Негіздер. Негіздердің қасиеттері Зертханалық жұмыс №8. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар: 8.4А Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық байланыс

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты- жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Негіздер. Негіздердің қасиеттері Зертханалық жұмыс №8

Сабақтың түрі

Жаңа сабақты игерту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.4.9 - негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну; -олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру

 Сабақ мақсаттары

-негіздер мен сілтілер арасындағы айырмашылықты түсіну

-негіздердің химиялық қасиеттері туралы білімін қолдана отырып, реакция теңдеулерін жазу

-негіздердің және амфотерлі негіздердің химиялық қасиеттері туралы білімін қолдана отырып, реакция теңдеулерін жазу

Бағалау критерийі

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

-негіздер мен сілтілер арасындағы айырмашылықты білсе

-негіздердің және амфотерлі негіздердің химиялық қасиеттері туралы білімін қолдана отырып, реакция теңдеулерін жазса

Тілдік мақсаттар

Оқушылар негіздерді атайды, олардың қасиеттерін болжайды

Пәнге қатысты лексика мен термионология:негіз, сілті, амфотерлі негіз

Құндылықтарды дарыту

Білімге деген құштарлық, азаматтық жауапкершілік

Ынтымақтастық – оқушылар топтық жұмысты бірінші орындайды Құрмет – сабақ барысында оқушылар бір-бірлерінің ойын тыңдайды Шынайылық – бір-бірлерін әділ бағалап үйренеді

Пән аралық байланыс

Физика - электролиттер

Дағды

Зерттеушілік( берілген мәтіннен мағлұматты тауып реакция теңдеулерін жазады),өзін –өзі реттеу (уақытты тиімді пайдалануы)

ИКТ қолдану дағдысы

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім

Қарапайым химиялық реакциялар(7.2A)

Қайтымды реакциялар (8.3B)

Еру және ерітінділер

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың басы

0 - 7 мин

Ұйымдастыру сәті. Оқушылармен амандасу.

Оқушыларға  металл  валенттілігі  бойынша  негіздердің  формулаларын  құрастыру  тапсырылады. калий,магний,  алюминий(ІІІ),Сu(І, ІІ) Осыдан оқушылар "Негіз дегеніміз  әрбір металл атомы бір немесе бірнеше гидроксотоп пен байланысқан күрделі  зат"  деген  ұғымды  түсінеді.Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады

Сабақтың ортасы 7 -15 мин

Activity 1

Activity 2

15- 22 мин

Мәтінмен жұмыс

22 – 30 мин

30- 40 мин

40- 65 мин

65-77 мин

Мұғалім түсіндірмесі оқушының көмегімен тәжірибе жасалынады.Бірінші оқушы индикатордың қышқыл ерітіндісіне,екінші оқушы индикатордың сабын ерітіндісіндегі түстерінің өзгеруін көрсетеді.Оқушылар қорытынды жасап қышқылдардың қасиеттеріне қарама –қарсы заттардың бар екендігін,олардың негіз екенін еске түсіреді.Индикаторлардың қышқылмен негіз ерітінділерінде әр түске боялатынын мәтін арқылы анықтап,кестені толтырады.

Индикатор -лар

Фенолфта -леин

лакмус

метилоранж

қышқыл

негіз

Мына берілген қосылыстардың ішінен заттарды үш топқа бөліп кестенің ішіне жазады,алдыңғы сабақтағы білімдерін пайдаланып оксидтермен қышқылдарды бөліп жазады,қалған қосылыстардың негіз екенін анықтайды,анықтамасын береді.

CuO, H2SO4, KOH, H3PO4, Al(OH)3, SO3, H3PO4, Ni(OH)2, NaOH, Pd(OH)2и(OH)2,Ba(OH)2, Zn(OH)2,Cr(OH)3, Na2O, HCI, H2SO4, MgO, CO2,Be(OH)2, K2O.

оксидтер

қышқылдар

негіздер

6 оксидтің формуласы

5қышқылдың формуласын жазады

қалғаны негіз

KOН, Al(OH)3, Ni(OH)2, NaOH, Pd(OH)2, Си(OH)2, Ba(OH)2, Zn(OH)2, Cr(OH)3,Be(OH)2.Мына берілген қосылыстарды гидроксил тобының санына байланысты үшке жікте:бір негізді---------------------------------,екі негізді-----------------------------------------------------,үш негізді --------------------------------------

Негіздер,негіздердіңқасиеттері Оқушыларды үш топқа бөлінеді. Негіздерді қайталауды ұйымдастырады.

1-топ: Негіздер деген не (жіктелуі, аталуы)

2- топ: Негіздердің алынуы

3-топ: Негіздердің химиялық қасиеттері

Оқушылар өздеріне берілген ресурстарды талдап, А3 постерін әзірлейді. Оқушылар өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды.

Бекіту тапсырмаларын орындау- жұмыс парағы

  • Төменде көрсетілген негіздердің ішінен сілтіні көрсет: Cr(OH)2,Ni(OH)2, NaOH, Pd(OH)2.
  • Негіздердің химиялық қасиеттерін дәлелдейтін реакцияларды аяқтаА. NaOH+ … = Na2SO4 + …

В. KOH+ SO3= … + H2O

С. Си(OH)2+ … = СиSO4 + 2NaOH

3.Төменде көрсетілген заттардың қайсысы NaOH-пен реакцияға түседі? Мүмкін болатын 2 реакция теңдеулерін жаз:

CuO, H2SO4, Cu(NO3)2 , KOH, HPO3, FeCl2, PbS, Al(OH)3, Cr(NO3)3, SO3, H3PO4, Cr(NO3)3

4.Ерімтал тұздың ерітіндісіне натрий гидроксидін қосты. Нәтижесінде көгілдір түсті тұнба пайда болды. Төменде берілген тұздардың ішінен реакцияға түскен тұзды анықта:

Cu(NO3)2, FeCl3, FeCl2, Mg(NO3)2.

Зертханалық жұмыс № 8 тақырыбы: Негіздердің қасиеттері

Мақсаты: Негіздердің суда еритін және ерімейтін қасиеттерін зерттеу

Өзіндік тапсырма

4. NaOH, Fe2(SO4)3,  KOH, CuSO4, SO2, HCl, Ba(OH)2, P2O5, Al(OH)3.

Мына формулаларды жікте

Бейметалл оксиді (қышқылдық оксид)

Қышқыл

Еритін тұз

Жүретін 3 реакция теңдеуін жазыңыз

Қосымша-мәтін

      • Негіздердің жіктелуі:

https://learningapps.org/view275520

Жұмыс парағы

Жұмыс парағы

Сабақтың соңы

77-80 мин

Рефлексия

Іс-әрекет

Баға

Бүгінгі сабақта 100% ға жұмыс істедім

Ойымда тұрған барлық сұрақтарды сұрадым

Бүгінгі жұмысыма ризамын

Сабақта сұрақтар болды

Күтілген нәтижеге жеттім

Химия пәніне деген қызығушылығым - сенімім артты

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлай сыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?