Химиялық тепе теңдіктің ығысуына әсер ететін факторлар. Химия, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пән: Химия | Мұғалімнің аты-жөні:. | ||||||||||
Күні: | Класс:9 | Оқушы саны: | |||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі | 9.1D Қайтымды реакциялар | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Химиялық тепе теңдіктің ығысуына әсер ететін факторлар | ||||||||||
Бастапқы білім | 7.2ВҚарапайым химиялық реакциялар 8.2В Химиялық реакция жылдамдығы | ||||||||||
Оқыту мақсаттары | 9.3.3.2 химиялық тепе – теңдікті динамикалық үдеріс ретінде түсіну 9.3.3.3 химиялық тепе-теңдікті бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру | ||||||||||
Сабақтың мақсаттары | - химиялық тепе – теңдікті динамикалық үдеріс ретінде түсіну - химиялық тепе-теңдікті бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру | ||||||||||
Бағалау критерийлері | - химиялық тепе – теңдікті динамикалық үдеріс ретінде түсіндіре алады - химиялық тепе-теңдікті бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіре алады | ||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Тепе-теңдік, динамикалық, ұстаным, тұрақты, реагенттер, өнім, температура, қосарлы бағдарша, қысым айналмайтын, алға, баяулату, тең, ұлғайту Егер біз концентрацияны/температураны/қысымды өзгертсек, онда… Біз ... жолымен реакцияны қайтымды ете аламыз Егер температура көтерілсе, онда… Біз осы реакция үшін кері реакция өткізе аламыз ба? Ия, егер біз.… /Жоқ, себебі… | ||||||||||
Дифференциация | Барлық оқушылар химиялық тепе теңдіктің ығысуына әсер ететін факторларды білу Көптеген оқушылар химиялық тепе теңдіктің ығысуына әсер ететін факторлар бойынша қорытынды шығарады Кейбір оқушылар температура, қысым, концентрация өзгерісі бойынша қайтымды реакция бағытын дұрыс анықтайды | ||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
|
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Ұлт денсаулығын нығайту Оқушының логикалық ойлау дәрежесін, қарым- қатынасын, жауапкершілігін арттыру Топпен, ұжыммен жұмыс жасау дағдыларын дамыту Жаһандық азаматтық | ||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация | ||||||||||
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | Халат кию Қауіпсіздік ережелерін сақтау | ||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 0-3 минут | Оқушылармен амандасу Сабақ тақырыбы: Химиялық тепе теңдікті бөлшектер теориясынан қарау Сабақ мақсаты: 9.3.3.2 химиялық тепе – теңдікті динамикалық үдеріс ретінде түсіну 9.3.3.3 химиялық тепе-теңдікті бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру | ||||||||||
Сабақтың ортасы 3-10 минут 10 – 13 минут 13-17 минут 17-19 минут | Жаңа сабақ бойынша бейнеролик көрсетіледі. Сұрақтар:
Mұғалім бөлшектер теория тұрғысынан тепе-теңдіктің орнауын түсіндіреді. Жеке жұмыс (3 минут ) Дескрипторлар:
Бағалау критерийлері: -Реакцияны толық бөлшектер теориясынан түсіндіру. Бекіту тапсырмасы (True or False) | Қосымша 1 Қосымша 2 | |||||||||
Сабақтың соңы 19-20 минут | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
Қосымша 1
Оқушының аты-жөні: Сынып: «___»
Оқу бағдарламасына сілтеме | Оқыту мақсаттары | |
9.1D Қайтымды және қайтымсыз реакция | 9.3.3.2 химиялық тепе – теңдікті динамикалық үдеріс ретінде түсіну 9.3.3.3 химиялық тепе-теңдікті бөлшектер теориясы тұрғысынан түсіндіру |
Дескрипторлар:
- Қайтымды реакцияда тепе- теңдіктің орнауын бөлшектер теориясы тұрғысынан кілт сөздерді пайдалана отырып түсіндіреді;
Бағалау критерийлері:
-Реакцияны толық бөлшектер теориясынан түсіндіру.
1. 2SO2 + O2 ↔ 2SO3 реакциясы берілген. Бұл реакцияны бөлшектер теориясы тұрғысынан (тура реакция, кері реакция, динамикалық, тепе – теңдік, химиялық реакция жылдамдығы, реагенттер концентрациясы, өнім концентрациясы, тепе – теңдіктің ығысуы, байланыстардың үзілуі, байланыстардың түзілуі ұғымдарын пайдаланып) түсіндіріңіз.
...………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
...………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Қосымша 2
№ | Тұжырымдамалар | T/F |
1 | 2SO2 + O2 = 2SO3 Қайтымсыз реакция | |
2 | N2 + 3H2 = 2NH3 Қайтымды реакция | |
3 | Қайтымды үрдістерде тура бағыттағы реакцияның жылдамдығы максималды болады, кейіннен реагенттердің азаюынан тура бағыттағы реакция жылдамдығы баяулайды. | |
4 | Тура және кері бағыттағы реакция жылдамдықтары теңескен жағдайда – жүйеде тепе-теңдік орнайды. | |
5 | Динамикалық тепе- теңдік орнағанда тура және кері реакция тоқталады.
|
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?