Сілтілік металдардың жалпы сипаттамасы (1- топ) №6 Лабораториялық жұмыс «Натрийдің сумен әрекеттесуі». Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
« » ________________2018ж
Бекітілді:
____________________________
Орал қаласы ФМН НИШ | |||||||||||||
Пән:Химия | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Дата: | Класс:9 | Оқушы саны: | |||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 9.3 В1, 2 және 13-топ элементтері | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Сілтілік металдардың жалпы сипаттамасы (1- топ) №6 Лабораториялық жұмыс «Натрийдің сумен әрекеттесуі» | ||||||||||||
Оқыту мақсаттары | 9.2.1.1 - атом құрылысы тұрғысынан сілтілік металдардың металдардың қасиеттерін түсіндіру; 9.2.1.2 - сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құру; | ||||||||||||
Сабақтың мақсаттары (Дифференциация) | Барлық оқушылар: Периодтық кесте бойынша және атом құрылысы тұрғысынан сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін болжайды.
Көптеген оқушылар Периодтық кесте бойынша және атом құрылысы тұрғысынан сілтілік металдарға тән химиялық қасиеттерді сипаттайды. Кейбір оқушылар: сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрады; | ||||||||||||
Бағалау критерийлері | БК 1 Периодтық кесте бойынша және атом құрылысы тұрғысынан сілтілік металдарға тән қасиеттерді сипаттайды және атомның электрондық конфигурациясы мен бөлшектің заряды және периодтық кестедегі орны арасындағы байланысты талдайды БК 2 Сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін дұрыс құрады | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындау керек: 1- топ металдарының химиялық қасиеттерін ауызша және жазбаша сипаттайды, салыстырады. Пәнге қатысты лексика мен терминология Сілтілік металдар, металдық қасиеттер, жеңіл, оңай балқиды, иілімді, металдық жылтыр. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Сілтілік металдар типтік металдар болып табылады..... Сілтілік металдардың физикалық қасиеттерінің басқа металдармен ұқсастығы .... түсіндіріледі. Сілтілік металдар сумен әрекеттескен кезде ............ түзіледі. Х металының .... –пен әрекеттесуі У металына қарағанда қарқынды жүреді, себебі .... | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Жаһандық азаматтық | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, интерактивті тақта | ||||||||||||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Денсаулық сақтау технологиялары. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0- 3мин | Оқушылармен амандасу. Жақсы көңілді атмосфера қалыптастыру. Жалын түсі бойынша тақырыпты және мақсатты болжау! Мақсат бойынша сұрақтар құрастыру! - Сілтілік металдардың физикалық қасиеттерінің басқа металдармен ұқсас болуының себебі неде? - Не себепті сілтілік металдарды керосин астында сақтайды? – Не себепті сілтілік металдарды кескен кезде күмістей ақшыл, ал үстіңгі қабаты күңгірт болады? | Слайд – 1,2 | |||||||||||
Сабақтың ортасы 5-10 мин 10-13 13-23 23-27 27-30 30-40 | ОМ: атом құрылысы тұрғысынан сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру КБ 1 Тапсырма 1 Тапсырма сипаты(I)Периодтық жүйедегі орны бойынша сілтілік металдардың жалпы сипаттамалары Мұғалімнің іс –әрекеті: Сілтілік металдар —бұл I топтың негізгі топша элементтері. Бұл сілтілік металдар сумен әрекеттескен кезде сілті түзу себебінен атауы қалыптасқан. Оқушы іс-әрекеті: Сілтілік металдардың атом құрылысын салады. Диалог жүргізу үшін сілтілік металдардың периодтық кестедегі орнын еске түсіріп, келесі сұрақтарға жауап беруі керек:
Бағалау: мұғалім - оқушы Тапсырма2 «Сілтілік металдардың жалпы сипаты» КБ 1(I) Мұғалімнің іс –әрекеті: (Д) Натрийдің қасиетін көрсететін демонстрациялық тәжірибе жасайды. Химиялық пышақпен натрийдің кесегін кесіп, фенолфталиен тамызылған суға салады. Фенолфталин индикаторы сілтілік ортаны анықтау үшін қолданылады. Оқушы іс-әрекеті: Оқушылар жұпта таратпа материалдар арқылы сілтілік металдардың қасиеттерін және олардың қосылыстарын периодтық жүйедегі орны бойынша талдайды. Бағалау: оқушы - оқушы КБ 2 (И) Бекіту Химиялық реакция теңдеулері арқылы айнадымды іске асырыңыз: 1) Na → Na2O2 → Na2O->NaOH → Na2CO3 Li → Li2O → LiOH → LiClLiOH Есеп № 1 Определите металл? Сілтілік металдың 1,75 г суда еріген кезде 2,8 л сутегі түзілді. Металды анытаңыз. Есеп № 2 Егер 100г күкірт қышқылына кесек натрийді салған кезде қандай көлемде газ бөлінетінін анықтаңыз. Тест «сілтілік металл» | Сілтілік металдар қасиеттері: https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/10-klass/shelochnye-metally-natrij-i-kalij https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/8-klass/metally-i-nemetally-shelochnye-metally-i-galogeny | |||||||||||
Сабақтың соңы 35-40 | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасауйды: Рефлексия:
Үй тапсырмасы : Сілтілік металдардың жалпы сипаты Қосымша тапсырма : Табиғаттағы сілтілік металдардың рөлі. | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
Оқушылар арасындағы диалог:
Мини-тақтада бірін-бірі
(+ немесе -).
Жеке жұмыс :
Дұрыс жауапты көрсете отырып, толықтырып бағалау жүргізеді
Сыныппен жұмыс :
Оқушылар бір –біріне бас бармақ көрсету арқылы бағалайды
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?