Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». №3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану». Химия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.2.D | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». №3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану» | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.3 - оттекті алу және оның қасиеттері мен қолданылуын зерттеу | ||||||||||||
Сабақмақсаттары |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдікмақсаттар
| Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады: арнаулы лексиканы қолданып, жер қыртысындағы және ауадағы оттектің құрамына қатысты сұрақтар қою және жауап беру. Пәндік лексика және терминология Элементтер, газдар, жер қыртысы, оттек, атмосфера пайыздық құрамы, құру, сәйкес келу, компонент | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Ашықтық. Барлық іс-әрекеттер мен талқылаулар ашық түрде жүреді, өз білгендерін өзге құрбыларымен ашық бөліседі. Құрмет. Сабақ барысындағы іс-әрекеттер өзара құрмет ұстанымы негізінде жүзеге асады, бір-бірінің пікірін құрметтеп, оларды соңына дейін тыңдайды, өз ойларын еркін айта алады. Ынтымақтастық. Практикалық жұмысты орындау барысында антымақтаса, бірлесе жұмыс атқарылады. Өмір бойы білім алу. Алған білімдері мен дағдыларының алдағы тарауларда қажет болатыны және күнделікті өмірде қолданылатын жерлері айтылады. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация. Интернет ресурстар: http://su0.ru/DE6l | ||||||||||||
Бастапқы білім | 7.2ВАуа. Жану реакциясы 8.2С Химиялық реакциядағы энергиямен танысу 8.1В Заттардың формулалары және химиялық реакция теңдеулері | ||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 1-5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Сыныптың сабаққа дайындығын тексеру. Сабақтың тақырыбы және мақсаты оқушыларға таныстырылады. Сабақтың тақырыбы: Оттек, алынуы, қасиеттері, қолданылуы. №4 көрсетілім «Сутек пероксидінің ыдырауы». №3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану» Жеке жұмыс: Оттектің физикалық қасиеттерін сутектің физикалық қасиеттерімен салыстырыңыз және мәліметтерді кестеге түсіріңіз | ||||||||||||
Сабақтың ортасы 6-25 мин 25-30 мин 30-35 мин 35-38 мин | Проблемалық сұрақ; Өндірістерде көп мөлшердегі оттегіні қайдан алады? Оқушылар жауаптарын алдыңғы білімге сүйене отырып ауаны сұйылту арқылы алады деп жауап береді. №3 практикалық жұмыс «Оттекті алу және оның қасиеттерін тану» Нұсқаулыққа сүйене отырып оттекті сутек пероксидінен марганец (IV) оксидінің қатысуында алу, . Оқушылар газдың үлгісін сынауықта суды ығыстыру әдісімен жинайды, жалпы қасиеттерін анықтау үшін стандартты тәжірибелердің бірқатарын (топтамасын) жүргізеді Оқушылар бұрын оқыған стандартты зертханалық тәжірибені, калий перманганатының айырылуын қайталайды. Оқушылар ақ мини-тақталарға жай заттар: металдар мен бейметалдардың жану реакция теңдеулерін жазады. Топтық жұмыс: Ментальды карта Оттектің маңызы мен қолданылуын анықтау үшін оқушылардан ментальдық карта құрастыруды сұраңыз, оның мазмұнын оқушылармен басқа жұпта талқылауға болады, яғни оттекті қолдану туралы толық мағлұмат жиналады. Сыныппен бірге талқылау, пікір таластыру, ..................................................................................................................... Үй тапсырмасы: «Шымыр болсаң шыңға шық» тапсырмасы | Оттектің таралуы Пайдалы ақпарат: http://khimie.ru/novosti/rasprostranenie-kisloroda-v-prirode Ауаның құрамы: http://ecotestexpress.ru/articles/sostav-vozdukha/ Диаграммалар: | |||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Рефлексия: Нысана әдісі | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Барлық оқушылар: - Ауа құрамындағы және жердегі оттектің пайыздық мөлшерін біледі; - Оттектің алынуын, қасиеттерін және қолданылуын біледі және түсінеді. Кейбір оқушылар: Оқу мақсатына толық жетеді және практикалық және демонстрацияны талдап, қорытынды жасай алады. Бағалай процесіне белсенді қатысады. | Қалыптастырушы бағалау жүреді. Дер кезінде кері байланыс қажеттілікке орай беріліп барылады. | Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Әлеуметтік желілерде бөлісіңіз:
Facebook | VK | WhatsApp | Telegram | Twitter
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Соңғы жаңалықтар:
» 2025 жылы Ораза және Рамазан айы қай күні басталады?
» Утиль алым мөлшерлемесі өзгермейтін болды
» Жоғары оқу орындарына құжат қабылдау қашан басталады?