Энтропия. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


10.2B Введение в термодинамику

(9 ч)

Школа: НЗМ ХББ Өскемен қ.

Күні:

ФИО учителя:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

  • Энтропия

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер бойынша есептеу;

 Сабақ мақсаты

  • энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіну;

Бағалау критрийлері

  • реакция энтропиясының өзгеруін анықтамалық деректер бойынша есептей алса;

 Тілдік мақсаттар

 

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Берілген реакцияның энтальпиясы……….. қосындысына /айырмасына тең

....... реакциялар энтальпиясы және ………..реакциялар энтальпиясы

Гиббстің бос энергиясы……

Реакцияның энтальпиясын есептеу үшін……………. қолданылады

 Құндылықтарды

  дарыту

Тыңдау, есту және орындау қабілетін қалыптастыру.

 Пән аралық

 байланыстар

Физика, статикалық термодинамика

Бастапқы білім

8.3.В Химиялық реакциялардың энергетикасына кіріспе

10.2А Химиялық реакциялардың заңдылықтары.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Начало урока

1 – 2 мин

- оқушылармен бірлесе отырып, сабақтың мақсаттарын анықтау

-оқушылармен бірлесе отырып оқушылардың «жақын даму аймағын» анықтау

Середина урока

3 – 15 мин

16-35 мин.

(М) Энтропия ұғымын ретсіздіктің өлшемі ретінде енгізу. Бұл терминді түсіндірерде «еркіндік дәрежесі» ұғымына сүйену, мысал ретінде газды қолдану. Оқушылар температураның жоғарлауы не себептен энтропияны ұлғайтатынын және де энтропияны нақты өлшеуге болатындығын түсінулері қажет. Оқушыларға әр түрлі агрегаттық күйдегі заттардың энтропиясын салыстыруды сұрау.

Күй қызметін дұрыс таңдау арқылы және өзгерісін есептеу нәтижесінде біз термодинамиканың барлық үш сұрағына жауап бере аламыз.

Энштейнің айтқан сөздеріне жүгінсек «термодинамика тәжірибиеге негізделгендіктен, физикалық теориялардың ішінде оның негізгі қағидалары еш уақыта жоққа шығарылмайды».

Оқшауланған жүйе үшін,

мұнда dQ = 0, шығады:

Өздігінен жүретін үдеріс үшін: ∆S > 0

Тепе-теңдіктегі үдеріс үшін: ∆S = 0

Өздігінен жүрмейтін үдеріс үшін: ∆S < 0

Жалпы түрде алған кезде оқшауланған жүйе үшін энтропия кемиді немесе тұрақты болады: ∆S ≥ 0

Энтропия ұғымы термодинамиканың екінші заңының алғашқы анықтамалары қалыптасқанда пайда болды. Энтропия – жеке бір бөлшек емес, тұтас жүйенің қасиеті. 

Термодинамиканың анықтамасы

1. У. Томсон (1851) бойынша: “жылу резервуарының сууы нәтижесінде ғана болатын механикалық жұмыс табиғатта болуы мүмкін емес үдеріс”

2. Р. Клаузиус бойынша (1850): “жылу өздігінен салқын денеден, жылы денеге өтіп кете алмайды”

3. В. Оствальд бойынша: екінші ретті мәңгілік қозғалтқышы жүзеге асуы мүмкін емес. Алғаш ашқан С. Карно деп есептеледі.

Бірқатар шағын математикалық түрлендіру жүргізіп Карно циклі бойынша істейтін идеал жылу машинаның ПӘК-ін табамыз:

Осылайша, жылу машинасының максималды ПӘК-і жұмыс денесінің табиғатынан тәуелсіз, жылытқыш пен тоңазытқыш температураларының айырмашылығымен ғана анықталады. Әрине, температураның өзгеруінсіз жылудың жұмысқа айналуы мүмкін емес. Алынған өрнек кез келген цикл бойынша жұмыс істейтін жылу машинасы үшін қолайлы, өйткені кез келген циклді көптеген ұсақ Карно циклдеріне бөлуге болады. 

Карно идеалды жылу машинасының жұмысын талдау негізінде термодинамиканың екінші бастамасы болып табылатын келесі қорытынды жасауға болады: Энергияның кез келген түрі толық жылуға айналуы мүмкін, бірақ жылу энергияның басқа түрлеріне тек белгілі мөлшерде ғана түрлене алады.Осылайша, жүйенің ішкі энергиясы екі құрамдас бөліктен тұрады деп шартты түрде қабылдауға болады:«еркін" X және «байланысқан" Y энергия, "еркін" энергия жұмысқа ауыса алса, "байланысқан" энергия тек жылуға түрленуі мүмкін.U=X+Y

Презентация

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-reakcziyalardyng-zhuruining-negizgi-zangdylyqtary/ximiyalyq-termodinamika/lesson/ehntropiya

.

Конец урока

36 – 40 мин.

В конце урока учащиеся проводят рефлексию:

- что узнал, чему научился

- что осталось непонятным

- над чем необходимо работать

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме?

Сабақтың уақытты кезеңдері сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?