Масс-спектрометр. №1 көрсетілім (анимация) Масс-спектрометрдің жұмыс істеу принципі (Сабақ 2). Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 10.1AАтом құрылысы | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: | 10 А, В, С, D | Қатысқандар саны: А (...), В (…), С (…), D (...) | Қатыспағандар саны: А (...), В (…), С (…), D (...) | |||
Сабақ тақырыбы | Масс-спектрометр. №1 көрсетілім (анимация) Масс-спектрометрдің жұмыс істеу принципі (Сабақ 2) | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.1.2.4 Заттардың салыстырмалы атомдық массасы мен салыстырмалы молекулалық массасын анықтау үшін қарапайым масс спектрді талдай білу; | |||||
Жетістік критерийлері | - заттардың салыстырмалы атомдық массасы мен салыстырмалы молекулалық массасын анықтау үшін қарапайым масс-спектрді талдай біледі; - масс-спектрлері арқылы қосылыстың массасын анықтай алады; - графикті дұрыс талдайды; | |||||
Тілдік мақсаттар | Пәнгетән лексика мен терминология: (масс-) спектрометр, (масс-) спектр, Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Масс-спектрометр жұмысы ........ тұрады. Иондану кезеңінде ........ Магнит өрісінде ауытқуы .........қатынасына тең. Масс-спектрдің тіркелуі ....... нәтижесінде болады. | |||||
Құндылықтарды дарыту | – Сыйластық (бір-бірінің ойын айту кезінде) – Ынтымақтастық (жұптық жұмыс барысында) – Ашықтық (сұрақтарды ұялматсан қою және оларға жауап беру) - Өмір бойы білім алу | |||||
Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу | Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу | |||||
АҚТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта (бейнебаяндар, презентация) | |||||
Пәнаралық байланыстар | Физика (магнит өрісі, бөлшектер массасы) | |||||
Бастапқы білім | 7-10 сынып аралықтарындағы химия курсында қарастырылған дағдылар, білімдер мен түсініктер қолданылады | |||||
Сабақ барысы | ||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||
Сабақтың басы 0-4 мин | Ұйымдастыру сәті. Амандасу. Ынтымақтастыру атмосферасын құру. Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын және жетістік критерийлерін анықтау. | Презентация | ||||
Сабақтың ортасы 5-20 мин 21-37 мин | Бейнебаян қарау: 1. Молекулалық шың және молекулалық формула (1 мин.) 2. Молекулалық ионды анықтау: «Азот ережесі» (1:04 мин) 3. Масс-спектрлердің қолданылуы (1,37 мин.) Бейнебаяндарды көріп болғаннан кейін оқушылармен бірге, эмпирикалық формуласы C4H4O болатын белгісіз қосылыстың құрылымын тақтада анықтау. Бұл тапсырманың жауабы бейнебаян 4 берілген. Оқушылар алған білімін бекіту үшін қосымша 1 берілген қалыптастырушы бағалау жұмысын орындайды. | Бейнебаян 1 Бейнебаян 2 Бейнебаян 3 4-слайд Бейнебаян 4 Қосымша 1 | ||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Сабақ қорытындысы. Кері байланыс. Рефлексия Пирамида «Пирамида » Оқушыларға үш бөліктен тұратын пирамидаларды үлестіру (сұрақтарын кірістіруге болады немесе сұрақтарды тақтаға шығарып ұсынуға болады). Өтілген сабақ бойынша оқушылар келесі тұжырымдарды аяқтауы қажет:
Қайталауға болатын немесе сұрайтын бір түсінік | |||||
Үй жұмысы | Теориялық ақпаратты қайталау. | |||||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||
Барлығы: - масс-спектрометр негізгі бөліктерін біледі; - масс-спектрометрдің негізгі бөліктерінің қызметін түсіндіреді; Көбісі: -заттардың салыстырмалы атомдық массасы мен салыстырмалы молекулалық массасын анықтау үшін қарапайым масс-спектрді талдай біледі; Кейбіреулері: -заттардың салыстырмалы атомдық массасы мен салыстырмалы молекулалық массасын анықтау үшін күрделі масс-спектрді талдай біледі; | Жұптық жұмыс, оқушылардың ауызша жауаптары бойынша және жеке қалыптастырушы бағалау жұмыстар нәтижесі бойынша бағалау орындалады. | Химия кабинетіндегі қауіпсіздік ережелер | ||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?