын аралық қоспа түзіледі де, кейін ол да реакция өнімдеріне ыдырайды.

Белсендірілген комплекстің түзілуіне жұмсалатын энергия белсенділік энергиясы деп аталады.

Бейнебаян тамашалау.

Оқушыларға логикалық сұрақтар қою арқылы сабақтың тақырыбын ашу:

  • Егер сүтті тоңазытқышқа қойсақ немесе заттың ауада жануы таза оттегінде жануы өзгеріс болама?

Оқушылар талқылау арқылы оқу мақсаттарына шығады.

Келесі тапсырманы бейнебаянды тамашалай отырып, орындаңыз

Магнийдің әртүрлі концентрациядағы тұз қышқылымен әрекеттесу реакциясын көрсететін бейнетаспаға негізделіп, мәтінді толықтырыңыз.

Тұз қышқылының концентрациясы сутегінің бөліну жылдамдығына . Қышқылдың жоғары концентрациясы реакция жылдамдығына алып келеді.

Бейне баян 1

Бейне баян 2

Слайд 1

https://bilimland.kz/kk#lesson=10253

бейне баян 3

Сабақтың ортасы

41-50минут

51-65 минут

65-70 минут

70-77 минут

Концентрация әсері – микроскопиялық деңгейдегі көрініс

Cоқтығысу теориясы бойынша реакция жылдамдығы уақыт бірлігінде өтетін соқтығысу санына пропорционал. 

Бейне баян тамашалау және төмендегі сұрақтарға жауаптар іздеу, өзара талқылау

Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері барма?

Концентрацияны арттырғанда реакция жылдамдығы қалай өзгереді?

Концентрацияның әсерін бөлшектер тоериясы тұрғысынан қалай түсіндіруге болады?

Реагенттер концентрациясы реакция жылдамдығына әсер етеді, себебі молекулалардың соқтығысу жиілігі кеңістіктің белгілі бір көлеміндегі реагенттердің жалпы молекула санына тәуелді.

Лабораториялық жұмыс «Бөлшектер концентрациялары мен мөлшерлерінің

реакция жылдамдығына әсері»

лабораториялық жұмысты талдау және қорытындысын жазу

қалыптастырушы бағалау жұмысы

Бейне баян 3

Қосымша 1

Қосымша 2

77-80 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй тапсырмасы.

Қосымша 3

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?