№ 7 Практикалық жұмыс. Көмір қышқыл газын алу және оның қасиеттерін оқып үйрену. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 8.4B: Көміртегі және оның қосылыстары | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | № 7 Практикалық жұмыс Көмір қышқыл газын алу және оның қасиеттерін оқып үйрену | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.3.7 көмірқышқыл газын ала алу, оны анықтау және қасиеттерін зерттеу 8.4.3.8 көміртектің табиғаттағы айналымының сызбанұсқасын құру және түсіндіру | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | көміртек, электрондар, сыртқы қабат, байланыстар, қалыпты күй, қозған күй көміртектің үш аллотропты түр өзгерісі сыртқы қабатта n электрон болғандықтан , көміртегі ... түзе алады/түзеді Қанша ......көміртек атомының ... сыртқы қабатында. орналасқан? | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, биология | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Power point, | ||||||||||||
Бастапқы білім | 7.2 В Ауа. Жану реакциясы 7.4 А Адам ағзасындағы химиялық элементтер және қосылыстар 8.4.А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Уақыты | Сабақ барысы | Ресурстар | |||||||||||
2 минут 5 минут 13 минут 15 минут 4 минут 1 минут | І Ұйымдастыру Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеру ІІ Ой қозғау Оқушыларға көмірқышқыл газы тақырыбына кіріспе ретінде бірнеше сұрақтар қойылады 1 Көмірқышқыл газының химиялық формуласын жазыңыз? 2 «Нүкте мен айқыштар» диаграммасын қолдана отырып диаграммасын сызыңыз. 3 Байланыс типін атаңыз? 4 Физикалық қасиетін сипаттаңыз? 5 Ауамен салыстырмалы тығыздығын есептеңіз? ІІІ Жаңа сабақ Кедесі кезекте сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты жарияланады. Сондай-ақ төменгі сыныптағы білімдерін еске түсіре отырып, зертханадағы көмірқышқыл газын алу және оны сапалық анықтау жолдарын еске түсіреді, реакция теңдеулерін тақтаға жаздыруға болады. №7 практикалық жұмыс «Көмірқышқыл газын алу және оның қасиеттерін зерттеу» Жұмыстың мақсаты:
Оқушылар қауіпсіздік ережесін қайталай отырып, зертханада көмірқышқыл газын алу және оны сапалық анықтау тәжірибесін жасайды және жұмыс парағына қорытынды жасайды. Табиғаттағы көміртек айналымын түсіндіру үшін «Твиг-білім» сайтынан видео көрсетіледі. «Think! Pair! Share!» әдісін қолдана отырып, видеодан алынған ақпаратты жұпта талқылай отырып, көміртектің табиғаттағы айналым схемасын құрастырады. Ақпаратты толықтыру мақсатында мұғалім слайдтан көміртек айналымы сызбасын көрсете отырып қосымша мәлімет береді. ІҮ Қорытындылау Көміртек атомдары табиғатта үздіксіз айналымда болады. Геологиялық, химиялық және биологиялық үдерістер барысында көміртек атомдары бір заттардан басқа заттарға айналады. Табиғаттағы көміртек айналымы – бұл органикалық заттардың өсімдік жасушаларында көмірқышқыл газы мен судан түзілуі және жануарлардың жасушаларында органикалық заттардың бейорганикалық заттарға дейін ыдырауы. Өсімдіктердің, жануарлардың және адамдардың тыныс алуы нәтижесінде көмірқышқыл газы қайтадан атмосфераға түседі. Ү Үй тапсырмасы Оқушыларға үйден орындап келуге келесі тапсырма беріледі: Көмірқышқыл газының берілген заттар жұбының екеуімен де әрекеттесетін қатарды анықта: a) кальций оксиді мен күкірт қышқылы; ә) әк суы мен магний; б) көмір мен су; в) азот оксиді мен натрий гидроксиді. Реакция теңдеулерін жаз. | Презентация Реактивтер, қажетті құрал-жабдықтар https://twig-bilim.kz/kz/film/the-carbon-cycle | |||||||||||
Саралау –оқушыларғақалай көбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||
| Ой талқылар кезінде жауап беруіне; Тапсырмалар арқылы; Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы | партада дұрыс отыруын қадағалау, слайдтардағы жазулардың көрнекі болуы | |||||||||||
Сабақбойыншарефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?