II топ элементтері және олардың қосылыстары. № 8 Зертханалық жұмыс «Кальцийдің сумен және қышқыл ертінділерімен реакциясы». Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 9.3 В1, 2 және 13-топ элементтері

Күні: / 2018 г

Класс: 9

Орал қаласы ФМН НИШ

Мұғалімнің аты-жөні:

Сабақтың тақырыбы

II топ элементтері және олардың қосылыстары. 

№ 8 Зертханалық жұмыс  «Кальцийдің сумен және қышқыл ертінділерімен реакциясы» 

Оқыту мақсаттары

9.2.1.3 - І және ІІ топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құру;

9.2.1.4 - кальцийдің оксидтері мен гидроксидтерінің қасиеттерін сипаттау, қолданылуын көрсету;

 Сабақтың мақсаттары

(Дифференциация)

Барлық оқушылар:

  • ХЭПЖ орны мен химиялық эелементтердің атом құрылысы тұрғысынан сілтілік және сілтілік жер металдардың қасиеттерін салыстыра алады;

Көптеген оқушылар

  • ХЭПЖ орны мен химиялық эелементтердің атом құрылысы тұрғысынан сілтілік және сілтілік жер металдардың қасиеттерін сипаттайды және сәйкес реакция теңдулерін құрады;

Кейбір оқушылар:

  • сілтілік жер металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрады;

Бағалау критерийлері

 БК 1 ХЭПК бойынша және атом құрылысы тұрғысынан сілтілік жер металдарға тән қасиеттерді сипаттайды және атомның электрондық конфигурациясы мен бөлшектің заряды және периодтық кестедегі орны арасындағы байланысты талдайды

БК 2 Сілтілік жер металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін дұрыс құрады

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар орындау керек:

1 және 2 - топ металдарының химиялық қасиеттерін ауызша және жазбаша сипаттайды, салыстырады. Ұқсастықтары мен айырмашылқтарын анықтау

Сілтілік жер металдар, металдық қасиеттер, жеңіл, оңай балқиды, иілімді, металдық жылтыр.негіздік қасиет, амфотерлік(екідайлық) қасиет

Сілтілік жер металдар типтік металдар болып табылады.....

Сілтілік жер металдардың физикалық қасиеттерінің басқа металдармен ұқсастығы .... түсіндіріледі.

Сілтілік жер металдар сумен әрекеттескен кезде ............ түзіледі.

Х металының .... –пен әрекеттесуі У металына қарағанда қарқынды жүреді, себебі ....

Қазақ тілінде

Орыс тілінде

Ағылшын тілінде

қауіпсіздік ережесі

техника безопасности

accident prevention

сілтілік металл

щелочной металл

аlkali metal

электрондық құрылым

электронное строение

electronic structure

металл байланысы

 металлическая связь

мetal bond

металл оксиді

оксид металла

мetal oxide

химиялық

химический –

сhemical

қасиет 

свойство

propety

 Привитие ценностей

Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу.

Жаһандық азаматтық

 Межпредметная связь

  • биология
  • экология
  • география

 АКТ

Презентация,видеороликтер, суреттер , таблица көрсету.

 Бастапқы білім

Атом құрылысы 2 (7.1В)

химиялық реакция (7.2В)

химиялық реакция (9.1С)

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-2 минут

Оқушылармен амандасу.

Жақсы көңілді атмосфера қалыптастыру.

«шаттық шеңбері»

Сабақтың ортасы

3-11 минут

12-22минут

22-35 минут

ОМ: ХЭПЖ орны мен химиялық эелементтердің атом құрылысы тұрғысынан сілтілік және сілтілік жер металдардың қасиеттерін сипаттайды

ББ 1 Тапсырам 1 Тапсырма сипаты(I)  ХЭПЖ орны мен химиялық эелементтердің атом құрылысы тұрғысынан сілтілік жер металдардың қасиеттерінің сипаты Мұғалімнің іс –әрекеті:: химиялық элементтердің атом құрылысы тұрғысынан сілтілік жер металдардың қасиеттерін сипаттауды  сұрайды

ХЭПЖ орны?

