Қайтымды реакциялар. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары, 2 сабақ.
Бөлім: 9.1D Қайтымды реакциялар | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқан оқушылар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Қайтымды реакциялар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.3.3.3 – химиялық тепе-теңдік пен химиялық реакция жылдамдығына жағдайлардың өзгеруінің әсерін түсіну және ажырата алу 9.3.3.4 – химиялық тепе-теңдікті бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | 1. Химиялық тепе-теңдік пен химиялық реакция жылдамдығына жағдайлардың өзгеруінің әсерін ажыратады; 2. Химиялық тепе-теңдікті бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар:
Пәнге тән лексика және терминология: тепе-теңдік, ығысу, қайтымды және қайтымсыз реакциялар. Сөз тіркестері: Реакция қайтымды, егер … Реакция қайтымсыз, егер … Тепе-теңдік өнім бағытына ығысады, егер … Тепе-теңдік реагенттер бағытына ығысады, егер … | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Аталған сабақ академиялық адалдық және топта жұмыс істеу құндылықтарын дамытуға бағытталған. Құндылықтарды дарыту топтық және жеке жұмыстарды орындау арқылы іске асады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Оқушыларда қайтымды және қайтымсыз реакциялар туралы, тепе-теңдіктің ығысу жағдайлары туралы білімдері қалыптасады. Қайтымдылықты оқыту барысында физика пәнімен пәнаралық байланыс болады. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | 8.3.4.1 заттарды суда ерігіштігі бойынша жіктеу 8.3.4.3 температураның заттардың ерігіштігіне әсерін түсіндіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-4 минут |
2. Мақсаттандыру. Оқушылармен бірге сабақтың мақсаттары анықталады:
| Миға шабуыл http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/bd0d808e-db78-f3d2-e3b2-5388709d7222/1011619A.htm | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-8 минут Таныстырым арқылы мұғалімнің түсіндірмесі 9-15 минут
16-26 минут
27-36 минут | 3. Сабақты видео көрсетуден бастауға болады. Видео https://twig-bilim.kz/film/glossary/equilibrium-5865/ . Таныстырым №6 немесе өз қалауы бойынша таныстырым (кобальт хлоридімен) 3KSCN + FeCl3 = 3KCl + Fe(SCN)3↓ түссіз сары түссіз қою қызыл * Бөлшектер теориясы тұрғысынан химиялық тепе-теңдікке әр түрлі факторлардың әсерін мұғалімнің әңгімелеп түсіндіруі Таратпа материал, өздігінен түсіндіру (Қолдану дағдылары) Бағалау критерийлері - кейбір жағдайлар тепе-теңдік бағытын өзгертетінін түсінеді. - жағдайлардың әсерінен тепе-теңдіктің ығысу бағытын дұрыс анықтайды (8-ден 6). Тақтада дұрыс жауаптар көрсетіледі. Тапсырмалар
4. Бөлшектер теориясы тұрғысынан химиялық байланыс. Видео көрер алдын келесі сұрақтарға назар аударыңыз: Реакция барысында бөлшектер қалай өзгереді? Физика курсынан диффузия үрдісін еске түсіріңіз. Сыртқы жағдайларды өзгерткенде бөлшектердің қозғаласы өзгереді ма? Жауабыңызды дәлелдеңіз. Бағалай критерийлері - тепе-теңдік үрдісін бөлшектер теориясы тұрғысынан түсінеді; - тепе-теңдік үрдісін бөлшектер теориясы тұрғысынан біледі. |
Видео https: //twig-bilim.kz/film/glossary/equilibrium-5865/ | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы: 37-40 минут | 4. Рефлексия және кері байланыс Мұғалім оқушылардың жетістіктерін талқылай отырып, сабақ мақсаттарына қайта оралады. Оқушылар «Алақан» арқылы рефлексия жасайды - Мен білемін ... - Мен жасай аламын ... Үй тапсырмасы: Теориялық материалды аяқтап талдау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Қайталау кезеңінде оқушы өзіне ыңғайлы оқу материалын айту деңгейін таңдайды: білу, түсіну және қолдану (сурет), талдау (талдау және суреттерді салыстыру). Ақпаратты қабылдау түрлеріне байланысты әр түрлі оқу материалдары қолданылады. Бекіту кезеңінде деңгейі төмен оқушыларға әр түрлі қолдау көрсетіледі. | Жаңа білімді меңгеру және бекіту кезеңдері формативті бағаланады. | Топтық жұмыс барысында оқушылардың сыныпта қозғалуында техника қауіпсіздігі сақталады. |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?