Сутектік байланыс. Лабораториялық жұмыс № 1 «Әртүрлі кристалдық торы бар заттардың қасиеттері». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқамерзімдіжоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1C Химиялық байланыс

Мектеп: Ақтауқаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлікмектебі

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Тұрарова С.Х.

Сынып: 10 (қоғамдық-гуманитарлық бағыт)

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы

Сутектік байланыс. Лабораториялық жұмыс № 1 «Әртүрлі кристалдық торы бар заттардың қасиеттері»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.4.12 сутектік байланыстың түзілу механизмін түсіну;

10.1.4.11 әр түрлі байланыс түрлері мен кристалдық торлардың типтері бар қосылыстардың қасиеттерін болжау;

 Сабақ мақсаттары

  • сутектік байланыстың түзілу механизмін түсінеді;
  • әр түрлі байланыс түрлері мен кристалдық торлардың типтері бар қосылыстардың қасиеттерін болжайды;

 Бағалау критерийлері

Оқушылар біледі:

- сутектік байланыстың түзілу механизмін түсінеді;

- әр түрлі байланыс түрлері мен кристалдық торлардың типтері бар қосылыстардың қасиеттерін болжай алады;

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Сутектік байланыстың түзілуі туралы айтады және түсінеді/ молекулалыққосылыстың құрылысы туралы сұрақтарға жауап береді

KAZ: иондар, молекула, қосылыс, формула, коэффициент, күш, байланыс, балқу/қайнау нүктесі, тығыздық, кристалдық формула;

ENG:ion, molecula, compound, formula, coefficient, force, bond, melt / boiling point, density, crystalline formula;

RUS: ионы, молекула, соединение, формула, коэффициент, сила, связь, точка плавления/кипения, плотность, кристаллическая формула.

Молекула салу, бірнәрсемен жасалған, табылған, мыналардан тұрады

X молекулларY… болған кезде табылады

Молекулалыққұрылысы .... қалыптасады

Сутектік байланыс …………”. “ “

Ол не …?

Х қалай түзіледі?

Ол… болған кезде түзіледі

Формула … көрсетеді

Құндылықтардыдарыту

Топтықжұмысдағдыларынқалыптастыру

Өз ойын еркін жеткізу үшін тәрбиелеу

Пәнаралықбайланыстар

Биология, экология, физика

АКТ қолдану дағдылары

Презентацияны қолдану

Бастапқы білім

7.2В Қарапайым химиялық реакциялар

7.3BГеологиядағыхимиялыққосылыстар

8.1B Металдардың белсенділік қатары

8.3СҚайтымдыреакциялар

9.2СБейметалдаржәнеоныңқосылыстары: 16 және 17 топтары

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-8 мин

Ұйымдастыру: сәлемдесу. Өткен сабақты еске түсіру.

«Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылардың ойы жинақталады, өткен тақырыпты еске түсіреді.

  • Металдық байланыс қалай пайда болады?
  • Металдық және коваленттік байланыстардың ұқсастығы мен айырмашылығы неде?
  • Металдық кристалдық торы бар заттарға қандай физикалық қасиеттер тән?

(оқушылардың дұрыс жауаптарын ауызша мадақтау)

Топқа бөлу. Шаңырақ әдісі. Ақпыз,қара,сарымыз ағайынбыз бәріміз деп шаңырақ астына тұрғызу. Ленталарды таңдап бөліп алады. Оқушылар 3 түсті таңдайды.

Ескертпе:Оқушы саны мен неше топқа бөлінетіндігі ескеріледі

Сабақтың басында ой шақыру мақсатында «Суретті сөйлет» формасындағы активити сабақтың концептың анықтау үшін қолданылады.

- Мына үш суретті бір – бірімен не байланыстырады?

Сабақтың концептісі анықталған кейін, мұғалім сабақтың тақырыбы «Сутектік байланыс» екендігін айтады.

Оқушылардың назарына сабақтың мақсаты мен сабақтың барысында қол жеткізетін оқыту мақсаттары ұсынылады.

