Ионды химиялық байланыс және иондық кристалдық тор. Металдық байланыс және металдық кристалдық тор. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары, 5 сабақ.
Мерзімі: ___________ Әдістемелік бірлестік жетекшісі: _______________________________
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Шымкент қаласы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі 10.1.С Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Ергешова Б.К. Сынып: 10 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | 5 сабақ Ионды химиялық байланыс және иондық кристалдық тор. Металдық байланыс және металдық кристалдық тор. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Оқыту мақсаттары | Донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | |||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Байланыстың түзілу механизмін сипаттайды және түсіндіреді Пәнге қатысты лексика мен терминология
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Валентті электрондар тотығу дәрежесіне ...... дәрежесіне теңдеседі. Байланыстың түзілуі ….. есебінен түзіледі. Байланыс полярлығы…. .....донор болып табылады ....... акцептор болып табылады | ||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұптық және сыныппен бірлесе жұмыстар орындау, сыныптастарымен өзара талқылау ұйымдастыру және бағалау оқушылардың Ынтымақтастық, достастық қарым-қатынастарын нығайтуға ықпал етеді. Ашықтық өзін еркін ұстауға, өз ой-пікірін еркін жеткізе білуге үйретеді, қорытындылау барысында Өмір бойы білім алу құндылықтары көрініс алады. | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пән аралық байланыстар | Математикамен және физикамен байланыстыра отырып Ионды химиялық байланыс және иондық кристалдық тор, Металдық байланыс және металдық кристалдық тор ұғымдарын түсіндіру, қосылыстар үшін «нүктелер мен айқыштар» диаграммасы көмегімен қосылыстардың құрылымын бейнелеу, қасиеттерді кристалдық тор құрылысымен байланыстыру, тапсырмалар орындау | ||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Сабақта көрсетілім жасау, ғаламтордан қосымша ақпараттар алу оқушылардың АКТ дағдыларын дамытады | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі 8.1А Атомдағы электрондар қозғалысы 8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс 10.1A Атом құрылысы |
Сабақ барысы
Сабақ тың жоспар ланған кезеңдері |
|
| |||||||||
Сабақтың басы | Сәлемдесу Түгелдеу Үй тапсырмасын тексеру және кері байланыс беру Ой қозғау Оқу мақсаттарын баяндау | (С)–бүкіл сыныпты оқыту әдісі Сұрақтарға талқылаулар ұйымдастыру: - Гибридтелу дегеніміз- ... Мысалдар келтіру Электртерістілік дегеніміз- ... - Ковалентті полюсті байланыс- ... Мысалдар келтіру - Ковалентті полюссіз байланыс- ... Мысалдар келтіру
| Презентация жасау | ||||||||
Сабақтың ортасы | (М)-мұғалімнің түсіндіруі MgO, CaCl2 иондық байланыстардың түзілуі Иондық байланыс-электртерістілігі әр түрлі атомдар арасында қарама-қарсы иондардың электростатикалық тартылуы арқылы түзілетін байланыс Металдық байланыс-электростатикалық тартылу нәтижесінде металдар иондарының және жалпыланған электрондар арасында түзілетін байланыс Металдарға негізгі қасиет беретін- электрондар ағыны Сабақты бекіту Оқу мақсатына қайта оралу | (Э)-оқушы тәжірибесі Берілген заттар: кальций оксиді, натрий хлориді Заттардың балқу температурасының айырмашылығын көру және иондық байланыстың қасиеттерін талқылау: ........................................................................ (Ж)-жұптық жұмыс Берілген қосылыстар үшін «нүктелер мен айқыштар» диаграммасы көмегімен қосылыстардың құрылымын бейнелеу:
(Б)-бағалау (С)-бүкіл сыныпты оқыту әдісі Металдар: натрий мен темірдің қасиеттерін анықтау, қасиеттерді кристалдық тор құрылысымен байланыстыру: - металдық жылтыры болады - қатты /натрий, калий, сынап/ - жылу өткізеді - электр тогын өткізеді - балқу температуралары жоғары - тығыздығы жоғары - пластикалық қасиеті болады
(Б)-бағалау (Ж)-жұптық жұмыс Сұрақтарға жауап беру: *Бірыңғай көлемде металл атомдарын не ұстап тұрады? * Химиялық металдық байланыстың ерекшелігі неде? *Неліктен магнийдің балқу температурасы натрийдікіне қарағанда жоғары? * Металдың электр өткізгіштігі немен байланысты? (Б) –бағалау (С)–бүкіл сыныпты оқыту әдісі Терминдермен жұмыс
| Иондық қосылыстардың түзілу теориясын түсіндіру: (ағылшын тілінде): http://www.chemguide.co.uk/atoms/bonding/ionic.html Иондық байланыс – бейне сабақ: https://www.youtube.com/watch?v=cmOafAVGaZw Иондық байланыстың қасиеттері: http://studopedia.ru/18_17241_svoystva-kovalentnoy-svyazi.html Натрий хлориді мен магний фторидінің диаграмма лары (ағылшын тілінде): http://chemistry.tutorvista.com/physical-chemistry/ionic-bonding.html Металдық химиялық байланыс (сабаққа қатысты материалдар): http://distant-lessons.ru/metallicheskaya-ximicheskaya-svyaz.html Металдық байланыс (бейне жазба): https://www.youtube.com/watch?v=UoVOLOPzqt0 Металдардың физикалық қасиетттеріне топ бойынша сипаттама http://ru.solverbook.com/spravochnik/ximiya/9-klass/fizicheskie-svojstva-metallov/ Бейнесабақ –металдық байланыс https://www.youtube.com/watch?v=UoVOLOPzqt0 Металдық байланыс https://www.youtube.com/watch?v=UoVOLOPzqt0https://www.youtube.com/watch?v=19EFF_NTx64 | ||||||||
Сабақтың соңы | Кері байланыс жасау Үй тапсырмасын беру | Кері байланыс жүргізу мақсатында Интеллектуалды рефлексия жүргізу:
| Арнайы кесте және стикерлер |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |
Барлық оқушылар: - иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсінеді - NaCl, CaO, MgF2, KH қосылыстары үшін Льюис диаграммасын құра біледі - металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіреді Көптеген оқушылар: - қосылыстар үшін «нүктелер мен айқыштар» диаграммасы көмегімен қосылыстардың құрылымын бейнелей алады - металдардың қасиеттерін анықтай алады, қасиеттерін кристалдық тор құрылысымен байланыстыра алады Кейбір оқушылар: - | (С)–бүкіл сыныпты оқыту әдісі (Ж)-жұптық жұмыс | Сабақтың бастапқы бөліміндегі ұйымдастыру сәті және сабақтың ортаңғы, соңғы бөлімдеріндегі белсенді іс-әрекеттер барысында оқу кабинетіндегі оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздік техникасының ережелері мұхият сақталады. | |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімде сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?