Алкиндер. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Күні «Бекітемін» Химия ӘБ жетекшісі ______________ | ||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.4В Көмірсутектер. Отын | Мектеп: Орал қ. НЗМ | |||||||||||
Күні: | Мұғалімніңаты-жөні: | |||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Алкиндер | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 9.4.3.13 этин мысалында алкиндердің химия-лық қасиеттерін (жану, гидрлеу, гидратация, галогендеу, сапалық реакциялар) оқып үйрену, химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу | |||||||||||
Сабақ мақсаттары | Алкиндердың құрылысын сипаттайды; Алкиндерге тән изомерия түрлерін жазады; Алкиндардың химикалық қасиетін талдайды; | |||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: Алкиндардің химиялық реакцияларын сипаттайды Пәнге қатысты лексика мен терминология алкиндер, қанықпаған, қосылу реакциялары, түссіздені, сапалық реакция Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Алкиндерге ......... реакциялары ...... Түзссіздену ......... белгісі ........ қос байлынысына байланысты .......... болады Алыну теңдеуі спирт ........ катализатор ....... | |||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, жауапкершілік құндылықтарын жаңа сабақ, зертханалық жұмыс орындау арқылы дамыту | |||||||||||
Бастапқы білім | 8.2AАтомдағы электрондардың қозғалысы 8.4ВКөміртегі және оның қосылыстары 9.1ВҚосылыстар құрылымы 10.3АОрганикалық химияға кіріспе | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин 2-5 мин | Сабақ басында: Амандасу, оқушыларды түгелдеу.
Мақсаты: Алдыңғы білімдерін еске түсіру. Тапсырма сипаты: Арнайы сұрақтар арқылы өткен көмірсутектер туралы білімдерін тиянақтау және қайталау.1. Органикалық қосылыстардың негізгі түрлерінің қайсысымен таныспыз? 2.Танысқан көмірсутектердің негізгі өкілдерін атап,онда химиялық байланыстың қандай түрі кездесетінін атаңыз? 3. Алкан,алкен,диен көмірсутектердің атауларының негізгі ерекшелігі неде дееп ойлайсыңдар? Атауларды қорғап шығу4.Қаныққан көмірсутектер деп аталуы неге байланысты?5.Қанықпаған көмірсутектерге нелер жатады?6.Байланыстың қандай түрімен таныспыз?7.Гибридтену дегеніміз не және оның қандай түрін білеміз?8. Төменде берілген сызбаны химиялық тілмен сауатты қорытындылап айтып беріңіз.(Этан,этилен,диен көмірсутектері туралы сызбалар) Бағалау: Бір-бірін бағалайды Кері байланыс: Оқушы-оқушы Сабақтың тақырыбы мен мақсаттары айтылады. | Слайд 1 | ||||||||||
Сабақтың ортасы 5-13 13--25 25-30 30-38 |
Мақсаты: Алкиндердің химиялық қасиеттері Тапсырма сипаты: (W) Оқушыларға кейбір қосылыстар үш еселі көміртегі-көміртектік байланыстан тұратынын түсіндіру. Оқушылар этиннің моделін жасайды. Олар үш байланыстың дара байланысқа қарағанда қысқа болатынын және молекуланың сәйкесінше алкандарға қарағанда одан ары белсенді болу мүмкіндігін көреді. Бұл қосылыстардың да көмірсутектер болып табылатындығын және олардың гомологтық қатары алкиндер сияқты мәлім екенін түсіндіреді. Кері байланыс: оқушы-оқушы, oқушы-мұғалім
Мақсаты: Алкиндерге тән қосылу реакциялары түрлерін түсінеді Сипаты: Оқушылардан гидрленуі және галогенденуі, гидротация, тотығуы және галгенсутектерді қосып алуы сатылап жүретінін шығарады. Бағалау: Бағалау критерийі арқылы бағаланады. Кері байланыс: Оқушы-мұғалім, оқушы-оқушы Мақсаты: Алкиндердің полимерленуін талдайды Сипаты: Оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі. Бағалау: дұрыс жауаптар арқылы өзіндік бағалау
(f) Қалыптастырушы бағалау жұмысы орындалады. Мақсаты: Берілген оқу мақсаты бойынша білімдерін тексеру. Тапсырма сипаты: Оқушылар алкендардың құрылысы, қасиеттері бойынша қалыптастырушы бағалау жұмысын орындайды. Бағалау: жетістік критерийлері арқылы бағаланады. | Оқу материалдары Шар өзекті моделдер Қосымша Қалыптастырушы бағалау парағы | ||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 (Барлығы 2 мин) | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет | |||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Алкиндер үш көміртегі-көміртектік байланыстан тұратынын түсіндіреді Олар үш байланыстың дара байланысқа қарағанда қысқа болатынын және молекуланың сәйкесінше алкандарға қарағанда одан ары белсенді болу мүмкіндігін түсінеді Алкендар мен алкиндердің физикалық қасиеттерін салыстырады, өзгерістірін түсіндіреді. | Топтық жұмыс Өзін-өзі бағалау Қалыптастыру жұмыс | Қауіпсіздік техникасы ережелері қарастырылмайды | ||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығыОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқула рболды, неліктен? |
| |||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?