Ғылымды, технологияны дамуының және әлемнің химиялық көрінісін түсіну үшін периодтық заңның маңызы. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: 10.1D Периодтылық | Мектеп: НЗМ Тараз | ||||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ғылымды, технологияны дамуының және әлемнің химиялық көрінісін түсіну үшін периодтық заңның маңызы. | ||||||||||
Оқыту мақсаты | 10.2.1.5 Периодтық жүйеде химиялық элементтердің және қосылыстарының қасиеттерін болжау 10.2.1.6 Периодтық заңның ашылуымен байланысты ғылым дамуының негізгі бағыттарын белгілейді | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар
| ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар
Терминология: периодтық кесте, периодтық заң, периодтылық, жол, баған, кезең, топ Бұл пішіннің артықшылығы / кемшілігі. Маған бұл нұсқаны ұнайды, себебі ... Бұны қолдану оңай, себебі ... | ||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар дұрыс орындайды:
| ||||||||||
Бастапқы білім | 10.1 (A) Атомдық құрылым 7.3 Химиялық элементтердің периодтық кестесі 9.1с химиялық элементтердің периодтық жүйесі | ||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы
5 мин | Сәлемдесу. Сыныпта жағымды атмосфера орнату Нәтижелі жұмысқа бағдар Сабақ тақырыбын таныстыру Оқыту және сабақ мақсаттарымен таныстыру ҚАЙТАЛАУ: «СӨЛЕМДІ АЯҚТАҢЫЗ»
Қышқыл – негіздік қасиеттердің период бойынша қосылыстардың өзгеруі____________ Қышқыл – негіздік қасиеттердің топ бойынша қосылыстардың өзгеруі_________________
ОЙ ШАҚЫРУ: БЕЙНЕ ЖАЗБА ГАРРИ ПОТТЕР
Периодтық кестедегі элементтердің маңыздылығы қандай? Ғалымдар мұндай келісімге қалай келген?
| Презентация Презентация | |||||||||
Середина 5 мин 5 мин 8 мин 12 мин | ТАПСЫРМА 1: ПЕРИОДТЫҚ КЕСТЕНІҢ ДАМУЫ ТУРАЛЫ ТҮСІНУ ҮШІН ОҚУ
Периодтық кестенің құрылуы. Периодтық кестеде әрбір химиктің үлестері туралы хат жазыңыз. Әрбір әріп бір рет қана қолданылады. 1. Дмитрий Менделеев А. элементтер атом санымен реттелген 2. Г. Moзли B. элементтер үш топқа топтастырылған 3. И.В. Деберейнер C. ашылмаған үш элементтердің бар екендігін және олардың қасиеттерін болжады 4. Джон А. Ньюлендс Д. сегіз элементтен кейін қасиеттері қайталайтын қатарларды октавалар деп атады
ТАПСЫРМА 2: ПЕРИОДТЫҚ КЕСТЕНІҢ ДАМУЫ ТУРАЛЫ СЫНЫППЕН ТАЛҚЫЛАУ
ТАПСЫРМА 3. ТОПТЫҚ ЖҰМЫС: ПЕРИОДТЫҚ КЕСТЕ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕРДІ ОҚУ
ТАПСЫРМА 4 : ТАЛҚЫЛАУ ЖӘНЕ ЖЕКЕ ЖҰМЫС
астаттың химиялық қасиеті қай элементпен сәйкес A. Алюминий B. Көміртек C. Йод D. Күкірт
| Презентация Жұмыс парағы Презентация Презентация Жұмыс парағы Презентация Жұмыс парағы | |||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | СИНТЕЗ 5: ПЕРИОДТЫҚ КЕСТЕНІ ДАМЫТУДЫҢ МАҢЫЗДЫЛЫҒЫ
Оқу мақсаттарына оралыңыз. Сабақты аяқтаңыз. | ||||||||||
Қосымша мәлімет | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | |||||||||
Үлгермеуші оқушыларға тапсырма орындау үшін қосымша кестелер, графикалық ақпараттар Тақырыпты жақсы меңгерген оқушылар интернет ресурстарын қолданып тақырып бойынша қосымша ақпараттар алады | Оқушылар тақырыпты талқылау барысында өздерін бағалайды Мұғалім оқушылардың жауаптарының жетістік критериіне сай келуін бақылайды Оқушылар электрондық конфигурацияны Ауфбау принципі арқылы жаза отырып, толық түсінік береді Оқушылар период және топ бойынша қасиеттердің өзгеруіне :қайнау және балқу нүктелері, атом радиусы, иондану энергиясы, белсенділігі және т.б. дұрыс түсінік бере алады | Оқушылар ТОҚ қолданып интернет ресурстарына сүйенеді | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?