Сабын және синтетикалық жуғыш заттар. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.4 С Оттекті және азотты органикалық қосылыстар

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Сабын және синтетикалық жуғыш заттар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сабынның алынуы мен оның қолданылуын білу;
  • Синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру.

 Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

- сабынның формуласы мен оның түзілу теңдеуін білу;

- синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіну;

Көпшілік оқушылар:

- сабынның ортасын анықтап оны түсіндіре алады;

- - синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіру;

Кейбір оқушылар:

- түрлі майлардың сабындану реакция теңдеулерін құрастыра білу.

 Бағалау критерийлері

  • Сабынның формуласын біледі;
  • Сабынның ортасын анықтайды;
  • Стеарин қышқылының триглицератының сабындану теңдеуін құра алады;
  • Сабынның кермек судағы реакциясын түсіндіре алады және оны реакция теңдеуімен дәлелдейді;
  • Синтетикалық жуғыш заттардың құрамын біледі;
  • Синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін біледі және түсіндіреді.

 Тілдік мақсаттар

 

Учащиеся могут:

Индикатордың түсінің өзгеруін сипаттайды, синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіреді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

Май, күрделі эфир, сілтілік гидролиз, сабындану, қоршаған ортаны қорғау.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Реакцияға …………. түседі, ерімейтін ………….. . алумен ……….. гидролизге ұшырайды.

Қоршаған ортаның жуғыш заттардың әсерінен ластануының қалдықтарының көлемін төмендетуге болады, егер......................................................................................................................

Су қоймаларға түскенде …………….……….

 Құндылықтардыдарыту

 

 

Топта, жұпта сыни ойлау мен қарым-қатынас мәдениетін дамыту, өзара сыйластық, өзін-өзі бағалаудағы шешім қабылдауы, уақытты тиімді пайдалау.

 Пәнаралықбайланыстар

Биология

 АКТ қолдану дағдылары

Слайд-презентацияны қолдану, http://www.bilimland.kzресурсы бойынша видео көру, маңызды ақпарат құралдарымен танысу, интерактивті тақтада немесе планшет арқылы тапсырмалар орындау

Бастапқы білім

9.1В Көміртегі қосылыстары

10.3А Органикалық химияға кіріспе

10.3B Көмірсутектер

10.3А Спирттер және органикалық қышқылдар

10.4В Синтетиткалық полимерлер

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-4 минут

4-6 минут

6-10 минут

Ұйымдастыру бөлімі.

Сыныппен амандасу, сыныпты түгелдеу. Жағымды атмосфера қалыптастыру.

Активити. Берілген суретке қарап сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.

Миға шабуыл.

  • Майларды неліктен күрделі эфирлерге жатқызады?
  • Майлар табиғатына қарай қалай жіктеледі? Неге?
  • Қаныққан, қанықпаған карбон қышқылдарына мысал келтіріңіздер.
  • Майлардың қолданыс аясын сипаттаңыздар.
  • Сабынның негізгі құрам бөлігі не болып табылады?

Сабақтың ортасы

10-11 минут

11-30 минут

30-36 минут

Сабақ тақырыбы, сабақтың оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттары таныстырылады. (Слайд 1)

Тапсырма. Жұптық жұмыс

Бағалау түрі.Бірін-бірі бағалау.

Нұсқаулық картасы

  • Майдан сабын алу теңдеуін жазыңыз.
  • Сабынның біркелкі мөлшерін дистилденген суы, өзен суы, құбыр суы бар сынауыққа салыңыз.
  • Үш сынауықты да біркелкі шайқаңыз.
  • Әр сынауықтағы сабын көбігінің биіктігін өлшеңіз. Қорытынды жасаңыз.
  • Өз қорытындыңыздың дәлелі ретінде реакция теңдеуін жазыңыз.
  • Сабын ерітіндісінің ортасын анықтап, индикаторлармен тексеріңіз кестені толтырыңыз:

Индикатор

Түсінің өзгеруі

Лакмус

Метилоранж

Фенолфталеин

Әмбебап индикатор

  • Синтетикалық жуғыш заттардың пайдасы мен зияны туралы хабарлама жасаңыз.

Бағалау критерийлері:

  • Сабынның формуласын біледі;
  • Сабынның ортасын анықтайды;
  • Стеарин қышқылының триглицератының сабындану теңдеуін құра алады;
  • Сабынның кермек судағы реакциясын түсіндіре алады және оны реакция теңдеуімен дәлелдейді;
  • Синтетикалық жуғыш заттардың құрамын біледі;

Синтетикалық жуғыш заттардың қоршаған ортаға әсерін біледі және түсіндіреді.

Кері байланыс.

Бағалау түрі:өзін-өзі бағалау (слайдтар).

Сабақтың қорытындысын шығару

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/karbonil-toby-bar-qosylystar/lesson/sabyn-zhane-sintetikalyq-zhuhysh-zattar

  • https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/karbonil-toby-bar-qosylystar/lesson/sabyn-zhane-sintetikalyq-zhuhysh-zattar

Сабақтыңсоңы

37-38 минут

39-40 минут

Рефлексия.

  • Бүгінгі сабақта мен үшін жаңалық болды.................
  • Бүгінгі сабақта маған ұнаған /қызық нәрсе ...................
  • Бүгінгі сабақтан алған білімімді қолданамын..........
  • Бүгінгі сабақта мен түсінбедім....................

Үйге тапсырма.

- Химиялық заттарды қолданғанда қандай ережелерді сақтау керек?

  • Кір жуғыш ұнтақтардың пайдасы мен зиянына эссе жазу.

(таңдау бойынша)

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?