Судың құрамы, қасиеттері, қолданылуы. Табиғаттағы су. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Мектебі

Пәні: Химия

Мұғалімніңаты-жөні: 

Сабақтың тақырыбы

Судың құрамы, қасиеттері, қолданылуы. Табиғаттағы су.

Сынып:

Қатысқандар саны:

Күні:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

8.4.2.6 -судың табиғатта кең таралғандығын, бірегей қасиеттерін және оның өмір үшін маңызын түсіндіру

8.4.2.7 -судың табиғаттағы айналымын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

  • судың құрамы мен құрылысын айқындайды;
  • судың бірегей қасиеттері мен оның өмір үшін маңызын байланыстырады;
  • судың табиғаттағы айналымын сипаттайды

Жетістік

критерийлері

  • судың құрамы мен құрылысын айқындай алады;
  • судың бірегей қасиеттері мен оның өмір үшін маңызын байланыстыра алады;
  • судың табиғаттағы айналымын сипаттайтын диаграмма сала алады.

Тілдікмақсаттар

Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Оксид, сутегі, судың қайнау нүктесі, су айналымы, конденсация

Сұйықтық салқындаған кезде .....................

Тазалыған анықтауға сапалық анализ жүргізу кезінде, біріншіден, біз ...............

Бұл тәжірибе көрсете ме............ ...?

Біз қалай біле аламыз\ тексере аламыз?

АКТ қолданудағдылары

Powerpoint

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланғаніс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

Ұйымдастыру.

І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру

Презентация

Миға шабуыл

2-4 мин

5-9 мин

Сабақтың ортасы

9-17 мин

18-33 мин

33-38 мин

Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбын ашу үшін суреттер реті көрсетіледі.

Оқушылар өз ойларымен бөліскеннен кейін сабақтың тақырыбы және мақсаты таныстырылады.

Жеке жұмыс: Оқушылар судың құрамы жайлы білімдерін жаңа тақырыппен байланыстыру үшін бейнематериалды тамашалайды және жауап парағындағы ‘Missing gap’ тапсырмасын орындайды, яғни бос орындарды кілт сөздермен толықтырады.

Өзін-өзі бағалау: Оқушылар презентацияда көрсетілген дұрыс жауаптар арқылы өздерін бағалайды.

Жұптық жұмыс

Оқушылар жұпта судың физикалық қасиеттерін сипаттайтын кестені толтырады және жұптар өзге жұптармен өз жауаптарын тексереді.

Топтық жұмыс

Оқушыларды үш топқа бөліңіз, әр топқа жеке зерттеу жұмысын беріңіз. Оқушылар бұрын оқыған білімдерінің негізінде өздеріне берілген тақырып бойынша «судың мұндай қасиеттке ие болуының себебін және оның тіршілік үшін маңызын түсіндіріру» үшін постер дайындайды.

1-топ суда жүзіп жүрген мұз бөлшектерінің әрекетін бақылау;

2-топ судың қайнау нүктесін анықтау;

3-топ су ағынының магнит өрісіне әсерін бақылау

Топтар өз постерлерін қорғайды, мұғалім қосымша сұрақтар қою арқылы оқушылардың білімдерін пысықтайды.

Сынып жұмысы:

Оқушыларға судың агрегаттық күйлерінің физикалық үдерістерін еске түсіруді ұсыныңыз. Осы білімдеріне сүйене отырып, оқушылар мүмкіндігінше түсті анимациялық нұсқаларды қолданып табиғаттағы су айналымын түсіндіреді.

Жұптық жұмыс:

Оқушыларға су айналымы туралы блок –схемаларды толтыруды және оны сипаттауды ұсыныңыз.

Оқушыларға өз жұмысын өзге оқушыларға таныстыруға мүмкіндік беріңіз.

Жеке жұмыс:

Оқушылардан концептуальды кесте толтыруды сұраңыз

Үй тапсырмасы ретінде оқушыларға «табиғаттағы су айналымының тьіршілік үшін маңызы» тақырыбында эссе жазуды тапсырыңыз.

Презентация

https://bilimland.kz/kk/subject/ximiya/8-synyp/tabihattahy-su

Қосымша 1

‘Missing gap’

Қосымша 1

Кесте №1

Презентация

Қажетті реактивтер мен құрал -жабдықтар

Кесте №2

Презентация

Сабақтың

соңы

38-40 мин

Рефлексия

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- ненібілдім, неніүйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Үй жұмысы

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қ

андай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушылар:

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?