Иондық байланыс. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.3В Химиялық байланыс түрлері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімдердің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Иондық байланыс

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

8.1.4.2 иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау

Сабақ мақсаттары

- иондық байланыстың түзілу механизмін түсіну

-"нүктелер мен айқыштар" диаграммасын сала білу

Бағалау критерийлері

  • иондық байланысы бар төрт қосылыстың мысалдарын өздігінен келтіреді
  • берілген қосылыстар үшін «нүктелер мен айқыштар» диаграммасын дұрыс құрастырады.
  • Иондық байланыстың түзілу алгоритіміндегі кем дегенде 3 тармақты дұрыс орындайды

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Иондық байланыстың түзілуі туралы ауызша айта алу және тұрақтылыққа ұмтылу үшін электрондарды беріп немесе қосып алатындықтарын түсіндіре білу

Пәндік лексика мен терминология:

Иондар, иондық тор, коваленттік байланыс, электростатикалық тартылыс күші, электртерістілік, қосылыс, формула, атом, топ нөмірі, соңғы электрондық қабат және т.б.

Диалогқа қажетті тіркестер:

Натрий атомында х электрон бар, ал натрий ионында у электрон бар.

Оттегі атомына қарағанда оттегі ионы........................, себебі................

Топ нөмірі х тең

Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмысты орындау арқылы ынтымақтастыққа, өзара оқыту өзінің және басқа оқушылардың білім алуына жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Математика

Бастапқы білім

7.2А Атомдар. Молекулалар. Заттар

7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі

8.1А Атомдағы электрондардың қозғалысы

8.3А Химиялық элементтердің периодтық жүйесі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 минут

11-15 минут

Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Оқушылардың сабаққа назарын аудару үшін алдыңғы білімді өзектендіру және қайталау.

Ол үшін оқушылардан атом құрылысын, молекулалар және элементтердің электрондық конфигурацияларын, ионды еске түсірулерін сұрау:

  • Атом деген не?
  • Атом құрылысын сипаттаңыздар.
  • Атомдағы электрондар санын қалай анықтауға болады?
  • Не, Н, Na, Cl атомдарының электрондық конфигурациясын салыңыздар. Оқушылар ақ мини тақташаға орындап, жауаптарын жоғары көтереді.
  • Ион деген не? Атом қай кезде ионға айналады?

Осылайша өткен білімді еске түсіріп алған соң, слайд презентация арқылы оқушыларға сурет көрсетіледі. Сурет арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашуға бағытталған жетелеуші сұрақтар қою. Кілттік сөздерді айқындап, жаңа сөдіктер мен терминдерді тақтаға жазып, үш тілде атау:анион, катион, химиялық формула, ион, иондық байланыс, иондық қосылыс, Льюис құрылымы (айқыштар мен нүктелер)

Оқушыларды жаңа сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру

Презентация,

оқу және сабақ мақсаттары, күтілетін нәтижелер (бағалау критерийлері) жазылған слайдтар.

Сабақтың ортасы

16- 32 минут

33-38 минут

39-54 минут

55-60минут

61-65 минут

66-75минут

76-79минут

Жаңа сабақты меңгеру

Оқушыларға алдын ала видео бойынша сұрақтар беріледі. Олар сұрақтармен танысады. Жауабын видеодан іздеп табады:

Видео сұрақтары:

  • Ион дегеніміз не?
  • Иондық байланыстар әдетте қандай атомдар арасында түзіледі?
  • Натрий хлориді өзін құрайтын натрий және хлор элементтері сияқты қауіпті емес болуының себебі неде?
  • Натрий атомы хлор атомымен әрекеттескенде электрондар қалай қозғалады?
  • Натрий ионының электрондық конфигурациясын жазыңыз
  • Хлор ионы теріс зарядталуының себебін түсіндіріңіз

Twig – bilim.kz сайтынан иондық байланысты түсіндіретін видео көрсету

Оқушылар видеодан алған мәліметтерін пайдаланып, сұрақтарға жауап жазады. Содан соң әр жұп бірінің жауабын бірі тақтадан көрсетілген дұрыс жауаптар арқылы тексеріп бағалайды. Оқушы сұрақтың кемінде 80 пайызын жинау керек.

Содан соң химиялық байланыстар, иондық байланыс туралы мұғалім қосымша ақпарат береді.

Алған білімді бекіту үшін сыныпты үш топқа бөліп, тапсырма беріледі:

1-топ « Элементтер қалай химиялық байланыс түзетінін сипаттаңыздар»

2-топ «Анион мен катион арасындағы айырмашылықты салыстырыңыздар»

3-топ « Натрий мен хлор иондарының атомдарына қарағанда тұрақты болуының себебін түсіндіріңіздер»

Әр топ өз жұмыстарымен ортаға шығып бөліседі. Қалған топтар талдай отырып, бір – бірін бағалайды.

Оқушыларға Льюис құрылымы (айқыштар мен нүктелер) туралы түсіндіру.

Жұптық жұмыс

Әр жұпқа ермексаз бен ақ қағаз таратып, натрий хлоридінің түзілуінің моделін салуды тапсыру

Презентациядағы жауап арқылы оқушылар жұмыстарын тексереді.

Білімді бекіту үшін қалыптастырушы бағалау тапсымаларын орындайды

Жеке жұмыс

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары

Қорытынды

«Сұрақты ұстап ал!»

Оқушыларға доп ұсынылып, сабақты қорыту кезінде өтілген тақырып бойынша өзара сұрақтар қою тапсырылады.

https://twig-bilim.kz/kz/film/ionic-bonding

https://twig-bilim.kz/kz/film/ionic-bonding

http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/add_gateway_pre_2011/periodictable/covalentbondingrev1.shtml

флипчарт, түрлі түсті маркерлер

Презентация

Ермексаз, ақ қағаз

Жұмыс парағы

1-қосымша

Сабақтың соңы

79-80 минут

Рефлексия «Бағдаршам» әдісі

Үй тапсырмасы:

Li, Na, K, Rb, Cs, Fr бұл элементтерге не ортақ екенін тауып жазыңыз.

F, Cl, Br, I бұл элементтердің сыртқы электрондық қабатында қанша электрон бар?

Не, Ne, Ar, Kr, Xe и Rn бұлардың инертті болу себебі неде?

стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар иондық байланыстың қалай түзілетінін біледі

Көпшілік оқушылар иондардың түзілуін түсіндіреді, иондық байланыстың түзілу механизмін айқыштар мен нүктелер арқылы көрсетеді

Кейбірі иондардың тұрақтылығын инертті газдармен салыстыра отырып түсіндіреді, иондық байланысқа тән қосылыстардың формулаларын дұрыс құрастырады

Оқушылардың білімін бағалау сабақтың барлық кезеңінде жүзеге асырылады.

Сабақтың өн бойында жүргізілген фронтальды сұрақтарға жауаптары, сондай-ақ бекітуге арналған тапсырмаларды орындаулары оқушылардың материалды қалай меңгергендіктерін анықтайды. Оқушылардың жауаптарын ауызша бағалау.

Сабақта қолданылған белсенді оқыту тәсілдері, оқушылардың химиялық байланыс жайлы білім қалыптастыруларын жеңілдетеді және топтық жұмыста өзара оқыту әдісі өздерін табысты сезінулеріне мүмкіндік береді.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?