Элементтердің период және топ бойынша қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Бөлім: 10.1D Периодтылық | Мектеп: НИШ Тараз | ||||||||
Күні: | Мұғалім: | ||||||||
Сынып 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Элементтердің период және топ бойынша қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары | ||||||||
Оқу мақсаты | 10.2.1.1 химиялық элементтер атомдары қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электртерістілік және тотығу дәрежесі; | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы: s, p,d және f блока элементтерін ажырата біледіАуфбау принципіне сүйене отырып, электрондық конфигурация құрады Оқушылардың көбі:
Кейбір оқушылар: Элементтің құрылысына қарай қасиеттерін болжайды Ағылшы тілінде берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді | ||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар қасиеттердің период бойынша өзгеруне сипаттама беру барысында ғылыми тілді қолданады Пәнге қатысты лексика мен терминология Период, топ, периодтылық, тренд, иондану энергиясы, электртерістілік, электрөткізгіштік Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл диограмманың маңызы (кемшілігі) мынада … Элементтің мынадай қасиеттерін болжауға болады... Солдан оңға қарай қасиеттердің өзгерісі ... Жоғарыдан төмен қасиеттердің өзгерісі ... | ||||||||
Бастапқы білім | Атом құрылысы Электртерістілік Металдардың белсенділігі | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | Коллаборация, өзінөзіоқыту, көптілділік (кейбір тапсырмалардың құрастырылуы ағылшы тілін үйреніп, сол тілде түсіндіруді қажет етеді | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 3 мин | Сәлемдесу. Оқушылар бір-бірімен, мұғаліммен амандасады Нәтижелі жұмысқа бағдар Сабақ тақырыбын таныстыру Оқыту және сабақ мақсаттарымен таныстыру | Презентация | |||||||
Мағынаны тану 7 мин 15 мин 5 мин 5 мин 25 мин 15 мин
| ҚАЙТАЛАУ: ЭЛЕКТРОНДЫ КОНФИГУРАЦИЯ
Сұрақ: Электронды конфигурацияны құру барысында неге жүктелесіз? Өз жауабын түсіндіреді СЫНЫППЕН ЖҰМЫС/ТАНЫСУ/ТАЛҚЫЛАУ/ТҮСІНДІРУ
Оқушыларға жұмыс парақшаларын тарату Периодтық кестенің құрылу принципі және пайда болу тарихы туралы қысқаша түсінік беру Периодтық кесте туралы қызықты және маңызды мәліметтерді талқылау Кестедегі қасиеттердің периодты өзгеруін талқылау Оқушыларға бағдар беруге ұсынылатын сұрақтар: Ауфбау принципінің тұжырымы? «Периодтық заң» дегеніміз не, тұжырымдамасы қандай? Және т.б Оқушыларға өз бетімен орындауға тапсырмалар беріледі (оқушылардың өз болжамдары) Дифференциация: алғыр оқушылар периодтар мен топта қасиеттердің өзгеруін синтездейді Жеке жұмыстан соң, тақырып бойынша негізгі ұғымдар бойынша сыныппен талқылау жұмыстары орындалады АТОМ РАДИУСЫ 1. Берілген атомның қайсысы үлкен: Na немесе Mg?_________ 2. Берілген атомдардың қайсысы үлкен : Na немесе K?__________ (дұрыс жауабы түсіндірмесі презентация бойынша жасалады) ИОН РАДИУСЫ 3. Қайсысы үлкен: Na или Na+?___________ 4. Қайсысы үлкен: Cl или Cl-?____________ 5. 3 периодта орналасқан ең үлкен катионды көрсетіңіз__________ 6. 3 периодта орналасқан ең кіші анионды көрсетіңіз__________ (дұрыс жауабы түсіндірмесі презентация бойынша жасалады) ИОНДАНУ ЭНЕРГИЯСЫ 7. Қай атомда иондану энергиясының мәні үлкен(IE) : Na немесе Mg?___________ 8. Қай атомда иондану энергиясының мәні үлкен (IE) : Mg немесе Al?___________ 9. Қай атомда иондану энергиясының мәні кіші (IE): S немесе P ?__________ (дұрыс жауабы түсіндірмесі презентация бойынша жасалады) ЭЛЕКТОӨТКІЗГІШТІК 10. Қай атом электрөткізгіш: Na немесе S?__________ 11. Берілген атомдардың ішінен күшті электроөткізгіш атомды көрсетіңіз: Na, Mg немесе Al?__ (дұрыс жауабы түсіндірмесі презентация бойынша жасалады) ЭЛЕКТРТЕРІСТІК 12. 3 периодта орналасқан қай элементтердің электртерістігі өте жоғары?______ 13. 3 периодта ораналасқан қай элементтің электртерістігі өте төмен?______ (дұрыс жауабы түсіндірмесі презентация бойынша жасалады) БАЛҚУ НҮКТЕСІ 14. Қайсысының балқу нүктесі жоғары: Na, Mg және Al?________ 15.Қайсысының балқу нүктесі жоғары: Al немесе Si?_________ (дұрыс жауабы түсіндірмесі презентация бойынша жасалады) ҚАЙНАУ НҮКТЕСІ 16. Қайсысының қайнау нүктесі жоғары: Na, Mg немесе Al?________ 17.Қайсысының қайнау нүктесі жоғары: Al немесе Si?________ (дұрыс жауабы түсіндірмесі презентация бойынша жасалады) ЖЕКЕ ЖҰМЫСмаңыздылығы: көптілділік 2 Тапсырма. Ағылшын тілінде берілген тапсырмаларды орындау Қорытынды жасау Период және топ бойынша қасиеттердің өзгеруін талқылау | Презентация Жұмыс парағы Презентация Жұмыс парағы Презентация Жұмыс парағы | |||||||
Рефлексия 5 мин | Сөйлемді аяқтаңыз: Периодтық заң және периодтық кесте Өте маңызды, себебі _______________________ Алғаш ойлағанмын, ... ______________________ Қазір түсіндім, … _____________________ Сабақ мақсатына қайта оралу | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Үлгермеуші оқушыларға тапсырма орындау үшін қосымша кестелер, графикалық ақпараттар Тақырыпты жақсы меңгерген оқушылар интернет ресурстарын қолданып тақырып бойынша қосымша ақпараттар алады | Оқушылар тақырыпты талқылау барысында өздерін бағалайды Мұғалім оқушылардың жауаптарының жетістік критериіне сай келуін бақылайды Оқушылар электрондық конфигурацияны Ауфбау принципі арқылы жаза отырып, толық түсінік береді Оқушылар период және топ бойынша қасиеттердің өзгеруіне :қайнау және балқу нүктелері, атом радиусы, иондану энергиясы, белсенділігі және т.б. дұрыс түсінік бере алады | Оқушылар ТОҚ қолданып интернет ресурстарына сүйенеді | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?