Қасиеттеріне сай химиялық элементке болжам жасау, Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары:__________________
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3АХимиялық элементтердің периодтық жүйесі | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтақырыбы | Қасиеттеріне сай химиялық элементке болжам жасау | ||||||||||
Осы сабақтақол жеткізілетін оқумақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме) | 8.2.1.7 периодтық кестедегі орналасуына байланысты химиялық элементтің қасиеттерін болжау | ||||||||||
Сабақ мақсаттары | -периодтық кестедегі топ период және атомдық нөмірдің физикалық мәнін түсіндіру | ||||||||||
Жетістік критерийлері |
| ||||||||||
Тілдікмақсаттар
| Период, топ, ядро заряды, энергетикалық деңгей, сыртқы деңгей, валенттілік электрондар, атом радиусы, металдық қасиеттері, бейметалдық қасиеттері, негіздік/қышқылдық қасиеттері. | ||||||||||
Құндылықтарды дамыту | Өмір бойы оқу, патриотизм құндылықтары сабақ барысында насихатталады. | ||||||||||
Пәнаралық байланыс | Физика, ағылшын тілі пәндерімен көлем, моль ұғымдары арқылы байланыс жасалады. | ||||||||||
Бастапқы білім | 7.3ВХимиялық элементтердің периодтық кестесі 8.1ААтомдағы электрондардың қозғалысы | ||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||
Сабақтың басы 3 минут | Ұйымдастыру кезеңі
Төменде берілген элементтерді қалай жіктеуге болады C, Al, Ba, F, Mg, Br, O, Na, P? | ||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут 5 минут 10 минут 8 минут 5 минут | II. Жаңа білімді меңгерту 1 топ элементтерінің балқу температурасы Топ бойынша жоғарыдан төмен қарай балқу температураларының өзгеру заңдылығы көрсетілген. Рубидийдің балқу температурасын болжаңыз? А) ТОП БОЙЫНША ЖОҒАРЫДАН ТӨМЕН ҚАРАЙ МЕТАЛДАРДЫҢ БАЛҚУ ТЕМПЕРАТУРАСЫ КЕМИДІ, СЕБЕБІ ...... Б) КАЛЬЦИЙ ЖӘНЕ БАРИЙДІҢ ҚАЙСЫСЫНДА МЕТАЛДЫҚ ҚАСИЕТ БАСЫМ БОЛАДЫ? НЕЛІКТЕН? 7 топ элементтерінің балқу және қайнау температуралары Графикте 7 топ элементтерінің алғашқы 4 өкілінің қайнау жәнебалқу температуралары көрсетілген Астаттың балқу және қайнау температурасын болжаңыз және бөлме температурасындағы агрегаттық күйін сипаттаңыз? ГАЛОГЕНДЕРДІҢ ҚАЙНАУ ЖӘНЕ БАЛҚУ ТЕМПЕРАТУРАСЫ ТОП БОЙЫНША ЖОҒАРЫДАН ТӨМЕН ҚАРАЙ АРТАДЫ. СЕБЕБІ:
Тапсырма №1 Элементтің электрондық конфигурациясы оның периодтық жүйедегі орнымен байланысты болады. Топ нөмірі мен электрондық конфигурацияны сәйкестендіріңіз Тапсырма №2 Сөздерді қолдана отырып, төменде берілген сөйлемдерді толықтырыңыз:
А) 1 топ элементтері ....... балқу температурасына ие В) 1 топ элементтері ........ металдар болып келеді Өзіндік жұмыс 1. Бейметалдардың таңбасын көрсетіңіздер А) Na B)Mg С)H D)S 2. Металдардың таңбасын көрсетіңіздер А) Na B)Mg С)H D)Sі 3. Біріншісінен соңғысына қарай бейметалдық қасиеттері артатын элементтердің қатары: Na, Mg, Si K, H, Na Mg, Sr, Ba Br, Cl, F 4. Біріншісінен соңғысына қарай металдық қасиеттері артатын элементтердің қатары: Na, Mg, Al Na, K, Rb Na, K, Ca P, S, Cl 5. Периодтық жүйені пайдаланып, ең белсенді металды және бейметалды атаңыздар. | Презентация Қосымша № 1 | |||||||||
Сабақтың соңы 1 минут | V. Үй тапсырмасы Атом құрылысына сүйене отырып, үшінші период элементтерінің металдық және бейметалдық қасиеттерінің өзгерісін түсіндіріңіз | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||
Деңгейлі тапсырмалар Қабілеті әртүрлі деңгейдегі оқушыларды бір топқа біріктіру Мұғалімнің жекелеген оқушыларды қолдауы | Сұрақ-жауап арқылы бағалау Өзара бағалау Таратпадағы орындалған тапсырмалар арқылы бағалау | Назар аударыңыз: Партада отыру ережесін сақтау. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Әр сабақтан кейін бөлмені желдету . | |||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?