Изотоптар. Есеп шығару: «Құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын табу». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1A Атом құрылысы. | Мектеп: ХББ Өскемен қ | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Адиканова З.К | ||||||||||||
Сынып: 10 кл | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Изотоптар. Есеп шығару:«Құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын табу» | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.2.3 радиоактивтілік табиғатын және радиоактивті изотоптардың қолданылуын түсіндіру; 10.1.1.1 құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын шығару | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Радиоактивтілік ұғымын және табиғатын біледі Радиоактивті изотоптармен танысып, олардың қолданылу аясымен танысады
| ||||||||||||
Жетістік критерийлері
| Радиоактивтілік ұғымын және табиғатын біледі Радиоактивті изотоптармен танысып, олардың қолданылу аясымен танысады Құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын шығарады | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Тілдік емес пәндер үшін құрастырылады. Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркес мысалдарын қоса анықтаңыз Оқушылар: - Радиоактивтілік, ядролық ыдырау, Тұрақты/тұрақсыз, радиоактивті Пәнге тән лексика мен терминология: Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Радиоактивті (атомды) ыдырау .... жағдайында туындайды.. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өмір бойы оқу/ізденіс арқылы/ Мақсаттылық / топпен жұмыс істеуде / Оқушылардың шығармашылық мүмкіндігін дамыту, қабілетін арттыру Жауапкершілік /өз білімдерін бағалауда/ ,бірлесіп жұмыс жасауға / және кері байланыс / | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Қазақ тілі/ қорытындыны сөзбен жазуда сөз тіркестерін дұрыс қолданып, сөйлем құрастыру,/ Физика /радиоактивтілік туралы толық мағлұмат алу/Биология /биологиялық жасты анықтау | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ сабақтың тақырыбы, мақсаты тақтадан көрсетіледі./ | ||||||||||||
Бастапқы білім | Изотоп туралы түсінік Ядролық реакцияларды жаз білу Орта мәнді есептеулерді білу. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 1-2 3-6 Сабақтың ортасы 7-13 14-20 | Оқушылар смайликтер бойынша топқа бөлінеді. Қайталау:Атом, құрылысы , құрамы туралы постер әзірлеу І топ қорғау, ІІ топ бағалау Оқушыларға видео көрсетіледі. Видео негізінде сабақтың тақырыбын анықтау. Оқушылар ұсынылған сайттан изотоптар туралы оқып, танысады. Талдау №7,8,9,10 слайдтар бойынша талдау. Қосымша ақпарат: Жер бетіндегі көптеген атомдар тұрақты және өзгермейді. Бірақта кейбір атомдар мысалы көміртегінің 14- ші радиоактивті изотопы тұрақсыз, ол ыдырап, трансмутацияға ұшырайды және мүлдем басқа жаңа элемент шығады.Бұл процесс бірнеше миллисекунд немесе / мыс: уран/ миллиардтаған жылдарға созылуы мүмкін. Талқылауға ұсынылатын сұрақтар: 1.Изотоптарды тұрақсыз қылатын негізгі фактор қандай? 2. Радиоактивті ыдырау дегеніміз не? Жауабы: Радиоактивті ыдырау бұл тұрақсыз изотоптар тұрақты күйге айнала алатын процесс. 3.Радиоактивті ыдырауға ұшырайтын изотоптарды қалай атайды? Жауабы: Тұрақты изотоптар. 4.Ыдырау процесінде энергия сіңіріледі немесе бөлінеді? Жауабы: Ядролық ыдырау кезінде энергия бөлінеді. 5.Радиоизотоптар бөлетін энергиялар қайда қолданылады? Жауабы: Радиоизотоптар медицинада диагностика және емдеуде қолданады, автомобиль өндірісінде материалдардың сапасы мен қалыңдығын, құрылыста олқылықтар мен калибровка тығыздығын тексеруге қолданылады | https://www.youtube.com/watch?v=5oUagoF_viQ Презентация https://www.youtube.com/watch?v=Gj_2JpqZnP4 Қосымша №1 | |||||||||||
21-30 31 - 38 | Элементар бөлшектер, радиоактивті изотоптардың ыдырау үрдістерімен таныстыру: α- сәуле – оң заряталған бөлшектер ағыны(гелий атомының ядросы) β –сәуле – өте шапшаң қозғалатын теріс зарядталған бөлшектер (электрондар) γ – сәуле –электромагниттік сәулелену Альфа ыдырау Бета ыдырау Жұптық жұмыс: №20,21 слайдтар бойынша радиоактивті ыдыраулар нәтижесінде түзілген жаңа атомдарды не элементтерді анықтау мақсатында тапсырмалар орындау Топтық жұмыс:№22,23,24 слайдтар бойынша радиоактивті изотоптарды қолдану Топтық жұмыс: ЖИГСО әдісімен Құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын шығару І- топ Құрамындағы химиялық элемент атомының массалық үлесі бойынша қосылыстың химиялық формуласын табу ІІ- топ Құрамындағы элементтердің массалық қатынастары бойынша қосылыстың формуласын анықтау ІІІ- топ Құрамындағы химиялық элементтердің массалық үлестері мен тығыздығы бойынша заттың химиялық формуласын анықтау | Химиядан есептер жинағы | |||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 | Сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмыстыжалғастыруқажет | ||||||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||
Денсаулықсақтаутехнологиялары. Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері. | |||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға 1:Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 2:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? |
Қосымша №1
Видеокөрсетілім бойынша сұрақтар:
1.Изотоптарды тұрақсыз қылатын негізгі фактор қандай?
Жауабы:Еңбасты фактор протондар мен нейтрондардың саны. Егер протондар мен нейтрондар саны ярода тең немесе сәл көп/ 1: 1; 1,5: 1/ болса, ядро тұрақты, егер нейтрондар саны 1,5 нан жоғары болса,ядро радиоактивті немесе тұрақсыз болады.
2. Радиоактивті ыдырау дегеніміз не?
Жауабы: Радиоактивті ыдырау бұл тұрақсыз изотоптар тұрақты күйге айнала алатын процесс.
3.Радиоактивті ыдырауға ұшырайтын изотоптарды қалай атайды?
Жауабы: Тұрақты изотоптар.
4. Ыдырау процесінде энергия сіңіріледі немесе бөлінеді?
Жауабы: Ядролық ыдырау кезінде энергия бөлінеді.
5. Радиоизотоптар бөлетін энергиялар қайда қолданылады?
Жауабы: Радиоизотоптар медицинада диагностика және емдеуде қолданады, автомобиль өндірісінде материалдардың сапасы мен қалыңдығын, құрылыста олқылықтар мен калибровка тығыздығын тексеруге қолданылады
Рефлексия парағы:
нені білдім, нені үйрендім
нені толық түсінбедім
немен жұмысты жалғастыру қажет
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?