Карбон қышқылдары. Зертханалық тәжірибе № 16 «Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4С оттекті және азотты органикалық қосылыстар | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
| |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Карбон қышқылдары. Зертханалық тәжірибе № 16 «Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу»
| ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.4.3.22 –карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттай алу. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | карбон қышқылдарының құрамын білу және сірке қышқылының химиялық қасиеттері мен қолданылуын сипаттай алу. | ||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика мен терминология: Алкоголь, алкоголь, метил спирті, денсаулық, әлеуметтік, улану, артық, қалыпты, себептері туындаған, туындаған, әкелетін, қолданатын ішімдіктермен байланысты әлеуметтік және медициналық мәселелерді сипаттағанда, ауызша / тізімдегі улану мөлшері ... Алкогольді шамадан тыс тұтыну денсаулыққа байланысты проблемаларды тудырады ... Әлеуметтік мәселелер X. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Прогматизм, гуманизмді дамыту. Сабақта өзара көмек көрсету, оқуға ұмтылу. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Биология | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация жасау. Бейнероликтер көру. Оқу сайтымен жұмыс істеуге болады: https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/9-synyp/karbon-qyshqyldary | ||||||||||||
Бастапқы білім
| 8.4 Көміртек және оның қосылыстары 9.4 органикалық химияға кіріспе 9.4 Көмірсутектер. Отын. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 2минут | Сабақ басында: - оқушылардың зейінін шоғырландыру - оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу - оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау | Презентация 1-3слайд | |||||||||||
Сабақтың ортасы5минут
5минут 15минут 3 минут 7минут 2минут
| Мұғалімнің түсіндіруі: карбоксилдік–COОH топтың құрылысымен таныстыру.Бұл органикалық қышқылдарың функционалдық тобы екендігін түсіндіру. Каброн қышқылдарының жіктелуіне тоқталу. Бейнеролик көрсетуге болады: https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/9-synyp/karbon-qyshqyldary Карбон қышқылдарының физикалық қасиеттері: https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/9-synyp/karbon-qyshqyldary Тапсырма№1 Карбон қышқылдарының алғашқы төрт өкілінің құрылымдық формуласын жазу. (Э) Зертханалық тәжірибе №16 «Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу» орындауды ұсыну. (қышқылдың физикалық қасиеттерін зерттеу және бақылау нәтижелерін жазып алу, иісін анықтау (өткір иістің тыныс жолдарына зиянды екенін ескеру керек!, жанғыштығы, рН ортасы, химиялық қасиеттері: натрий карбонатымен, магний лентасымен, сілтімен индикатор қатысында) Жұппен жұмыс, оқушылар өздерінің бақылау нәтижелерін этанол үшін жасалған реакциялармен салыстыруы керек. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын сипаттауы керек. Жұптар өз нәтижелерін басқа жұптардың нәтижелерімен салыстырулары керек. Мұғалім әр жұптың жұмыс нәтижесін бақылайды. Осыдан кейін сыныппен қорытындысын шығаруы керек. Топтық жұмыс. Оқушыларға топтық жұмысты ұсыну, топтар тест сұрақтарын құрастырады, кейін сағат тілі бойымен жұмыстарын алмастырып басқа топтың жасаған тест сұрақтарына топ жауап береді. Топтар өзара бір-бірін бағалайды: «Екі жұлдыз бір тілек» Мұғалімнің кері байланысы жасалуы керек. | 4-6слайд 7-слайд 8-9слайд 10-слайд 11-слайд 12-13слайд Карбон қышқылдары https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/9-synyp/karbon-qyshqyldary | |||||||||||
Сабақтың соңы 3минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі критерийлер бойынша бағалай алады | 14-слайд | |||||||||||
Үй тапсырмасы | Мазмұндау және 1-7тапсырмаларды орындау (229-233беттер) | 15-слайд Химия оқулығы, 9сынып, авторы Н.Н.Нұрахметов.229-233беттер. | |||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Гарднер бойынша саралау немесе деңгейлік тапсырмалар беру. Қосымша тапсырма | Әр тапсырманы өзара және өзін өзі бағалап отыру, топтық жұмысты «екі жұлдыз бір тілек» арқылы бағалау. | Сірке қышқылының өткір иісінің тыныс жолдарына зиян келтіруі мүмкін екендігін ескеру! | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?