Металдардың жалпы қасиеті-1. Химия. 9 сынып, сабақ жоспары.


САБАҚ 9.2В МЕТАЛ ЖӘНЕ ҚҰЙМА

Ұзақ мерзімді сабақ жоспары 9.2В

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сыныбы:

Қатысқандар:

Қатыспағанда:

Тақырыбы:

Металдардың жалпы қасиеті-1

Оқу мақсаты

  • 9.1.4.12 кристалл торы мен байланыс түрлері тұрғысынан металдардың физикалық қасиеттерін түсіндіру;

Сабақ мақсаты

Зертханалық жұмыс жүргізу арқылы металдарға тән қасиеттерді анықтау

Жұптық жұмыс арқылы металдардың кристалдық тор мен байланыс тұрғысынан осы қасиеттерін талқылау

Бағалау критериясы

Оқу мақсаты

9.1.4.12 кристалл торы мен байланыс түрлері тұрғысынан металдардың физикалық қасиеттерін түсіндіру;

Дескриптор

- Металдардың типтік қасиеттерін атайды

- Металдардың электрөткізгіштігі мен жылу өткізгіштігін кемдеген де екі кілт сөзді қолдану арқылы түсіндіреді

- Металдардың жылтырлығын кемдеген де екі кілт сөзді қолдану арқылы түсіндіреді

- Металдардың иілгіштігін кемдеген де екі кілт сөзді қолдану арқылы түсіндіреді

- Металдардың кристалдық торының диаграммасын сала алады

- Металдардың қасиетіне сәйкес қолданысына мысал келтіре алады

Тілдік мақсат

Сөздік

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Металл

Металл

Metal

Кристалдық тор

Кристаллическая решетка

Crystal lattice

Химиялық байланыс

Химическая связь

Chemical bonding

Металл катионы

Катион металла

Metal cation

Электрон теңізі

Море электроннов

Electron Sea

Электрөткізгіштік

Электропроводность

Electrical conductivity

Жылуөткізгіштік

Теплопроводность

Thermal conductivity

Жылтырлығы

Блеск

Shine

Иілгіштігі

Пластичность

Plasticity

Сұрақтарға жоғарда аталған кілт сөздерді қоладана отырып ауызша немесе жазбаша жауап береді

АҚТ дағдысы

Ноутбукпен жұмыс жасау

Сабақ жоспары

Сабақтың кезеңдері

Сабақ кезіндегі іс - әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың бастапқы кезеңі

0-2 мин

3 – 6 мин

Оқушылармен амандасу. Олардың сабаққа қатысын тексеру.

Оқушыларға кейбір металдардың тұрымыста қолданысы мен металдардың таңбасы бейнеленген қималарды таңдап алуыларын сұрау. (егер сыныпта 12 оқушы болса деп есептелгенде)

Оқушылар сынып ішінде суретпен таңбаны біріктіру арқылы жұпқа бөлінеді.

«Сұрақ -жауап»

1. Суретте не бейнеленген?

2. Неге біз мысты сым жасауда қолданамыз?

3. Алтын мен күмісті әшекей бұйымдамдар жасауда қолданамыз?

4. Бүгінгі сабағымыз не туралы болады деп ойлайсындар?

Оқушылармен талқылау арқылы сабақтың тақырыбы ашылып, дәптерлеріне жазылады.

5. Бүгінгі сабақта біз нені білеміз?

6. Нені қарастырамыз? Оқушылардың қалауымен олардың пікірлерін тыңдау. Пікірлерін түйіндей отырып оқу мақсатымен таныстыру.

Қосымша №1

Слайд 1

Сабақтың ортасы

7- 17 мин

17 – 24 мин

24 – 34 мин

Жаңа сабақты меңгеру үшін әр жұпқа зертханалық жұмыс жүргізу.

1.Суреттегідей құрылғыны жинағыз және сізге ұсынылған металдардың электр өткізгіштігін тексеріңіз

2. Берілген металдарды өз күшіңізді пайдаланып майыстырып көріңіз. Алынған нәтижені салыстырмалы түрде жазыңыз

3. Сіздерге ұсынылған металдардың жылтырлығын және түсін жазыңыз

4. Сіздерге берген металдардың қаттылығын салыстырыңыз

Зертханалы жұмыс бойынша сұрақтар:

1.Барлық металдарға тән ортақ қасиеттерді атаңыз:

- Электр тоғын өткізеді

- Жылтыр

- Көбі күміс түсті

- Иілгіш

- Қатты (оқушылардың мүмкін жауаптары)

Әр жұп оқушыларына келесі қасиеттерін түсіндіру үшін тапсырмалар бөлініп берілді.

Дескриптор:

- Металдардың типтік қасиеттерін атайды

- Металдардың электрөткізгіштігі мен жылу өткізгіштігін кемдеген де екі кілт сөзді қолдану арқылы түсіндіреді

- Металдардың жылтырлығын кемдеген де екі кілт сөзді қолдану арқылы түсіндіреді

- Металдардың иілгіштігін кемдеген де екі кілт сөзді қолдану арқылы түсіндіреді

- Металдардың кристалдық торының диаграммасын сала алады

- Металдардың қасиетіне сәйкес қолданысына мысал келтіре алады

1 жұп: Электр өткізгіштігі

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-bai-lanys-zhane-qosylystardyng-qurylymy/lesson/metaldyq-bai-lanys

2 жұп: Жылтырлығы

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-bai-lanys-zhane-qosylystardyng-qurylymy/lesson/metaldyq-bai-lanys

3. жұп Иілгіштігі немесе созылғыш

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-bai-lanys-zhane-qosylystardyng-qurylymy/lesson/metaldyq-bai-lanys

4. жұп: Жылу өткізгіштігі

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-bai-lanys-zhane-qosylystardyng-qurylymy/lesson/metaldyq-bai-lanys

5. жұп: Металдық байланыс

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-bai-lanys-zhane-qosylystardyng-qurylymy/lesson/metaldyq-bai-lanys

6. жұп: Металдардың периодтық кестедегі орны

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/zhalpy-ximiya/ximiyalyq-bai-lanys-zhane-qosylystardyng-qurylymy/lesson/metaldyq-bai-lanys

Әр жұп өзіне тиесілі тапсырманы орындап қолдарындағы жұмыс парағын толтырады.

«Джигсо» әдісі бойынша жұпта екі үлкен топқа қайта топсады. Ол үшін партаның оң жағында отырғандар бір топ, екінші жағында отырғандар екінші топ болып бірігіп бір – бірімен ақпарат алмасып, жұмыс парағындағы сұрақтаруға жауап жазады.

Зертханалық жұмыс парағы

Bilimland.kz

Жұмыс парағы

Ноутбук немесе планшет

Сабақтың соңы

35- 40 мин

«Шығу билеті»

Қосымша №2

ҚОСЫМША 1

Сu

Au

Ag

Fe

AL

Cr

Қосымша №2



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?