Химиялық реакция бойынша «теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің шығымын есептеу». Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Мұғалім:

Тақырыбы:

Химиялық реакция бойынша «теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің шығымын есептеу»

Сабақ кезеңдері

Сынып:

Өткізілу уақыты:

Оқу мақсаты:

10.2.2.2 бастапқы заттың (масса, көлем және зат мөлшері) біреуі артық мөлшерде/ белгілі қоспа үлесі берілгенде химиялық реакция бойынша реакция өнімін (масса, көлем, зат мөлшері)есептеу;

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар:

-сабақ тақырыбын болжай біледі;

-жұмыс барысына сәйкес практикалық жұмыстарды жасайды;

-химиялық реакция теңдеулерін жазады;

-зат мөлшеріне және стехиометриялық заңдарға байланысты түсініктерімен есеп шығарады

Тілдік мақсат:

Оқушылар:

Химиялық терминдерді қолдана отырып, нақты ғылыми ұғымдарды талқылайды

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Авогадро тұрақтысы, моль, мольдік, концентрация, дәлділік, шынайы/сенімсіз, шынайылық, қателік (қателіктер)

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Менің өлшеу дәлділігім негізделген ...Мен алынған нәтижелерді салыстырдым... және олар расталды/расталмаған... Менің өлшемдерімде қателік болған себебі...

Құндылықтарды дамыту:

-Оқушылар жұпта ынтымақтастықта жұмыс жасайды

-Дескрипторлар арқылы өзін өзін академиялық адал бағалайды

-Білімдерін тереңдете отырып, өмір бойы білім алады

Алдынғы білім:

7.3С Салыстырмалы атомдық масса. Қарапайым формулалар

8.2А Зат мөлшері

8.2В Стехиометриялық есептер

Пән аралық байланыс:

Физика,математика

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басталуы

0-4 мин

5- 10 мин

Сабақ ортасы

11-18 мин

19 – 25 мин

26–36 мин

Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу. Олардың сабаққа қатысын тексеру. Сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру.

(М) Мұғалім презентация слайдтары арқылы қалыпты жағдайдың стандартты жағдайдан айырмашылығын көрсетеді. Сонымен қатар көлемдегі сандық айырмашылықтарына тоқталады.

Кез келген 1 МОЛЬ газдың стандартты жағдайдағы көлемі 22,4 л.

оС (273 K) температура және 1 атм. қысымдағы (760 мм немесе 101 325 Па) жағдайды стандартты жағдай деп айтамыз.

Кез келген 1 МОЛЬ газдың бөлме жағдайдағы көлемі 24 л.

25 оС (298 K) температурадағы жағдайды қалыпты жағдайдағы температура деп айтамыз.

(Ж) Оқушылар стандартты/қалыпты жағдайларды ескере отырып, заттардың көлемдерін есептейді.

1. Стандартты жағдайдағы 33,6 л аммиак көлемінде қанша зат мөлшері бар?

2. Көмір қышқыл газының 3,01х1023 молекуласында қанша көлем бар?

3. 0,23 г натрий сумен әрекеттескенде сутектің қанша көлемі (қ.ж.) түзіледі?

(М) Мұғалім презентация слайдтарын көрсете отырып, оқушылармен бірге бастапқы заттың (масса, көлем және зат мөлшері) біреуі артық мөлшерде/ белгілі қоспа үлесі берілгенде химиялық реакция бойынша реакция өнімін (масса, көлем, зат мөлшері) есептерді шешу алгоритмін көрсетеді.

(Ө) Оқушылар қалыптастырушы бағалауға арналған есептерді шығарады.

1. Массалық үлесі 15% (тығыздығы 1,1 г/мл),көлемі 240 мл тұз ерітіндісін дайындауға қажетті су мен тұздың массаларын табыңдар.

2. Натрий гидроксидінің массалық үлемі 10%,көлемі 20 мл ерітіндісін дайындау үшін гидроксидтің қандай массасы қажет болатынын есептеңдер

3. Күкірт қышқылының массалық үлесі 10%,тығыздығы 1,07 г/мл,көлемі 200 мл ерітіндісіндегі күкірт қышқылының массасын табыңдар.

4. Массасы  400 г  натрий селитрасы айырылғанда  33,6 л  оттек түзілді. Селитра құрамындағы қоспаның массалық үлесін (%)  есептеңіздер.    

Презентация

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

Презентация

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

Сабақтың соңы

Рефлексия

37 40 мин

3:2:1

3 – үш сабақта жақсы түсінген тұсы

2 - екі сабақта қиналған жері

1 бір ұсынысы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.

Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады

Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
» Қазақстандағы білім беру деңгейі 10 жыл ішінде қалай өзгерді?