Судың ластану себептері. Судың кермектілігі. Зертханалық жұмыс №10 «Судың кермектілігін анықтау. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4С Су

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Судың ластану себептері. Судың кермектілігі. Зертханалық жұмыс №10 «Судың кермектілігін анықтау»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.4.2.8 судың ластану себептері мен қауіпін анықтау, суды тазарту жолдарын түсіндіру;

8.4.2.9 судың «кермектілігін» анықтау және оны жою жолдарын түсіндіру;

8.4.2.10 cусыз мыс (II) сульфаты арқылы суды анықтау жолын білу.

 Сабақ мақсаттары

  • Судың ластану көздерін білу,
  • Суды тазарту жолдарын түсіну;
  • Судың кермектілін түсіну;
  • Кермектілікті жою жолдарын білу;
  • Суды анықтау әдісін білу, түсіну;

 Бағалау критерийлері

  • Судың ластану көздерін біледі, түсіндіреді, ластаушы факторларды көрсете алады;
  • Судың тазарту жолдарын ажырата алады;
  • Судың керлектілігі терминің біледі, кермектілік неден пайда болатының түсіндіреді;
  • Уақытша және тұрақты кермектілікті сипаттай алады, жою жолдарын біледі;
  • Суды зертханада мыс (ІІ) сульфаты арқылы анықтайтының біледі, нәтижесінде қандай түс пайда болатынын сипаттайды.

 Тілдік мақсаттар

  

  

  

 

Пәнге қатысты терминология:

 Су -Вода – Water

 Ластану – Загрязнение – Pollution

 Кермектілік – Жесткость – Hardness

 Уақытша кермектілік-Временная жесткость

 –Temporary hardness

 Тұрақты кермектілік - Постоянная жесткость

 - Constant water hardness

 Тазарту – Очистка – Purification

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Бұл тәжірибе ... көрсетеді ме?Біз қалай ...біле/тексере аламыз...?

Құндылықтарды дарыту

Өз отанын, елін, жерін шексіз сүюге, бағалауға, қорғауға үйрету.

Суды үнемдеу, суды, қоршаған ортаны таза ұстауға үйрету, суды үнемдеп қолдануға үйрету

Пәнаралық байланыстар

Географиямен (гидросферадағы су, атмосферадағы су, литосферадағы су) байланыстыру;

Биологиямен (тірі организмдердің негізгі құраушысы су) байланыстыру;

Экологиямен (қышқыл жаңбыр) байланыстыру

АКТ қолдану дағдылары

Ақпараттарды жинап, анализ жасау, оны өңдеу

Бастапқы білім

7.1В Зат күйінің өзгерісі7.2В Қарапайым химиялық реакциялар 7.3C Ерітінді және ерігіштік 7.3А Химиялық элементтер, қосылыстар және адам ағзасы

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы:

2 минут

2 минут

8 минут

16 минут

Сабақ басында:

- оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алу;

- оқушылардың «жақын даму аймағы» - топтарды құрып алу;

- сабақ соңындағы күтілетін нәтижелерді ОМ қарап анықтап алу;

Судың ластануы

№1 ресурс көрсетіледі

Қосымша -1 тапсырма оқушыларға таратылады.

Орындауға 3 минут уақыт беріледі.

Бағалау «бір-бірін бағалау» әдісімен жүргізіледі.

Суды тазарту әдістері

Таратпа материалдарымен жұмыс жасау:

Оқушылар үш топқа бөлінеді. Топқа рандомды түрде «таяқша» әдісімен бөлінеді. Топ мүшелеріне №2 қосымшадағы таратпа материалдар беріледі. Сонымен қатар қарындаштар мен ақ парақтар таратылады. Дайындық уақыты 7 минут. Әр топқа қорғауға 3 минуттан уақыт беріледі.

Қойылатын критерийлер:

  • Ақпараттылық;
  • Креативтілік;
  • Көрнекілік.

№1

https://twig-bilim.kz/kz/film/pollution-water

1-қосымша

2-қосымша

Сабақтың ортасы

7 минут

20 минут

13 минут

8 минут

Судың кермектілігі

Табиғатта таза су болмайды ,ол үнемі қоспалар түрінде болады.Табиғи су топырақпен жанасқанда ондағы карбонаттармен гидрокарбонаттарды және басқа тұздарды шаяды. Бұндай суды кермек су деп атайды. мүмкін.Судың кермектігі суда  Са2+,  Мg2+ иондарының болуымен түсіндіріледі.Олардың мөлшері қанша көп болса су соша кермек болады. 

Судың кермектілігін анықтауға зертханалық жұмыс жүргізіледі.

Зертхана 3 топ болып жүргізіледі. Әр топтағы оқушыларға рөлдер беріледі:

- техника қауіпсіздігін қадағалаушы;

- аналитик;

- лаборант.

Техника қауіпсіздігін қадағалаушы қосымша-3 берілген парақшадағы техника қауіпсіздігі графасын толтырып, қауіпсіздікке жауап береді.

Аналитик зертханалық жұмыс жасалғаннан кейін нәтижелерді жазып, қорытынды сұрақтарға жауап береді.

Лаборант толығымен зертханалық жұмысты орындайды.

Соңында әр топ қорғап,бірін-бірі бағалайды.

Дескрипторлар:

- зертханада техника қауіпсіздігін сақтайды.

- зертхананы толығымен инструкция бойынша орындайды.

- зертхана бойынша сұрақтарға жауап арқылы толық ақпарат бере алады.

Судың кермектілігін жою

№3-ресурс көрсетіледі.

3 беттегі берілген тапсырмаларды орындайды.

Суды анықтау әдістері.

№4 ресурста берілген бейнебаянды көрсетеді.

Төменде берілген сұрақтарға жауап береді.

№2

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/bei-organikalyq-ximiya/su-zhane-suly-eritindiler/lesson/sudyng-kermektigi-sudyng-lastanuy

3-қосымша

№3

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/bei-organikalyq-ximiya/su-zhane-suly-eritindiler/lesson/sudyng-kermektigi-sudyng-lastanuy

№4

https://bilimland.kz/kk/courses/chemistry-kk/bei-organikalyq-ximiya/su-zhane-suly-eritindiler/lesson/su

Сабақтың соңы:

3 минут

1 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй жұмысы:

«Тұрмыс жағдайынды кермек суды жою» тақырыбына бейнебаян тусіру

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлығы: Судың ластану көздерін біледі, кермектілікті түсіндіре алады.

Көбі: Кермектілік түрлерін ажырата алады, кермектілікті жою әдістерін біледі,суды тазарту жоларын түсіндіреді, суды мыс сульфаты арқылы анықтауды сипаттайды.

Кейбіреуі: Суды кобальт хлоридімен анықтауды айтады, кермектіліктің классификациясын біледі, судың нақты ластану жолына тазарту әдісін ұсына алады.

оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін «бірін-бірі бағалау», «өзін-өзі бағалаулар» қолданылады.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары :

Интерактивті жүйені 20 минут сайын демалдырып отыру қажет.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?
Пікір жазу