Презентация

9-18 мин

19-21 мин

1-жаңа сабақ игеру- Мәтінмен жұмыс.мәтінді оқиды,топта «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы топта талдайды-ТЖ

Сутектік байланыс дегеніміз не? Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, сутектік байланыстың не екендігін әр түрлі ойларды ортаға салу арқылы бір шешімге келеді.

Кейін оқушылар топта тақырыпты талдау барысында талқыланған деректерді постерге түсіреді де, «Ыстық картоп» әдісі арқылы 1 минуттан кейін постерлерін ауыстырады, 2-топ алдыңғы топтың жазған деректерін толықтырады, осылайша барлық топ бір-бірінң постерлерін толықтырады

Ескертпе: Әр топқа тек бір түсті ғана қалам немесе маркермен жазу ескертіледі. (Мысалы: 1-топ: қызыл, 2-топ: көк, 3-топ:жасыл)

Топтар бір-бірін «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау.

22-30 мин

Лабораториялық жұмыс № 1 «Әртүрлі кристалдық торы бар заттардың қасиеттері»

Тапсырма: Иондық, атомдық және молекулалық кристалдық торы бар заттардың қыздыруға қатынасын зерттеңдер.

Тәжірибенің орындалуы: 4 сынауыққа шамамен 0,5 г-нан әр заттан кристалдық ас тұзы, таза өзен құмы (SiO2), қант және байқалады? Әр заттың физикалық қасиеттері, кристалдық йод салыңдар. Қант және йоды бар сынауықтарды мақтамен жабыңдар. Сынауықтарды 2-3 мин жанарғы жалынында қыздырыңдар. Әрбір сынауықта қандай өзгерістер олардың кристалдық торының құрылысы туралы қорытынды жасаңдар.

Зат

Физикалық қасиеті

Кристалдық торы

Қорытынды

Кристалдық ас тұзы

Өзен құмы (SiO2)

Қант

Кристалдық йод

Қосымша 1

31-36 мин

Қалыптастырушы бағалау жұмысын жүргізу:

1-тапсырма

Сутектік байланыс терминіне анықтама беріңіз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

b) Сутектік байланысы бар қосылыстарға мысал келтіріңіз.

__________________________________________________________________________________[1]

с) Сутектік байланыс түзілуі үшін қандай жағдайлар қажет?

____________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

d) Мұздың құрылымының қалыптасуында сутектік байланыстың рөлі қандай?

____________________________________________________________________________________________________________________________________[1]

Қосымша 2

Сабақтыңсоңы

37-40 мин

Рефлексия

Интерактивті тақтаға шығып тұрған төмендегі смайликтер бойынша оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жапсырады.

Сабақты түсіндім Сенімді емеспін Мен түсінбедім

Мұғалім оқушыларды сабаққа белсенді қатысқаны бойынша ауызша бағалайды және қажет болған жағдайда мадақтайды.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сыныптағы басқа оқушыларға қабілеттілігі жоғары оқушылар қалыптастырушы бағалау жұмысын тез орындайтын болса, қосымша қиындатылған тапсырма беріледі

Тақырыпты меңгеру үшін оқушыларға топтық, жеке жұмыстарын жүргіздім.

Белсенді оқу тәсілдері "Фигуралар арқылы бөлу" топқа бөлу әдісі, "Ой қозғау" “Ойлан,жұптас, талқыла”, "Химиялық диктант", "Сұрақ-жауап". Саралау тәсілінде тапсырмаларың деңгейін(А,В,С) қадағалаймын.

Жекелей орындалатын қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындауы арқылы оқушылардың сабаққа қатысты оқыту мақсаттарына қай оқушылардың жеткендігін көруге болады.

Қалыптастырушы бағалауды ұйымдастыру үшін деңгейлік тапсырмалар беремін. Сабақ бойына «бағдаршам», «шапалақ», «басбармақ», ауызша мадақтау секілді бағалау тәсілдерін қолдандым

Оқушылардың партада орналасуын, техникалық қауіпсіздігін қадағалаймын

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік /қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?