Иондық байланыстың түзілуі. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Мектебі

Пәні: Химия

Мұғалімніңаты-жөні: 

Сабақтың тақырыбы

Иондық байланыстың түзілуі

Сынып:

Қатысқандар саны:

Күні:

Қатыспағандар саны:

Осы сабақта

қол жеткізілетін

оқу мақсаттары

8. 1.4.2 иондық байланыстың түзілу механизмін сипаттау және иондық қосылыстардың қасиеттерін болжау

Сабақ мақсаттары

  • иондық байланыстың анықтамасын жаза алады;
  • иондық байланыстың түзілу механизмін «айқыштар мен нүктелер» диаграммасы арқылы көрсете алады;
  • берілген қосылыстар иондық байланысы бар қосылыстарды ажырата алады

Жетістік

критерийлері

  • иондық байланыстың анықтамасын жазады
  • иондық байланыстың түзілу механизмін «айқыштар мен нүктелер» диаграммасы арқылы көрсетеді
  • берілген қосылыстар иондық байланысы бар қосылыстарды ажыратады

Тілдікмақсаттар

Оқушылар жаңа сөздерді түсінгенін көрсету үшін, оларды қатесіз пайдалану қажет

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Атомдық, молекуалалық, иондық, металдық. кристалл торлар.

Атомдық/ молекулалық/ иондық кристалл торлардың түйіндерінде атомдар/молекулалар/иондар орналасады.

Металдық кристалл тор кристалл торлардың түйіндерінде атомдар/ иондар орналасқан тор, олардың арасында бос күйінде ............. қозғалады.

Х затының кристалдық торы ....... , яғни физикалық қасиеттері төмендегідей ..................

АКТ қолданудағдылары

Powerpoint

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланғаніс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-2 мин

Ұйымдастыру.

І. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы мен бірлескен оқу ортасын құру

Презентация

2-4 мин

5-9 мин

Сабақтың ортасы

9-20 мин

20- 26 мин

26-33 мин

34 -38 мин

Өткенді сабақты қайталау

Оқушылар өздерін дұрыс жауаппен тексереді.

Оқушылар электртерістілік айырмасына сәйкес байланыстың ковалентті полюссіз және полюсті болатынын біледі, мұғалім электртерістілік айырмасы 2-ден жоғары болса иондық байланыстың түзілетінін айтып, бүгінгі сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстырады.

Оқушылар лабиринт сұрақтарына жауап бере отырып, иондық байланыстың анықтамасын тұжырымдайды.

Иондық байланыс: оң және теріс зарядталған иондардың электростатикалық тартылысы негізінде түзілетін байланыс

Оқушыларға иондар қалай пайда болады деген сұрақ қойыңыз.

Оқушылар электронды қосып алу немесе жоғалту деп жауап береді.

Мысал ретінде натрий және фтор ионының түзілуін көрсетіңіз.

Ион диаграммасын салу шарттары

1.Нартий атомының сыртқы энергетикалық деңгейінің электрондық формуласын жазу.

2. Натрий атомынан қалыптасатын ионның зарядын анықтау.

3. Хлор атомының сыртқы энергетикалық деңгейінің электрондық формуласын жазу.

4. Хлор атомынан қалыптасатын ионның зарядын анықтау.

5. Натрий хлориндегі иондық байланыстың қалыптасу сызбасын жазу, қажет болса индекс қою.

Топтық жұмыс: магний және күкірт иондарының түзілуін жазаңыз.

Топтар бір- бірін бағалау критерийлері арқылы тексереді. Сонының слайдтағы дұрыс жауап беріледі, сол арқылы өздерін тексеріп, жұмыстарын бағалайды.

Активити: шағын ақтада оқушылар ион зарядтарын есептейді (және ұтымды жолды өз сыныптастарына ұсынады)

«Айқыштар мен нүктелер» диаграммасын қолданып, иондық байланыстың түзілу механизмін көрсетіңіз.

Оқушылар түсінікті болу мақсатында анимация көрсетіледі және магний хлоридінің түзілуі оқушылармен бірлесе жазылады.

Жұптық жұмыс:

Берілген қосылыстардың

  • натрий оксиді
  • кальций оксиді
  • калий сульфиді
  • магний фториді
  • түзілу механизмінің «нүктелер мен айқыштар» диаграммасын салыңыз;
  • осы молекулаларды модельдеуді ұсыныңыз.

Жеке жұмыс: Оқушыларға қызыл және жасыл түсті карточкаларды таратыңыз.Егер айтылған тұжырымдама шын болса оқушылар жасыл түсті карточканы, егер жалған болса қызыл түсті карточканы көрсетеді.

Бағалау:

Оқушылар жұмыс парағындағы тапсырмаларды жеке орындайды.

https://www.youtube.com/watch?v=nMpOHEvD1E8

А-3 парақтары, маркерлер.

Сабақтың

соңы

38-40 мин

Рефлексия

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- ненібілдім, неніүйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қ

андай міндет қоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушылар:

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter

Қарап көріңіз 👇



Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру

Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?