сілтілік жер металдар ұяластары кімдер?

Не себепті олай аталады?

ІІ топ элементтерінің атом құрылысының ерекешелігі қандай?

ІІ топ металдарының ядро заряды өскен сайын металдық қаситеі қалай өзгереді?

Адам организімінде кальцийдің маңызы қандай?

Оқушы іс-әрекеті: Қатысушылар ХЭПЖ орны бойынша сипаттап, берілген сұрақтарға жауап береді

Бағалау: мұғалім-оқушы

Тапсырма 2 «Сілтілік жер металдарының жалпы қасиеттері»

БК 1(I)

Мұғалімнің іс –әрекеті: (Д) (Э)

Тапсырма. Кальцийдің қосылыстарының генетикалық қатарын құрыңыз (тақтада)

Ca → CaO → Ca(OH)2 → CaCO3

Келесі айналымды қарастырайық

  • 2Ca + O2 → 2CaO (Бейнеролик көрсету) (ТТР жазу)

2) CaO + H2O → Ca(OH)(демонстрация)

Оқушы іс-әрекеті: № 8 зертханалық жұмыс  «Кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен реакциясы» . Қатысушылар жұпта таратпа материал бойынша сілтілік жер металдарының қасиеттерін талдайды. Келесі тәжірибені жасайды:

а) кальцийдің сумен және қышқыл ерітіндісімен реакциясы;

б) магнидің салқын және ыстық сумен реакциясы, қышқыл ертінідісімен реакциясын жазады. .Салыстыру кестесін толтырады

Бағалау: оқушы-оқушы

БК 2 (И)

ОМ: І және ІІ топ металдарының жалпы қасиеттерін салыстыру және реакция теңдеулерін құру;

Бекіту

(К) (О) Салыстырмалы кестеден келесі қорытындыларды жасайды:

–2 топ элементтерінің қасиеттерінің өзгеру заңдылығы қандай?

–1, 2 топ металдарының ұқсастықтары мен айырмашылықтары қандай?

Бағалау: оқушы-оқушы, мұғалім-оқушы

БК1, БК2

ОМ: кальцийдің оксидтері мен гидроксидтерінің қасиеттерін сипаттау, қолданылуын көрсету;

(Г) (О) Металдық қасиетінің топ және период бойынша өзгеру заңдылығы қандай және негізгі

Тапсырма1

Қай тұжырым дұрыс? 

Тапсырма № 2

Тест «Сілтілік және сілтілік жер металдары»

Сілтілік жер металдар қасиеттері:

http://school-sector.relarn.ru/nsm/chemistry/Rus/Data/Text/Ch2_8-3.html

Видеосабақ

https://www.youtube.com/watch?v=eiunukURN5g

https://bilimland.kz/ru/courses/chemistry-ru/neorganicheskaya-ximiya/ehlementy-i-ix-soedineniya/lesson/shelochnye-metally

https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/10-klass/shelochnye-metally-natrij-i-kalij

https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/8-klass/metally-i-nemetally-shelochnye-metally-i-galogeny

35-40 минут

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасауйды:

Рефлексия:

- нені үйренді;

- не нәрсе түсініксіз болып қалды;

- немен қайта жұмыс жасау керек

Үй тапсырмарсы : Сілтілікжер металдарының жалпы сипаттамасы

Қосымша тапсырам : Сілтілік жер металдарының табиғаттағы маңызы қандай?

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бағалау- оқушылардың ОМ қол жеткізгендігін қалай тексересіз ?

Оқушылар арасындағы диалог:

Мини-тақтада бірін-бірі

(+ немесе -).

Жеке жұмыс :

Дұрыс жауапты көрсете отырып, толықтырып бағалау жүргізеді

Сыныппен жұмыс :

Оқушылар бір –біріне бас бармақ көрсету арқылы бағалайды

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?