Атом күрделі бөлшек. «Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу» есептеу тақырыбына есептер шығару. Химия, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.1AАтом құрылысы

Мектеп:

Қостанай қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

10 А, В, С, D

Қатысқандар саны:

А (...), В (…), С (…), D (...)

Қатыспағандар саны:

А (...), В (…), С (…), D (...)

Сабақ тақырыбы

Атом күрделі бөлшек. «Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу» есептеу тақырыбына есептер шығару

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

- Изотоптар қоспасындағы химиялық элементтің салыстырмалы атомдық массасын есептеу

 Жетістік

 критерийлері

- химияның негізгі ұғымдарын біледі;

- изотоптардың табиғатта таралған үлесі арқылы элементтің салыстырмалы атомдық массасын есептей алады;

- салыстырмалы атомдық массасы арқылы изотоптардың табиғатта таралуын анықтай алады;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

тақырыпты зерттей отырып және алынған мәліметтерден өздерінің қалаулары бойынша сапалы ауызша презентация жасау;

Пәнге қатысты лексика мен терминология

деңгей, деңгейше, орбиталь, айналу, квант саны, изотоптар, (радиоактивті) ыдырау, (масс-) спектрометр, (масс-) спектр, (электрондық) конфигурация, иондану, экрандау

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

X -ті yyyy-та ашқаннан кейін, Z… тұжырымдамасы

Z атом ядросы … тұрады деп болжады

Бұл теория … ашуға көмектесті (анықталған факт)

 Құндылықтарды

 дарыту

– Сыйластық (Бір-бірінің ойын айту кезінде)

– Ынтымақтастық (жұптық жұмыс барысында)

– Ашықтық (сұрақтарды ұялматсан қою және оларға жауап беру)

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу

АҚТ қолдану дағдылары

Сабақ презентациясы , атом құрамы, құрылысы изотоптар

Өмірмен байланыс

Радиация және оның қоршаған ортаға әсері.

Пәнаралық байланыстар

Физика пәнімен атом құрылысы, изотоптар, радиоактивтілік

Бастапқы білім

«атом құрылысы», «изотоп»

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Ұйымдастыру сәті. Амандасу.Ынтымақтастыру атмосферасын құру.

Бейнебаян қарау: (Bilimland.kz 2 бет)

**Изотоптар

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсаттарын және жетістік критерийлерін анықтау.

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/atomnyng-qurylymy/lesson/izotoptar

Презентация

Сабақтың ортасы

6-10 мин

Оқушыларға жер әртүрлі элементтердің изотоптарынан құралғанын айта кету қажет.

Табиғатта кездесетін көптеген элементтер тұрақты изотоп құрамымен қоспа түрінде кездеседі. Изотоптардың таралуы пайызбен беріледі.

Бейнебаян қарау:

**Сутек изотоптары

11-15 мин

Бейнебаян қарау:

**Изотоптардың салыстырмалы таралуы қалай есептеледі? (5 бет)

**Мыс изотоптарының таралуы

**Радиоактивті изотоптар

Элемент түрлі таралулардағы бірнеше изотоптың қоспасы болғандықтан, салыстырмалы атомдық масса ондық бөлшек арқылы көрсетіледі. Ол табиғи элементті құрайтын барлық изотоптардың өлшенген орташа салыстырмалы массасына тең.

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/atomnyng-qurylymy/lesson/izotoptar

16-20 мин

Оқушыларға ақпараттық парақтарды таратып беріңіз. Мәліметпен танысып болғаннан кейін оқушылармен бірге табиғатта таралған элементтердің үлесі арқылы, олардың салыстырмалы атомдық массасын есептеуді және оған кері есепті тақтаға шығарып көрсетіңіз.

Қосымша 1

21-38 мин

Алған білімдерін бекіту мақсатында ҚБ тапсырмаларын орындайды.

Қосымша 2

Сабақтың соңы

39-40 мин

Рефлексия. Қойылған мақсаттар мен критерийлерге оралу.

Презентация

Үй жұмысы

Теориялық ақпаратты қайталау.

Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы: - химияның негізгі ұғымдарын біледі;

Көбісі- изотоптардың табиғатта таралған үлесі арқылы элементтің салыстырмалы атомдық массасын есептей алады;

Кейбіреулері: - салыстырмалы атомдық массасы арқылы изотоптардың табиғатта таралуын анықтай алады;

Бекітуге арналған тапсырмаларды тексере отырып, оқушылардың қаншалықты жаңа ақпаратты игергенін қадағалайды.

Интерактивті тақтамен мұқият жұмыс жасау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?