Кристалдық тор түрлері. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Келісілді

«Химия» ӘБ жетекшісі

Галустян А.А ________

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.1В Химиялық элементтердің периодтық жүйесі

Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ерболат Салават.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтақырыбы

Кристалдық тор түрлері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

заттардың физикалық қасиеттерінің кристалдық тор түріне тәуелді болатынын түсіндіру;

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар жасай алады:

Оқушылар кристалдық торларды ажырата біледі. Әртүрлі қосылыстың кристалдық торлары әртүрлі болатындығын біледі.

 Бағалау критерийлері

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді

  • Металдық байланыстың кристал торының түйіршігінде атом және ион орналасатындығын білу
  • Металдық байланысты иондық және коваленттік байланыстардан ажырата білсе
  • Кристалдық тор түрлерін ажырата білсе

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар:Пәнге қатысты лексика мен терминология

crystal lattice

connection

ionic bond

covalent bond

differences

physical properties

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Егер элементтің соңғы энергетикалық деңгейінде үш электрон болса, онда ол .......... топта орналасады.

Х элементі бірінші топта орналаса алады, егер ……………… .

Соңғы энергетикалық деңгейінде екі электронны бар элементтер саны ................

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік, жұппен жұмыс жасау, бір-бірін тыңдау және сыйлау құндылықтары.

 Пәнаралық байланыстар

Физика, тарих

 АКТ қолдану дағдылары

АКТ Менделеев кестесін бейнелеуге қолдану, видео көрсетуге қолдану.

Бастапқы білім

Ионная связь, ковалентная связь

Атомная структура

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Сабақтың ортасы

Өткен сабақ бойынша сұрақтар қойылады.

Металл құрылымдарының модельдерін көрсету және сипаттау. Бос электрондар қозғалысын еске түсіру. Металл құрылымына қатысты қасиеттерін талқылау.

Оқушылар қосылыстардың байланыс түрлерімен және оларға тән қасиетттерінің салыстырмалы кестені құрастырады.

  • Ион кристалдық тор деп түйіндерінде иондар барларды атайды. Олар иондармен байланысқан заттардан құралады.
  • Ионды кристалдық торларда тұздар, кейбір металл оксидтері және гидроксидтер бар.
  • Тұздың кристалының құрылымын қарастырайық, оның тораптарында хлор және натрий иондары бар. Кристаллдағы иондардың арасындағы байланыстар өте күшті және тұрақты. Сондықтан, иондық тормен заттар қатты және беріктікке ие, балқытатын және ұшпа емес.

Атомдық кристаллдық торлар

Атом кристалдық тор деп аталады, оның тораптарында өте күшті коваленттік байланыстармен байланысқан жеке атомдар бар.

Табиғатта атом кристалды торымен аз мөлшерде заттар бар. Оларға бор, кремний, германий, кварц, алмас кіреді.

АКП бар заттар жоғары балқу нүктелеріне ие, қатты қаттылыққа ие.

Алмаз табиғи материал болып табылады.

Металлдық кристаллдық торлар

Тораптарында атомдар мен металл иондары бар торлар деп аталатын металлик. Металдар физикалық қасиеттермен ерекшеленеді: икемділік, төзімділік, металл жылтырлығы, жоғары электрлік және жылу өткізгіштік.

Молекулалық кристаллдық торлар

Кристалдық торлар молекулалық деп аталады, олардың түйіндерінде молекулалар орналасқан. Олардың химиялық байланыстары кваральді, полярлық және полярлы емес. Молекулалардағы байланыстар күшті, бірақ молекулалар арасындағы байланыстар күшті емес.

  MKP бар заттар нәзік, төменгі қаттылық, төмен балқыту нүктесі, ұшпа, қалыпты жағдайда газды немесе сұйық күйде сублимацияға қабілетті.

Кристаллдық тор, байланыс түрлері, физикалық қасиеті

(Appendix - 1)

Құрылымы туралы заң

Джозеф Льюис Пруст. 1808

1754 жылы 26 қыркүйекте Анжес қаласындағы апотекар отбасында дүниеге келген

1775 жылы ол Salpetriere госпиталі фармациясының менеджері болып тағайындалды.

1777 Proust Vergara қаласында (Испания) жаңадан құрылған Корольдік семинарияның Химия және металлургия кафедрасына шақыру алды.

1785 Испания Королі Чарльз III Прустты Сеговия артиллерия мектебінде химия профессоры лауазымына шақырды.

Кейіннен Пруст Саламанка университетінде химия кафедраларын (1789), содан кейін Мадридті (1791-1808) басқарды.

SO3:

1. Белгілі бір зат күкірт газы немесе күкірт оксиді (VI).

2. Заттардың түрі күрделі; класс - оксид.

3. Сапалық құрам екі элементтен тұрады: күкірт және оттегі.

4. Молекуланың сандық құрамы 1 күкірт атомы мен 3 оттегі атомынан тұрады.

5. салыстырмалы молекулалық массаMM (SO3) = 32 + 3 16 = 80

6. Молярлық масс (SO3) = 80 г / моль

7. Басқа да көптеген ақпарат.

Тігінен, көлденеңінен, диагональмен бірдей кристалдық тормен қиылысады.(Appendix - 2)

Сабақты қорытындылау:

  • Сіз заттардың қандай классификациясын білдіңіз?
  • Кристалл торын түсінген кезде.
  • Кристалл торларын агрегация қандай күйде жүргізеді?
  • Қазір қандай кристалдық торларды білесіз?
  • Сіз заттардың құрылымы мен қасиеттерінің қандай үлгісін білдіңіз?
  • Сіз қандай химиялық заттар туралы заң қабылдадыңыз?

Металдық байланыс және оның қасиеттері:

http://studopedia.ru/4_52835_metallicheskaya-svyaz-svoystva-metallicheskoy-svyazi.html

http://chemistryforsg-olevel.blogspot.com/2013/12/drawing-dot-and-cross-diagrams-showing.html

Кристалдық тор (КТ) түрлері:: http://school.slovarik.org/himiya-4/data-id7580

Видео-сабақ «КТ түрлері және заттардың қасиеттері»:

https://www.youtube.com/watch?v=NpBpWmsJz_w

Сабақтың

соңы

Рефлексия

-не қиын болды?

-не оңай болды?

-бүгінгі сабақ бойынша бір сұрақ?

Үйге тапсырма: қайталау

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Тест арқылы. Жеке жұмыс

Бір-бірінің жұмысын тексеру, сенімділік пен жауапкершілікті дамыту.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары оқушылар үшін қол жетімді болды. Оқушылар осы сабақ арқылы оксидтер, негіздер, қышқылдар, тұздар кластарының жіктелуін біле алды. Осы мақсаттарға жету барысында уақытпен санасу орын алды. Менің жоспарлағанымдай бөліп оқыту жүзеге асты. Жылдам оқушылар тапсырманы лезде түсініп, талдау жүргізе алды.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?