Электртерістік. Коваленттік полюссіз байланыс. Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3В Химиялық байланыс түрлері | Мектеп: | ||||||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып : 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Электртерістік. Коваленттік полюсті байланыс | ||||||||
Оқу мақсаттары | 8.1.4.1 электртерістік негізінде атомдар арасындағы коваленттік байланыстың түзілуін түсіндіру | ||||||||
Сабақ мақсаттары мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар | Электртерістк пен коваленттік полюсті және полюссіз байланыс туралы түсіндіру/сұрақ қою Пән лексикасы мен и терминологиясы: атомның тұрақтылығы, соңғы энергетикалық деңгейдің аяқталуы, коваленттік полюсті және коваленттік полюссіз байланыс, ортақ электрон жұбы, электрондық тығыздықтың ығысуы, бейметалл, металл, диаграмма «айқыш-нүктелер диаграммасы» | ||||||||
Құндылықтарды дарыту | ынтымақтастық бір бірін сыйлау | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика Математика | ||||||||
Бастапқы білім | 8.1А электрондардың атомдағы қозғалысы | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 2 минут 4 минут 5 минут | Амандасу Үй тапсырмасын тексеру (1 слайд) (P) жұп жұптар Әр жұпқа үшінші периодтағы бес элементтің таңбалары жазылған карточкалар таратылады. Элементтерді ЭТ кему ретімен орналастыру қажет. Тақ жұптар Әр жұпқа жетінші топтың негізгі топшасындағы бес элементтің таңбалары жазылған карточкалар таратылады. Элементтерді ЭТ өсу ретімен орналастыру қажет ( тексеру: сәйкес жұптар бір бірінің жұмыстарын қарап, қатілктер болса, ауызша комментарий береді ) - мұғалім - бақылаушы, егер де келіспеушілік болса көмекке келеді (2 слайд) (Т) оқушылардың назарын оқулықтығы электртерістіктің сандық мәндерінің кестесіне немесе презентациядағы Полинг кестесіне аударады. Оқушылар сутек пен күкірт ЭТ салыстардырады. Пайырмашылығы бар ма? Егер элементтердің электртерістіктерінде айырмашылық болса, тұрақты қалпына атомдар қалай келуі мүмкін? Сұрақтарға жауап бере арқылы оқушылар сабақ тақырыбы, мақсаттары мен бағалау критерийлеріне шығады (3-6 слайдтар) | Рower Point презентациясы | |||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 8 минут (4+4) 5 минут 6 минут | (T), (W) күкіртсутек мысалында мұғалім коваленттік полюсті байланыстың түзілуін түсіндіреді (8 слайд) H2S ЭО (Н) = 2.1 ЭО (S) = 2.5 ∆ЭО = 0.4 Элементтердің ЭТ айырмашылығы бойынша байланыс түрін анықтайды: егер: 1. Δ ЭО = 0 байланыс коваленттік полюссіз 2. 0 < Δ ЭО < 1.7 байланыс коваленттік полюсті 3. 1,7 ≤ Δ ЭО ≤ 1.9 болған жағдайда бейметалдар атомдарының арасындағы байланыс коваленттік полюсті болады. Оқушылар мұғалімнің көмегімен тақтада келесі мысалдарды қарастырады 2,1 4.0 HF ∆ ЭО = 1.9 (сутек пен фтор бейметалдар, фтордың ЭТ жоғары, сондықтан байланыс коваленттік полюсті) 2,1 3.0 HCl ∆ ЭО = 0.9 (жұмыс барысында 9 слайдты қолдануға болады) ∆ ЭО = 1.9 (сутек пен хлор бейметалдар, хлордың ЭР жоғары, сондықтан байланыс коваленттік полюсті) Қорытынды жасау мақсатында оқушыларға келесі тапсырма ұсынылады – сөйлемдегі қажетті сөз немесе сөзтіркестерін қойыңыз: 1. Ковалентная связь образуется между атомами металдар/бейметалдар атомдарының арасында ковалеттік полюсті байланыс түзіледі 2. Егер Δ ЭО = 0 , болса байланыс коваленттік полюсті /коваленттік полюссіз 3. Егер 0 < Δ ЭО < 1.7 болса байланыс коваленттік полюсті /коваленттік полюссіз 4. Егер 1,7 ≤ Δ ЭО ≤ 1.9 болса, бейметалдар атомдарының арасында болса байланыс коваленттік полюсті /коваленттік полюссіз. Бір оқушы өзінің жауаптарын оқиды, жауаппен келіспеген оқушылар қызыл карточкаларын көтереді де өздерінің жауаптарын дәлелдейді. (І) алдын ала дайындалған карточкаларға коваленттік байланысы бар заттардың «айқыш-нүктелер» диаграммасын салады және коваленттік полюсті байланысы бар заттардың формуласын астынан бір сызықпен сызады: NH3, Cl2, СH4, H2О, H2, СО2 * Тақтадағы дайын жауаптар арқылы жұпта бағалау (слайд 10) : үш дұрыс жауап – оқу мақсатына жетті. | ||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: «Жетістік шкаласы» - 0 ден 10 ұпайға дейін түзу сызық. Оқушыларға стикерлер таратылады. Олар аты жөнін, әрң қарай даму үшін қандай шаралар жасайтынын жазып, «Жетістік шкаласына» жапсырады. | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Сыныптастары қате жіберген тапсырмалардың жауаптарын дәлелдеу атом құрылысы тұрғысынан Көміртек диоксидінің «айқыш-нүктелер» диаграммасын салу кезінде көміртектің төрт жұптаспаған электрондарының болуын түсіндіру | Дайын жауап бойынша өз өзін бағалау Дәлелдеу арқылы уызша бағалау Жұптық бағалау Мұғалімнің кері байланысы Формативті бағалау | Интербелсенді тақтаның жұмыс уақытын 10-15 минуттан аспайтынын қадағалау | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?