Судың ластану себептері. Судың кермектігі. Лабораториялық тәжірибе: №10 «Судың кермектігін анықтау». Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Мектебі

Пәні: Химия

Мұғалімніңаты-жөні: 

Сабақтың тақырыбы

Судың ластану себептері. Судың кермектігі. Лабораториялық тәжірибе: №10 «Судың кермектігін анықтау»

Сынып:

Қатысқандар саны:

Күні:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

8.4.2.8 -судың ластануының қауіптілігі мен себебін анықтау, суды тазарту әдістерін түсіндіру

8.4.2.9 -судың «кермектігін» анықтау және оны жою тәсілдерін түсіндіру

8.4.2.10 -суды сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып анықтау тәсілін білу

Сабақ мақсаттары

  • судың ластануының қауіптілігі мен себебін анықтайды ;
  • суды тазарту әдістерін ұсынады;
  • судың «кермектігін» анықтап және оны жою тәсілдерін тәжірибе арқылы көрсетеді;
  • суға сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып сапалық реакция реакция жүргізеді.

Жетістік

критерийлері

  • судың ластануының қауіптілігі мен себебін анықтап,постер дайындайды ;
  • суды тазарту әдістерін ұсынып, постер дайындайды;
  • судың «кермектігін» анықтап және оны жою тәсілдерін тәжірибе арқылы көрсетеді;
  • суға сусыз мыс (ІІ) сульфатын қолданып сапалық реакция реакция жүргізеді.

Тілдікмақсаттар

Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Оксид, сутегі, судың қайнау нүктесі, су айналымы, конденсация

Сұйықтық салқындаған кезде .....................

Тазалыған анықтауға сапалық анализ жүргізу кезінде, біріншіден, біз ...............

Бұл тәжірибе көрсете ме............ ...?

Біз қалай біле аламыз\ тексере аламыз?

АКТ қолданудағдылары

Powerpoint

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланғаніс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

Ұйымдастыру.

І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру

Презентация

Миға шабуыл

2-4 мин

5-9 мин

Сабақтың ортасы

9-20 мин

20-33 мин

33-38 мин

Оқушылардың өткен сабақтан алған білімін тексеру мақсатында True/False ойыны ойнатылады.

Оқушыларға сабақтың тақырыбына қатысты бейнематериал көрсетіледі, бейнематериалға қатысты пікір-талас ұйымдастыралады.

Біршама талқылаулардардан кейін сабақтың тақырыбы және мақсаты таныстырылады.

Топтық жұмыс:

1 топ - Судың ластану көздері және қоршаған ортаға тигізетін салдары

2-топ - Суды тазарту әдістері және ластануды болдырмау шаралары

Оқушылармен бірлесе отырып жетістік критерийлері құрылады.

Жұмысты бағалау критерийлері:

  • Тақырып мазмұнының ашылуы
  • Жұмыстың креативтілігі
  • Ақпараттың шынайылығы
  • Тайм-менеджмент

Проблемалық сұрақ

Оқушыларға төмендегідей сұрақтар қойылады:

Шәйнекте неге қақ түзіледі?

Суда кейде неге сабын көпірмейді?

Неліктен жер бетінің кейбір бөліктерінде жұмсақ су,

Ал кей жерлерде кермек су кездеседі?

Оқушылар жауаптары тыңдалып болған соң, https://www.twig-bilim.kz/kz/film/hard-and-soft-water бейнематериал көрсетіледі.

Жұптық жұмыс:

Оқушылар жұпта кермек судың анықтамаын айқындап, оны жою әдістерін ұсынады.

Практикалық жұмыс: Судың кермектігін анықтау

Сабын ерітіндісінің көмегімен су кермектігін сапалы анықтау

Үш сынауыққа 10 мл су құйыңыз:

1 – су құбыры,

2 – қайнаған су құбыры,

3 – дистиллденген.

Әр сынауыққа бірдей сабын кесегін салыңыз, 1-2 минут бойына қатты сілкіңіз, оның барынша толық еруіне қол жеткізіңіз. Әрі қарай су тұндырылады. Түзілген көбік биіктігін өлшеңіз және алынған ерітіндінің сыртқы түрін сипаттаңыз: қабыршақ түрлі тұнбаның болуы, оның саны, ерітінді мөлдірлігіне назар аударыңыз

«Белгісіз ерітінді» қызықты тәжірибе

Оқушыларға бірнеше түрлі сұйықтықтарды ұсыныңыз.

Оқушылар суға сусыз мыс (ІІ) сульфаты көмегімен сапалық талдау жүргізуді ұсыныңыз. Оқушылар сәйкес қорытынды жасаулары қажет.

Презентация

https://bilimland.kz/kk/subject

Қосымша 1

‘Missing gap’

Презентация

Практикалық жұмыс парағы

Презентация

Қажетті реактивтер мен құрал -жабдықтар

Сабақтың

соңы

38-40 мин

Рефлексия

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- ненібілдім, неніүйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй жұмысы

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қ

андай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушылар:

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?