Ерітінді концентрациясы.Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспарыӘБЖ:__________________
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3С Ерітінділер және ерігіштік | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтақырыбы | Ерітінді концентрациясы | ||||||||||
Осы сабақтақол жеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) | 8.3.4.6 – ерітіндідегі еріген заттың молярлық концентрациясын есептеу | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | Концентрация ұғымына түсінік беру | ||||||||||
Жетістік критерийлері | Концентрацияны анықтауға байланысты есептеулерді жүргізе алады | ||||||||||
Тілдікмақсаттар
| Ерітінді, еріткіштер, еріген зат, еру, ерігіш, ерімейді, қаныққан/қанықпаған Y-те Х ериді, ал Z ерімейді Жалпы ереже бойынша кейбір Х У-те ериді Иондық заттардың Х –те ерімеу себебі ...... Температураны жоғарлатқанда … | ||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады. | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, ағылшын тілі пәндерімен көлем, моль ұғымдары арқылы байланыс жасалады. | ||||||||||
Бастапқы білім | 8.2А Зат мөлшері 8.2В Стехиометриялық есептеулер | ||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 1 минут | Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау | ||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 10 минут 3 минут 10 минут | ІІ Жаңа сабақ «Ой қозғау» кезеңі Оқушылардан «кез-келген ерітінді қалай дайындалады?» деген сұраққа жауап алынады. Талқылаудан соң еріткіш пен ерітінді ұғымына анықтама беріледі. Келесі бөлімде жаңа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты жариялана отырып, сұйық және концентрациялы ерітінділерге түсінік беріледі. Ерітіндінің масса не көлем бірлігіндегі заттың масса не зат мөлшерін көрсететін шама ерітінді концентрациясы(С) деп аталады. Егер ерітіндідегі еріген заттың мөлшері көп болса , ерітінді концентрлі, ал аз болса- сұйық деп аталады Суреттен қай ыдыста еріген заттың мөлшері артық екенін сұрап көріңіз Келесі кезекте концентрация және оның түрлеріне сипаттама беріледі:
еріген зат массасының ерітіндінің жалпы массасына қатынасы Мұндағы m1 – еріген заттың массасы, m – ерітіндінің массасы Тапсырмалар орындау №1. Массасы 20г тұзды 180г суда еріткенде түзілген ерітіндідегі тұздың массалық үлесін есептеңдер. №2. Судың 500миллилитрінде 100л хлорсутек(қ.ж) еріткенде алынған ерітіндідегі хлорсутектің массалық үлесін есептеңдер №3. Натрий хлоридінің массалық үлесі10%-тік массасы 40г ерітіндісін даярлау үшін қажетті тұз бен судың массасын есептеңдер. 2. МОЛЯРЛЫҚ КОНЦЕНТРАЦИЯ– еріген зат мөлшерінің ерітіндінің көлеміне қатынасы 1 дм3 еріткіште ери алатын зат мөлшерімен анықталады Тапсырмалар орындау 1. 200 г 15%-дық ерітінді дайындау үшін қанша тұз және су алу керек? 2. 200 г 10%-дық ерітіндіге 10г тұз қосылды. Ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесі қалай өзгереді? Есептеп дәлелде. 3. 300 г 20%-дық ерітіндінің 30% буланып кетсе қалған ерітіндідегі еріген заттың массалық үлесі қанша болғаны? «А әлде В» ойыны Оқушыларға А және В варианттары түрінде тапсырмалар ұсынылады және сәйкес жауаптар таңдалынып алынуы тиіс. Жұптық жұмыс Оқушылар жұмыс парақтарындағы есептерді талқылай отырып орындайды | Презентация Қосымша 1 | |||||||||
Сабақтың соңы 1 минут | V. Үй тапсырмасы Есептер шығару | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Деңгейлі тапсырмалар Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы | Сұрақ-жауап арқылы бағалау Өзара бағалау Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау | Назар аударыңыз: Партада отыру ережесін сақтау. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Әр сабақтан кейін бөлмені желдету . | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?