№ 9 зертханалық тәжірибе «Тұздардың қасиеттері және алынуы», Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс 

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Сабақ тақырыбы

№ 9 зертханалық  тәжірибе «Тұздардың қасиеттері және алынуы»  

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.3.4.10 -тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру 

Сабақ мақсаттары

тұздарды алудың әртүрлі әдістерін білу, сәйкес реакция теңдеулерін құрастыру 

Жетістік критерийлері

Оқушы мақсатқа жетеді егер:

  • Тұздардың алыну жолын біледі, мысалдар келтіре алады және реакция теңдеулерін жаза алады;
  • Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып тәжірибелер арқылы тұздарды бірнеше жолмен алады.

Тілдік мақсаттар

 Оқушылар орындай алады:   бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары бойынша білімді ауызша жалпылайды, заттардың атау және олардың алыну әдістерін тізбектейді 

Негіз, сілті, қышқыл, негіздік оксид, қышқылдық оксид, қышқыл тұздар, негіздік тұздар, орта тұздар. алынуы, анықтамасы, көрсетілген өзгерістер 

Диалог/жазылым үшін  пайдалы  тіркестер  

Бейметалдан алуға болады … Металдан жану реакциясы бойынша … Сілтілер…..ерігіш,  ...........әрекеттесе алады 

Қышқылдар……..реакцияға түседі Тұздарды түрлі әдістермен алады  ………….

Құндылықтарды дарыту

ЖА құндылықтары: қоршаған ортаны қорғау және тұрақты дамуға тырмысу.

ЕЖ құндылықтары:сындарлы ойлау, сенімділік, рефлексия жасау, өзара қарым-қатынас.

Пәнаралық байланыстар

Биология,физика

Бастапқы білім

8.2В Стехиометриялық есептеулер 8.3С Ерітінділер және ерігіштік 8.2А Зат мөлшері  8.1В Зат формуласы және  химиялық реакция теңдеулері

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1 – 5 мин

5 – 7 мин

Сәлемдесу. Сыныпты белсендіру. Мини-тақталармен жұмыс.

Студенттер тұзды формулаларды аттары бойынша жасайды: калий гидрокарбонаты, натрий дигидрогенфосфаты, кальций гидрохонитраты, алюминий-калий сульфаты, темір (III) дихидрокхлорид, алюминий гидроссульфат, магний сульфаты, магний гидрохохлориді, алюминий бромды, күміс нитрат.

Жұмыстың нәтижелерін бірлесіп талқылау. Оқушылар тұздардың жіктелуін және олардың номенклатурасының ережелерін есте сақтайды.

Сабақтың тақырыбын және мақсаттарын айту. Бағалау критерийлерін талқылау.

Химия 8.4А . Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. «Тұздардың қасиеттері және алынуы» Презентация

Слайд 1-3

Сабақтың ортасы

7 – 15 мин

15-38минут

Жаңа материалды үйрену. Топтық жұмыс.

Мұғалім тұздардың алу жолдарын көрсететін реакциялардың ауызша теңдеулерінің схемаларын таратады.

Студенттер əрбір əдіс бойынша реакциялардың мысалдарын көрсетуі керек.

Теңдеулер схемасы:

Металл + бейметалл = тұз

2.негіздік оксид + қышқылдық оксид = тұз

3.негіздік оксид + қышқыл = тұз + су

4.қышқылдық оксид + сілті = тұз + су

5.қышқыл + негіз = тұз + су

6.тұз +қышқыл = тұз +қышқыл

7.тұз + тұз = тұз + тұз

8. тұз + негіз = тұз + негіз

9.Металл + кислота = тұз + сутек

10. Металл + тұз = тұз + металл

Оқытушы студенттердің жұмысын бақылайды, жазу реакциясы теңдеулерінің дұрыстығын бақылайды.

Жұппен жұмыс істеу.

Оқушылар жұп тұзды алудың әртүрлі тәсілдерімен жұмыс істейді. Эксперимент нәтижелері бойынша олар тиісті тұжырымдар жасап, орындалатын реакциялар теңдеулерін жазу керек.

Тәжірибе басталар алдында мұғалім химиялық зертханада ТБ ережесіне студенттердің назарын аударады.

 Слайд 4

 Химия 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. «Тұздардың қасиеттері және алынуы» . Схемалар

Химия 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. «Тұздардың қасиеттері және алынуы». жұмыс парағы

Химия 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. «Тұздардың қасиеттері және алынуы»  Лабораториялық жұмыс

Слайд 5

Сабақтың соңы

38-40минут

Сабақты қорытындылау

Рефлексия. Студенттерге түсті стикерлер (қызыл, жасыл,сары) беріледі. Жасыл жапсырмада оқушылар сабақ тақырыбы бойынша екі мәлімдеме жасайды, қызыл жапсырмаға түсініксіз болғанды жазады, сары жапсырмасында, студенттер келесі сабақта жауап алғысы келетін сұрақтарды жазады.

Слайд6-7

Үй тапсырмасы:

Саралау:

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Тұз алудың ықтимал жолдарын ұсынып, олардың реакциялар теңдеулерін құрастырыңыз: мырыш хлориді, кальций сульфаты, натрий ортофосфаты, мыс (II) хлориді

Топтардажәне жұптарда деңгейі әр түрлі оқушыларды араластырып отырғызу. Өзара түсіндіру, көмек көрсету және қолдау. Топ ережелерін сақтау.

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары

(ҚТ) Сілтілермен және қышқылдармен жұмыс кезінде қолғаптар мен көзілдіріктер қолдану керек. 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» Қазақстандықтар шетелге қай мезгілде жиірек шығады
» Freedom bank-те керемет акция! 1000 ₸ кэшбек сыйлайды
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?