Тотығу дәрежесі. Тотығу-тотықсыздану. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.


 

Бөлім:

9.2А 

Тотығу-тотықсыздану реакциялары

Мектеп:

Күні:

Мұғалім:

Сынып: 9

Сабақтың тақырыбы

Тотығу дәрежесі

Тотығу-тотықсыздану 

Оқыту мақсаттары

9.2.2.3 - тотығу дәрежелерін табудың ережелерін білу және қолдану

9.2.2.4 - Тотығу және тотықсыздану процестері бір-бірімен байланысты және бір мезгілде орын алатындығын түсіну

 Сабақтың мақсаты

  • • элементтердің тотығу дәрежесін анықтау
  • • тотығу процесін анықтау
  • • тотықсыздану процесін анықтау

 Бағалау

 критерийлері

  • • элементтердің тотығу дәрежесін анықтайды
  • • тотығу процесін анықтайды

• тотықсыздану процесін анықтайды

Тілдік мақсаттар

Оқушы: тотығу дәрежесін табу, тотығу және қалпына келтіру процесін жазу

Лексика және терминология:

Тотығу, қалпына келтіру, электрондарды беру, электрондарды қосу,тотығу дәрежесі, оң, теріс.

Диалогтар мен хаттарға арналған пайдалы өрнектер:

Тотығу-электрондарды беру процесі.

Тотықсыздану .

Қалпына келтіру-электрондарды қабылдау процесі.

Электрон-тотықтырғыш қабылдайтын Элемент.

Құндылықтарды дарыту

Топта жұмыс істеу, өзгелердің пікірін тыңдау, ашықтық, өмір бойы оқыту қабілеті.

 Пәнаралық байланыстар

Биология (классификация, тотығу реакциясы, тыныс алу)

Бастапқы білім

Жану реакциясы

Реакция типтері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Ой шақыру

1-2 мин

 3-4 мин

Ұйымдастыру сәті. Амандасу.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын ашу.

Презентация

Жаңа сабақты меңгерту

5-8 мин

9 -19 мин

 

  20-29 мин

 

 

 

 

 30-36 мин

Сыныппен жұмыс

"Тотығу" ұғымын талқылау ұсынылады.Болжамды жауаптар - жану реакциялары, тыныс алу, фотосинтез, металдардың тотығуы және т. б.

Мұғалім оқушыларға тотығу дәрежесі туралы түсіндіреді.

Тотығу дәрежесі, тотығу саны – химиялық қосылысты тек иондардан тұрады деп қарастырғанда әр атомда болатын шартты зарядтың сан шамасы. Бұл ұғым молекуладағы атомдардың күйін сипаттау үшін қолданылады. Кез келген қосылысты ионды қосылыс деп қарастыруға болмайтындықтан, Тотығу дәрежесу шартты түрде алынады. Тотығу дәрежесінің оң мәні (+) берген электрон санын, ал теріс мәні () қосып алған электрон санын көрсетеді.

Егер электрондардың атомға ығысуы болса, онда оның тотығу дәрежесі теріс.

Назар аударыңыз!

Қарапайым заттарда электрондардың ығысуы жоқ және атомдардың тотығу дәрежесі 0 тең .

Тотығу дәрежесінің мәні химиялық элементтің белгісімен көрсетіледі:

Ca+2O- 2, N02 . Барлық сыныппен қогсылыстардағы атомдардың тотығу дәрежесін анықтауды талқылаңыз.

( Na2O, K2S, NaCl, FeCl3, NaOH)

Жұптық жұмыс

Оқушыларға жұппен алдымен бірнеше қосылыстардың тотығу дәрежесін табу тапсырмасын орындау ұсынылады. Оқушылардың деңгейіне қарай кейбір оқушыларға күрделі қосылыстардағы элементтердің тотығу дәрежесін анықтауға тапсырма (Б) ұсынуға болады.

Тапсырма:

Қосылыстардағы тотығу дәрежесін белгілеу:

а)Na; K2O; Fe; Li3N; BaSO4; Zn; O3; OF2; O2; SO3; KH; KOH; BaH2; H2O; NH3.

Д : Б) CaCO3; AlCl3; H2CO3; CuSO4; NaOH; Na2SO4

Бірін-бірі бағалау

Сыныппен мына сұрақты талқылаңыз: Химияда неге "тотығу дәрежесі"ұғымы маңызды?

Тапсырмаларды талдау. Оқушыларға тотығу және тотықсыздану процестерін анықтауға реакция теңдеулер ұсынылады.

Тақтада тапсырмаларды талқылау.

Оқушыларға тотығу/ тотықсыздану және тотықтырғыш/ тотықсыздандырғыш процестерін анықтауға тапсырма ұсынылады.

Бірін-бірі бағалау.

Оқушыларға жеке орындауға тапсырмалар беріңіз. Оқушылар химиялық реакцияның және осы реакцияда тотықтырғыш болып табылатын заттардың схемасының сәйкестігін анықтау тапсырмасын орындайды. Жұмысты бағалау үлгі бойынша жүзеге асырылады (өзін-өзі бағалау)

Сабақ мақсатына оралу. Қорытындылау.

https://bilimland.kz/ru/courses/chemistry-ru/obshaya-ximiya/okislitelno-vosttanovitelnye-reakczii-ehlektroximiya/lesson/stepen-okisleniya

https://bilimland.kz/ru/subject/ximiya/8-klass/stepen-okisleniya-ximicheskix-ehlementov-binarnye-soedineniya-vodoroda-ponyatie-ob-okislitele-i-vosstanovitele

Рефлексия

 37- 40

Сабақ соңында оқушылар рефлексия өткізеді:

-не білдім, не үйрендім;

-не түсініксіз;

-алдағы уақытта немен жұмыс істеу қажет.

Ү/Т өткен материалды қайталау

Сабаққа кері байланыс



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?