Көміртектің аллотроптық түр өзгерістері. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары ӘБЖ:__________________

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8.4В Көміртек және оның қосылыстары

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Көміртектің аллотроптық түр өзгерістері

Осы сабақтақол

жеткізілетін

оқумақсаттары (оқу

бағдарламасынасілтеме)

8.4.3.3 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің құрылысын және қасиеттерін салыстыру

8.4.3.4 көміртектің аллотропиялық түр өзгерістерінің қолданылу аймағын зерттеу

 Сабақ

 мақсаттары

Көміртектің аллотроптық түрөзгерістері, олардың қасиеттері мен қолданылу саласына түсінік беру

 Тілдік мақсаттар

 

көміртек, электрондар, сыртқы қабат, байланыстар, қалыпты күй, қозған күй

көміртектің үш аллотропты түр өзгерісі

сыртқы қабатта n электрон болғандықтан , көміртегі ... түзе алады/түзеді

Қанша ......көміртек атомының ... сыртқы қабатында. орналасқан?

Көміртегінің осы қосылысы ... тұрады/....ие

 Құндылықтарды

 дамыту

Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады.

 Пәнаралық байланыс

Физика, ағылшын тілі пәндерімен көлем, моль ұғымдары арқылы байланыс жасалады.

Бастапқы білім

      • 7.2 В Ауа. Жану реакциясы
      • 7.4 А Адам ағзасындағы химиялық элементтер және қосылыстар

8.4.А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс.

Сабақбарысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау

Сабақтың ортасы

5 минут

5 минут

15 минут

8 минут

5 минут

II. Ой қозғау

Слайдта көміртектің аллотроптық түр өзгерістері көрсетілген бірнеше суреттерді ұсынады және оқушылардан келесі сұрақты сұрауға 2 минут мүмкіндік береді:

Бұл құрылыстағы заттар немесе олардың байланысы, қасиеттері туралы қандай ақпарат білесіз?

ІІІ Жаңа сабақ

Мұғалімнің хабарлауымен сабақтың тақырыбы және оқу мақсаты жарияланады. Сондай-ақ оқушылардың жетістікке жетуіне келесі бағалай критерийлерін ұсынады:

  • ЕГЕР: алмаз және графиттің байланысы мен құрылысын сипаттай алса;
  • ЕГЕР: алмаз және графиттің байланысы мен құрылысын оның қасиеттерімен байланыстыра алса;
  • ЕГЕР: алмаз бен графиттің негізгі қасиеттеріне сүйене отырып, олардың қолданылу аймағын болжай алса;

Көміртектің әртүрлі пішінін сипаттау үшін қандай қандай термин қолдана аламыз? АЛЛОТРОПИЯ

Сынып ішінде аллотропия сөзіне анықтама беріп көруді сұраңыз және оған 2минут уақыт беріңіз

Жұптық жұмыс

АҚПАРАТТАР БӨЛІМІ

Бұл бөлімде оқушылар алдарына берілген сұрақтарға жауап іздей отырып, көміртектің аллотроптық түр өзгерістеріне байланысты ақпараттар жинайды.

Содан соң презентациядан аталған сұрақтарды көрсете отырып, жауаптарын бірлесе талқылауға шақырады.

1 Алмаздың құрылысы мен қасиеттері

Атомдарды бір-бірімен қандай байланыс түрі байланыстырады?

Берік ковалентті байланыс.

Бұл құрылым қалай аталады?

Алып ковалентті құрылым.

Әрбір көміртек атомы қандай басқа атоммен байланысады және бұл атомдардың байланысуы қалай аталады?

Төрт атоммен, тетраэдрлік құрылым.

Алмазға тән қасиеттердің бірі – беріктігі. Алмазға тән тағы басқа қандай қасиетін атай аласыз?

Жоғарғы балқу температурасы

Неліктен алмаз осы аталған қасиеттерге ие бола алады?

Атомдар бір-бірімен берік ковалентті байланыспен байланысқан, сондықтан оларды үзуге көп энергия жұмсалады.

Алмаз электр тогын өткізуге қабілетті бола ала ма?

Жоқ, себебі онда заряд тасымалдаушы бос электрондар болмайды.

2 Графиттің құрылысы мен қасиеттері

Атомдарды бір-бірімен қандай байланыс түрі байланыстырады?

Берік ковалентті байланыс.

Қабаттарды не байланыстырады?

Ван дер Ваальс күші

Әрбір көміртек атомы қандай басқа атоммен байланысады?

Үш

Әрбір көміртек атомы төрт электронға ие болған еді, соның қанша электроны қабатар түзуге қатысады? Үш

TRUE /FALSE ойыны

Презентация

Қосымша 1

Сабақтың соңы

1 минут

V. Үй тапсырмасы

Әлі ашылмаған химиялық элементтерге (118-225) қандай болдам жасар едіңіз?

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Деңгейлі тапсырмалар

Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру

Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы

Сұрақ-жауап арқылы бағалау

Өзара бағалау

Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау

Назар аударыңыз: Партада отыру ережесін сақтау.

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Әр сабақтан кейін бөлмені желдету .

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

.

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?