Сутектік байланыс, Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Қысқамерзімдіжоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.1C Химиялық байланыс | Мектеп: Ақтауқаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлікмектебі | |||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: Тұрарова С.Х. | |||||
Сынып: 10 (жаратылыстану-математика бағыты) | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Сутектік байланыс | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | . 10.1.4.12 сутектік байланыстың түзілу механизмін түсіну;. | |||||
Сабақмақсаттары |
| |||||
Бағалаукритерийлері | Оқушылар: - сутектік байланыстың түзілу механизмін түсінеді; | |||||
Тілдікмақсаттар | Оқушылар орындай алады: Сутектік байланыстың түзілуі туралы айтады және түсінеді/ молекулалыққосылыстың құрылысы туралы сұрақтарға жауап береді KAZ: иондар, молекула, қосылыс, формула, коэффициент, күш, байланыс, балқу/қайнау нүктесі, тығыздық, кристалдық формула; ENG:ion, molecula, compound, formula, coefficient, force, bond, melt / boiling point, density, crystalline formula; RUS: ионы, молекула, соединение, формула, коэффициент, сила, связь, точка плавления/кипения, плотность, кристаллическая формула. Молекула салу, бірнәрсемен жасалған, табылған, мыналардан тұрады X молекулларY… болған кезде табылады Молекулалыққұрылысы .... қалыптасады… Сутектік байланыс …………”. “ “ Ол не …? Х қалай түзіледі? Ол… болған кезде түзіледі Формула … көрсетеді | |||||
Құндылықтардыдарыту | Топтық жұмыс дағдыларын қалыптастыру Өз ойын еркін жеткізу үшін тәрбиелеу | |||||
Пәнаралықбайланыстар | Биология, экология, физика | |||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентацияны қолдану | |||||
Бастапқы білім | 7.2В Қарапайымхимиялықреакциялар 7.3B Геологиядағыхимиялыққосылыстар 8.1B Металдардың белсенділік қатары 8.3С Қайтымдыреакциялар 9.2С Бейметалдаржәнеоныңқосылыстары: 16 және 17 топтары | |||||
Сабақбарысы | ||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0-8 мин
| Ұйымдастыру: сәлемдесу. Өткен сабақты еске түсіру. «Серпілген сауал» әдісі арқылы оқушылардың ойы жинақталады, өткен тақырыпты еске түсіреді.
(оқушылардың дұрыс жауаптарын ауызша мадақтау) Топқа бөлу. Шаңырақ әдісі. Ақпыз,қара,сарымыз аларды таңдап бөліп алады. Оқушылар 3 түсті таңдағайынбыз бәріміз деп шаңырақ астына тұрғызу. Лентайды. Ескертпе:Оқушы саны мен неше топқа бөлінетіндігі ескеріледі Сабақтың басында ой шақыру мақсатында «Суретті сөйлет» формасындағы активити сабақтың концептың анықтау үшін қолданылады. - Мына үш суретті бір – бірімен не байланыстырады?
Сабақтың концептісі анықталған кейін, мұғалім сабақтың тақырыбы «Сутектік байланыс» екендігін айтады. Оқушылардың назарына сабақтың мақсаты мен сабақтың барысында қол жеткізетін оқыту мақсаттары ұсынылады. | Презентация | ||||
9-11мин | Фронталды сұрақ: - келесі формуладағы қосылыстар (Сu ,NaCl, O2,НF) қандай химиялық байланыс түріне жатады? Оқушылар бірден фторсутектен басқа қосылыстардағы байланыс түрін сенімді анықтайды. Себебі бұған дейін олар химиялық байланыстың типтерінен ковалентті полярлы, ковалентті полярсыз, металдық байланыстарды және иондық байланыстарды оқыған болатын. Фторсутектегі химиялық байланысты да ковалентті полярлы байланыспен шатыстыруы мүмкін. | Презентация | ||||
12-22 мин 23-29 мин
| 1-жаңа сабақ игеру- Мәтінмен жұмыс.мәтінді оқиды,топта «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы топта талдайды-ТЖ Сутектік байланыс дегеніміз не? Оқушылар өз ойларымен бөлісіп, сутектік байланыстың не екендігін әр түрлі ойларды ортаға салу арқылы бір шешімге келеді. Кейін оқушылар топта тақырыпты талдау барысында талқыланған деректерді постерге түсіреді де, «Ыстық картоп» әдісі бойынша 2 минуттан кейін постерлерін ауыстырады, 2-топ алдыңғы топтың жазған деректерін толықтырады, осылайша барлық топ бір-бірінң постерлерін толықтырады . Ескертпе: Әр топқа тек бір түсті ғана қалам немесе маркермен жазу ескертіледі. (Мысалы: 1-топ: қызыл, 2-топ: көк, 3-топ:жасыл) Топтар бір-бірін «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау.
| |||||
30-36 мин | Қалыптастырушы бағалау өткізу 1-тапсырма а) Сутектік байланыс терминіне анықтама беріңіз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________[1] b) Сутектік байланысы бар қосылыстарға мысал келтіріңіз. __________________________________________________________________________________[1] 2-тапсырма Мына қосылыстардағы сутектік байланысты сызбанұсқамен бейнелеңдер. А) сұйық аммиактағы; Ә) сұйық этанолдағы; Б) аммиактың судағы ерітіндісіндегі (Әрбір топқа бір-бірден беруге болады) [3] 3-тапсырма. Мәтіндегі бос орындарға қажетті сөздерді қойып, дәптерге жаз:
(usually __________________)
Жауабы:
(usually OXYGEN OR NITROGEN) Hydrogen bonds are part of the structures of PROTEINS and of DNA | Қосымша 1 Қосымша 2 | ||||
Сабақтың соңы 37-40 мин | Рефлексия Интерактивті тақтаға шығып тұрған төмендегі смайликтер бойынша оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жапсырады. Сабақты түсіндім Сенімді емеспін Мен түсінбедім
Мұғалім оқушыларды сабаққа белсенді қатысқаны бойынша ауызша бағалайды және қажет болған жағдайда мадақтайды. | |||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Сыныптағы басқа оқушыларға қабілеттілігі жоғары оқушылар қалыптастырушы бағалау жұмысын тез орындайтын болса, қосымша қиындатылған тапсырма беріледі. | Жекелей орындалатын қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындауы арқылы оқушылардың сабаққа қатысты оқыту мақсаттарына қай оқушылардың жеткендігін көруге болады. | |||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік /қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?