Мұнай. Көрсетілім №15 «Мұнай және мұнай өнімдері». Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
«Келісілді» | ӘБ жетекшісі_________________(аты-жөні) Күні: «....» __ 2019ж. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектеп: Тараз қ. ФМБ НЗМ | Мұғалім: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
КДМ | Қорытынды шығару дағдысын құрылымдық сұрақтар арқылы дамыту | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Химия пәні бойынша ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Сынып 9 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім : 10.4В: Көмірсутектер. Отын. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Мұнай. Көрсетілім №15 «Мұнай және мұнай өнімдері» | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары | 9.4.3.17 - мұнай фракцияларын және шикі мұнайды айдау өнімдерін қолдану аймағын атау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | «Мұнайдың» анықтамасын қалыптастыру Мұнай фракцияларын атау Фракциялардың реті мен фракцияға бөліну себебін түсіндіру Мұнай өнімінің атауын түсі мен агрегаттық жағдайы бойынша анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | «Мұнайдың» анықтамасын қалыптастырады Мұнай фракцияларын атайды Фракциялардың реті мен фракцияға бөліну себебін түсіндіреді Мұнай өнімінің атауын түсі мен агрегаттық жағдайы бойынша анықтайды | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: мұнайды сипаттайды, фракцияларды ретімен жазады Пәнге қатысты лексика мен терминология Газ, нафта, керосин, бензин, мзут, гудрон, майлайтын майлар, газойль, серіктес газдар, крекинг Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Мұнай-әртүрлі көмірсутектердің күрделі қоспасы Мазут- мұнайдың ең ауыр фракциясы Мұнайға серіктес газдар мұнайдың үстінгі жағында немесе мұнайда еріген күйде болады. Серіктес газдар метан мен оның гомологтарынан тұрады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Топта жұмыс істеу, басқалардың пікірін тыңдау, ашықтық, өмір бойы оқу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика (сұйықтықтың қайнау температурасы, заттардың агрегаттық күйі) Биология (жануарлар ағзаларының қалдықтарын фоссилизациялау процесі) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім | Көмірсутектер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңі | Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар: | Ресурсы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 1-2 минут | Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығы тексеріледі және позитивті атмосфера қалыптастырылады. | презентация | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсат қою 2 – 4 минут | Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын, мақсаттарын, күтілетін нәтижелерді талқылау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа сабақты игеру 5-10 минут | Оқушыларға сұрақтар ұсынылады Оқушылар видеоматериал көріп, сұрақтарға жауап береді 1 тапсырма: «Мұнай қалай пайда болды?» 1. Табиғатта мұнайдың түстері қандай болады? 2. Қандай түсті мұнай кен таралған? 3. Мұнай жердің қандай тереңдігінде болады? 4.Мұнай неден қалыптасады? 5. Мұнайдың қалыптасу үдерісі қанша жыл жүреді? Оқушылар бірін-бірі бағалайды | https://www.youtube.com/watch?v=8_pZ6BHAzBU&list=LL4WKPRUxTg0zRxak-dWAlTw&index=2&t=0s Таратпа материалы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 -26 минут |
Мұғалім оқушыларға бағалау үшін сұрақ қояды | Презентация Таратпа материалы https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/organikalyq-ximiya/tabihi-komirsutekter-olardy-ongdeu/lesson/munai | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26-31минут |
3 тапсырма
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32-36 минут | 4 тапсырма: Мұнайдың фракциялары 1. Мұнайдың қандай фракцияларын білесіздер? 2. Фракцияның түсі төменнен жоғарыға қалай өзгереді? 3. Мұнай фракцияға қандай себеппен бөлінеді? 4. Битум фракциясы қайда қолданылады? 5. Мұнайдың басқа фракциялары қайда қолданылады? * Сабақ мақсатына оралу. Сабақты қорытындылау. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия мин | Сабақтың сонында оқушылар рефлексия жүргізіледі: Бүгін мен нені үйрендім? Бүгін маған түсініксіз болды? Маған әрі қарай қалай жұмыс істеу керек? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы | «Мұнай» тақырыбын оқу. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
1 тапсырма: «Мұнай қалай пайда болды?»
1. Табиғатта мұнайдың түстері қандай болады?
2. Қандай түсті мұнай кен таралған?
3. Мұнай жердің қандай тереңдігінде болады?
4.Мұнай неден қалыптасады?
5. Мұнайдың қалыптасу үдерісі қанша жыл жүреді?
Тапсырма 3: Көрсетілім Мұнайдың фракциялық айдау өнімдері
Фракцияның аталуы | tқайнау | Молекуладағы көміртек саны | Түсі | Қолдануы |
Фракциялық газ | ||||
Газолин фракциясы (бензин) | ||||
Парафин | ||||
Дизель | ||||
Майлағыш май | ||||
Битум |
4 тапсырма: Мұнайдың фракциялары
1. Мұнайдың қандай фракцияларын білесіздер?
2. Фракцияның түсі төменнен жоғарыға қалай өзгереді?
3. Мұнай фракцияға қандай себеппен бөлінеді?
4. Битум фракциясы қайда қолданылады?
5. Мұнайдың басқа фракциялары қайда қолданылады?
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?