1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары. № 6 көрсетілім "Натрийдің сумен әрекеттесуі". Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2С 

1 (I), 2 (II) және 13 (III) топ элементтері және олардың қосылыстары

Мектеп:

Қостанай қ. ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Тулубаев Н.Б.

Сынып:

9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

1 (I)-топ элементтері және олардың қосылыстары.№ 6 көрсетілім "Натрийдің сумен әрекеттесуі"

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

9.2.1.1 атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін түсіндіру;9.2.1.2 сілтілік металдардың оксидтері мен гидроксидтерінің негіздік қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру

 Сабақ

 мақсаттары

Барлық оқушылар үйренеді:

ХЭПЖ сілтілік металдардың орналасуын және олардың физикалық және химиялық қасиеттерін біледі;

Оқушылардың көбісі үйренеді:

Металдар мен бейметалдардың салыстыра алады;

Кейбір оқушылар үйренеді:

-элементтердің электрондық құрылысын және периодтық кестедегі орналасуы арасындағы байланысты түсіндіреді.

 Бағалау

 критерийлері

-сілтілік металдардың қасиеттерін біледі;

-өз бақылауларын тексере алады және бақылауларын қорытындылай алады;

-химиялық реакция теңдеуін (оттегі, хлор, су) құрастырады және теңестіреді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Барлығы, көпшілігі, кейбіреулері және ешқандай сөздерін пайдалана отырып, 1-ші топтағы металл реакциялары туралы білімдерін ауызша және жазбаша жинақтау

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Периодтық кесте, сыртқы қаптама, байланыстар, құрылыс, реакция, металл, ерітінді, жалын

жұмсақ, жылтыр, қарқынды, сілтілі

реакцияға түсу, жану, тоқтату

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

Барлығы/көпшілігі/кейбіруелері 1-топ металдары … болып табылады

Олардың барлығы/көпшілігі/кейбіреулері Х түсімен жанады/байланыс түзеді/сыртқы қаптама электрондарынан тұрады …

Суда, олар/кейбіреулері/1-топ металдары қарқынды/баяу ерітеді/сілтілі ерітіндіні тоқтатады

Олардың бірде-бірі түспейді/өндіреді/жанады/құрады/ Х ие.

Кейбір/барлық Х Y реакциямен түседі?

 Құндылықтарды

 дарыту

Сабақ барысында білім құндылықтары:

- Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік;- Құрметтеу;

- Сыйластық;- Ынтымақтастық;- Ашықтық;- Өмір бойы білім алу.

Жаһандық азаматтықты тәрбиелеу

Этикалық жауапкершілік пен белсенділікті жеке және ұжымдық іс-әрекеттер арқылы тәрбиелеу

АҚТ қолдану дағдылары

Bilimland сайты қолданылады, презентация

Пәнаралық байланыстар

Физика (атом құрылысы)

Бастапқы білім

Бұрын өткізілген барлық тақырыптар, осы бөлім үшін қажет

Әсіресе металдардың салыстырмалы қасиеттерін айтарлықтай білу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу.

Мұғалім сабақтың барысында сабақ ХЭПЖ жайлы өтетінін хабарлайды.

Периодтық кестемен жұмыс жасау

http://www.ptable.com/ немесе http://periodictable.com/

1.ХЭПЖ канша топ және период бар?

2.Топ номерімен нені анықтауға болады?

3.Период номерімен нені анықтауға болады?

4.ХЭПЖ элементті Ме екенін қалай анықтауға болады?

5. Қай топта Ме орналасқан?

Презентация

http://www.ptable.com/

немесе

http://periodictable.com/

Сабақтың ортасы 6-12 мин

13 – 20 мин

21-35 мин

36-37 мин

Сабақтың тақырыбына шығу үшін бейнебаян көрсету.

https://twig-bilim.kz/film/alkali-metals-5693/

Бейнебаянға қатысты сұрақтар.

1.Не себепті берілген топ элементтері сілтілік металдар деп аталады?

2.Жоғарыдан төменге қарай топ белсенділігі қалай өзгереді?

3.Неліктен?

4. Сумен әрекеттескен кездегі реакция белгілері қандай?

5. Топтың қандай басқа заңдылықтарға сай өзгеру белгілері бар

6.Ең жеңіл сілтілік металл?

Сабақтың тақырыбы, мақсаты және жетістік крийтерийлерімен таныстыру.

Оқушылармен атом құрылысы негізінде сілтілік металдардың жалпы қасиеттерін талқылау.

*Ақпараттық қағаздарды тарату

D) Бейнебаян бойынша барлық сілтілік металдарды керосин ерітіндісінің астында сақталатындығына назарларын аудару. Әрбір металдың бөлігін кесіп алып, оқушылардан оның қандай жұмсақ екенін және әрбір металдың ауада қалай шапшаң қараятынын көруді сұраңыз.

№ 6 көрсетілім "Натрийдің сумен әрекеттесуі"

(*немесе бейнебаян көрсету)

Натрий металының сумен реакциясын демонстрация арқылы жүргізу: реакцияның сілтілік ерітінді түзетіне назар аударту. Содан оқушылар төмендегі кестені дәптерлеріне салып, толтырады.

Сілтілік металл + H2O → Сілті + H2

Реактив

H2O

Бақылау

Реакция теңдеуі

Қорытынды

Na

Қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау.

Орындау уақыты 15 мин

Мұғалім бағалау үшін оқушылардың жұмыстарын жинайды және оқушыларды дамытудың кейінгі жеке траекториясын әзірлеу үшін қойылған мақсатқа қол жеткізе алмаған оқушыларды анықтайды.

Бейнекөрсетілім «Сілтілік металдар»

https://twig-bilim.kz/film/alkali-metals-5693/

Қосымша 1

https://bilimland.kz/kk#lesson=10290

Натрий металы;

пышақ;

дистелденген су;

Бейнебаян

Қосымша 2

Сабақтың соңы

38-40 мин

Рефлексия. «Пирамида»

Үй жұмысы

Теориялық ақпаратты оқу.

Қосымша 1

Саралауоқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы:

-сілтілік металдардың қасиеттерін біледі;

Көбісі:

-өз бақылауларын тексере алады және бақылауларын қорытындылай алады;

Кейбіреулері:

-химиялық реакция теңдеуін (оттегі, хлор, су) құрастырады және теңестіреді.

Топта талқылау. Өзара бағалау.

Сілтілік металдармен (әсіресе натрий) жұмыс жасау өте қауіпті.

Демонстрацияны қорғаныс көзілдірігінде өте абайлап өткізу керек.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?